Lewandowski europejskim Lekkoatletą Roku, Swoboda Wschodzącą Gwiazdą? Głosuj!


Opublikowane w śr., 16/10/2019 - 00:24

Troje polskich medalistów MŚ w Dosze ma szanse na tytuł Lekkoatlety Roku 2019 w Europie. Wśród nominowanych w plebiscycie „Golden Tracks” federacji European Athletics jest nasz znakomity miler, brązowy medalista z Kataru na 1500 metrów Marcin Lewandowski oraz – oczywiście – młociarze: Paweł Fajdek, który już czwarty raz jest najlepszy na globie oraz srebrna Joanna Fiodorow. Szansę na tytuł Wschodzącej Gwiazdy, czyli najlepszego lekkoatlety młodego pokolenia mają nasza sprinterka Ewa Swoboda i oszczepnik Cyprian Mrzygłód.

Znakomity występ w Dosze zwieńczył 12 lat pogoni Marcina Lewandowskiego za medalem mistrzostw świata. „Nie jestem jednak jeszcze spełniony, brakuje mi jeszcze najważniejszego medalu. Mam nadzieję, że przywiozę go z Tokio!” - mówił nam w długim wywiadzie tuż po powrocie z lekkoatetycznego mundialu.

"12 lat czekałem na ten medal, ale nie jestem spełniony. Moje marzenie to Tokio!” Marcin Lewandowski, brązowy medalista MŚ na 1500 m

Nominacja Marcina Lewandowskiego do tytułu Lekkoatlety Roku jest jak najbardziej oczywista. Kapitan reprezentacji Polski mial kapitalny sezon. W hali został mistrzem Europy na 1500 m, pobił rekord Polski w „półtoraku” i na milę.

Na otwartym stadionie też biegał znakomicie: poprawił rekord kraju na milę, a na 1500 metrów, na który wreszcie zdecydowanie postawił, zrobil to dwukrotnie windując w Dosze najlepszy wynik w historii do poziomu 3:31:46 i zdobywając wspomniany już brązowy medal MŚ. Warto też wymienić triumf na milę w Diamentowej Lidze w Oslo i zwycięstwo na 1500 m w Drużynowych ME w Bydgoszczy.

W nominowanej „10” mężczyzn, oprócz Lewandowskiego i Fajdka, są także: chodziarz Perseus Karlstrom i dyskobol Daniel Stahl ze Szwecji, niemiecki 10-boista Niklas Kaul, estoński oszczepnik Magnus Kirt, rosyjski skoczek wzwyż Michaił Akimienko, płotkarze Siergiej Szubienkow z Rosji (110 m) i Karsten Warholm z Norwegii (400 m) oraz bośniacki 800-metrowiec Amel Tuka.

Rywalkami Joanny Fiodorow są: brytyjska sprinterka Dina Asher-Smith, jej rodaczka wieloboistka Katarina Johnson-Thompson, włoska chodziarka Eleonora Giorgi, znakomite biegaczki na średnich i długich dystansach Sifan Hassan z Holandii i Niemka Konstanze Klosterhalfen, specjalistka biegu z przeszkodami Gesa Felicitas Krause z Niemiec, a także skoczkinie: wzwyż Maria Łasickiene i o tyczce Anżelika Sidorowa (obie z Rosji) oraz w dal Malaika Mihambo z Niemiec.

Głosować w plebiscycie „Golden Tracks” można do południa w piątek 18 października na profilach European Athletics na portalach społecznościowych Facebook, Instagram i Twitter.

Ogloszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 26 października podczas gali Golden Tracks w stolicy Estonii Tallinnie.

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce