Niemieccy organizatorzy dostosowali formułę imprezy do obostrzeń rządu federalnego związanych z pandemią COVID-19. Sprawdzian nastąpi 13 września.
Już 35. edycja imprezy pierwotnie miała się odbyć 19 kwietnia, ale wobec wybuchu pandemii organizatorzy musieli zmienić termin wydarzenia. Wybrano 13 września. Pomimo, że w Niemczech do 24 października obowiązuje zakaz organizacji imprez powyżej 5000 osób – z tego powodu odwołany został m.in. maraton w Berlinie – impreza w Hamburgu uzyskała specjalną zgodę władz na przeprowadzenie wydarzenia Warunkiem jest rygorystyczna higiena.
Program imprezy obejmuje maraton na ok. 10 000 uczestników oraz półmaraton na 4 000 uczestników. Aby zapewnić dystans między uczestnikami wydarzenia, organizatorzy rozdzielili uczestników obu konkurencji, a ponadto podzielili biegaczy na grupy. Zawodnicy zgromadzeni zostaną w kilkunastu halach wystawienniczych i nie będą mieli kontaktu z pozostałymi grupami oraz kibicami, pozbawionymi prawa wstępu do hal.
W sumie - w strefie biura zawodów, startu oraz mety (różnych dla obu konkurencji) - organizatorzy mają do dyspozycji 120 tys. metrów kwadratowych powierzchni.
Miejsca, w których będą przebywać biegacze zostaną poddane szeroko zakrojonej dezynfekcji. Odkażanie dotyczyć będzie także samej trasy, na której rozstawione zostaną specjalne strefy odkażania.
Oba biegi będą miały start falowy w grupach po 1000 zawodników co ok. 10 minut. Półmaratończycy ruszą na trasę o 8:30, maratończycy godzinę później.
Ponadto uczestnicy obu biegów otrzymają specjalne chusty z filtrem zakrywające nos i usta, które będą obowiązkowe w strefie startu i mety. Chusta stała się wyposażeniem obowiązkowym biegacza – jej noszenie poza trasą biegu będzie ściśle nadzorowane.
W strefie mety biegacze otrzymają hermetycznie spakowany i zdezynfekowany „pakiet regeneracyjny”. Niedostępne będą szatnie, prysznice czy masaże.
– Wdrożone procedury organizacyjne i higieniczne mają udowodnić, że wydarzenie z udziałem maksymalnie 14 000 uczestników odbywające się w środowisku miejskim może zostać przeprowadzone w sposób odpowiedzialny, przy jednoczesnym przestrzeganiu ograniczeń dotyczących kontaktów międzyludzkich i aktualnych wytycznych dotyczących higieny wdrożonych po wybuchu pandemii COVID-19 – stwierdził szef imprezy Frank Thaleiser, cytowany w komunikacie prasowym.
Jak informują gospodarze Haspa Hamburg Marathon, elita biegu zostanie ograniczona do 30 zawodniczek i zawodników i będzie to „jedyna grupa, która ramię w ramię stanie na linii startu”. Zawodnicy będą pochodzić z krajów nieobjętych restrykcjami dot. podróży do Niemiec. Wszyscy przejdą też testy na obecność koronawirusa.
W pracach nad logistyką imprezy niemieckim organizatorom pomagali naukowcy z Manchester Metropolitan University. Uczelnia prowadzi studia z zakresu bezpieczeństwa tłumu i analizy ryzyka. - Z optymizmem patrzymy na start 13 września. Zaplanowaliśmy logistykę, zapewniliśmy niezbędną infrastrukturę. Teraz wraz z miastem opracujemy szczegóły wdrożenia tych założeń – zapewnił Frank Thaleisser.
Haspa Marathon Hamburg odbywa się od 1986 r. W 2019 r. w portowym mieście zwyciężali Etiopczycy Tadu Abate (2:08:26) i Dibaba Kuma (2:24:42). Rekordy imprezy należą do Kenijczyka Eliuda Kipchoge (2:05:30 w 2013 r.) i Etiopki Meselech Melkamu (2:21:54 w 2016 r.).
źródło: Organizator
AKTULZACJA
Ostatecznie maraton - tak jak i inne imprezy masowe - nie dojdzie do skutku - zdecydowało miasto Hamburg. Organizatorzy Maratonu Hamburg ogłosili już datę edycji 2021 - 25 kwietnia - i uruchomili zapisy na bieg.
red.