Maraton w Nowym Jorku: fakty i liczby

Opublikowane w sob., 02/11/2013 - 20:38

W niedzielę w Nowym Jorku na starcie 43. edycji maratonu stanie ok. 50 000 biegaczy. To ponad 900 razy więcej niż podczas pierwszego biegu w Central Parku. Warto przypomnieć sobie najważniejsze daty z długiej historii NYC Marathon.

13 września 1970

Odbył się pierwszy nowojorski maraton. Został zorganizowany przez Freda Lebowa i Vince’a Chiappetta. Wystartowało wtedy 127 biegaczy, a do mety dotarło ich tylko 55. Pierwszym zwycięzcą został Gary Muhrcke (2:31:38), miejscowy strażak. Trasa tego biegu wiodła pętlą w Central Parku.

1976

Została zmieniona trasa. Maraton po raz pierwszy wybiegł z parku na centralne ulice miasta, a pomysłodawca imprezy zwrócił się o wsparcie do sponsorów. Od tego momentu maraton zaczął się rozwijać, a frekwencja powoli rosła. W tym samym roku zwycięzcą został Bill Rodgers (2:10.10). Na podium nowojorskiego maratonu stanął jeszcze w trzech kolejnych edycjach. Czterokrotnie wygrał także maraton w Bostonie.

1977

Paul Wesley był najmłodszym uczestnikiem maratonu. Jako ośmiolatek ukończył go w czasie 3:00:27 i ustanowił rekord trasy w swojej kategorii wiekowej. W 1981r. wprowadzono zasadę, że uczestnik maratonu musi mieć ukończone 16 lat. W 7 lat później organizatorzy jeszcze bardziej podnieśli wiek startowy. Nowojorskim maratończykiem może zostać tylko osoba pełnoletnia. Wszystko wskazuje więc na to, że nikt nie pobije rekordu Paula Wesleya, który swoją życiówkę zrobił w wieku 15 lat. Później uległ wypadkowi, którego skutki okazały się trwałe. Jako dorosły człowiek został partnerem w kancelarii prawnej i biega jedynie rekreacyjnie.

1980

Alberto Salazar debiutuje w nowojorskim maratonie. Słynny dzisiaj maratończyk i trener gwiazd światowej lekkoatletyki, wtedy jeszcze nie był znanym biegaczem. Jego deklaracja przez biegiem, że jest gotowy, by wygrać, spotkała się z mieszanymi komentarzami prasy, ale on słowa dotrzymał i wygrał z czasem 2:09:41.

1981

Alberto Salazar zostaje rekordzistą świata. Wygrywa nowojorski maraton z czasem 2:08:13.

1987

18 lat po pierwszej edycji imprezy, wzięło w niej udział 22 tys. biegaczy. Po raz pierwszy wygrał reprezentant Kenii Ibrahim Hussein. Kenijczyk był też pierwszym biegaczem z Afryki, który stanął na podium maratonu w Bostonie.

1992

Pomysłodawca i organizator imprezy Fred Lebow , w krótkiej chwili remisji raka mózgu, wystartował w Nowym jorku. Osiągnął czas 5:32:34.

1994

Fred Lebow umarł na raka mózgu.

2003

Margaret Okayo z Kenii zwycięża w maratonie i ustanawia nowy, niepobity do dzisiaj rekord trasy - 2:22:31.

2011

Geoffrey Mutai z Kenii ustanowił nowy rekord NYC Marathon- 2:05:05. W tym roku padł też kolejny rekord frekwencji - 47 340 biegaczy.

2012

Maraton został odwołany w ostatniej chwili z powodu huraganu Sandy, który siał spustoszenie na Wschodnim Wybrzeżu USA.

Już w niedzielę zostanie zapisana kolejna karta historii maratonu nowojorskiego.

Relację na żywo z imprezy przeprowadzi Eurosport. Początek transmisji o godz. 15:30. Polecamy!