Maraton Wolności w Chorzowie już w niedzielę: „Świętujmy biegając lub dopingując”

 

Maraton Wolności w Chorzowie już w niedzielę: „Świętujmy biegając lub dopingując”


Opublikowane w pt., 30/05/2014 - 12:30

Okrągły Stół był początkiem przemian nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo- Wschodniej. Od tamtych ważnych wydarzeń mija właśnie 25 lat. Jest co świętować. Gdzie najlepiej robić to na Śląsku? Oczywiście w Parku Śląskim, podczas „Czerwca Wolności”.

Przez cały miesiąc odbywać się tu będą interesujące wydarzenia edukacyjno-sportowe, z których najważniejszym dla Nas – biegaczy, będzie „Maraton Wolności”. Trzy miasta i Park Śląski, mnóstwo atrakcji na trasie i 42 kilometry i 195 metrów do pokonania – to wszystko już 1 czerwca.

Park Śląski do tej pory organizował Parkowy Półmaraton oraz inne biegi. Tym razem samodzielnie przygotuje zawody na królewskim dystansie. Jak wyjaśnia Filip Żok z Parku Śląskiego, zadanie nie jest łatwe. – Organizacja biegu ulicznego wiąże się z licznymi trudnościami polegającymi na zabezpieczeniu trasy i zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu uczestnikom oraz mieszkańcom. Ci drudzy muszą się liczyć się ze sporymi utrudnieniami komunikacyjnymi, bo ponad 30 km trasy znajduje się poza terenem Parku Śląskiego.

Aktualnie na liście startowej Maraton Wolności zapisanych jest ponad 450 osób. Opłaty startowe wniosło 272 osoby. Organizatorzy liczą, te liczby ulegną zmianie, choć zdają sobie sprawę, że promocja imprezy ruszyła zbyt późno. – Stało się tak ze względu na to, że Maraton Wolności jest częścią „Czerwca Wolności” i z informacja o biegu mogliśmy ruszyć dopiero pod koniec lutego. Na pewno miało to wpływ na frekwencje – wskazuje organizator. Ale jest dobrej myśli, bo w organizacji imprezy pomaga szereg osób, organizacji i instytucji.

– Fundacja Park Śląski, miasta Chorzów, Katowice, Siemianowice Śląskie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowice. Olbrzymi wkład w imprezę ma również policja. Bieg nie mógłby się odbyć także bez wsparcia wolontariuszy. Poza studentami AWF są to głównie szkoły: siemianowicki Klub Młodego Wolontariusza „Merit”, działające przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Meritum”, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Chorzowie, III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie, XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach – wylicza Filip Żok. – Wszystkim, którzy nas zadeklarowali okazanie nam pomocy w różnej formie z góry chcę podziękować.

Liczy, że mieszkańcy będą szeroko dopingować ludzi. – W paru miejscach będą zorganizowane strefy kibica, w których liczymy na mocny doping. Organizujemy ten bieg nie tylko dla zawodników. Ten „wolnościowy” podtekst ma trafić również do mieszkańców, którzy nie startują. To dla nas bardzo ważne, żeby 25-lecie wolnych wyborów uczcić nie tylko biegiem, ale również dopingiem – zauważa organizator.

Trasa wolnościowego maratonu w Chorzowie poprowadzi m.in. przez.. ZOO i skansen. – Są to instytucje które leżą na ternie Parku i wielokrotnie z nami współpracowały. Imprezy „Czerwca Wolności” odbywają się w całym Parku jednocząc działające tutaj obiekty. Na pewno podnosi to atrakcyjność Maratonu Wolności, gdyż, z tego co mi wiadomo jest to impreza unikatowa. I tak niezwykle atrakcyjna trasa jest jeszcze dodatkowo urozmaicona - rzadko, by nie powiedzieć, że w ogóle, zdarza się, żeby biegacze w czasie jednego startu mogli mijać woliery i pawilony dla zwierząt, a po chwili przenieść się w scenerię drewnianych, zabytkowych chat – opisuje nasz rozmówca.

Maratonowi Wolności towarzyszyć będzie bieg na 5 km. To propozycja Parku Sląskiego dla początkujących. –Zainteresowanie jest spore, bo i dystans jest bardzo uniwersalny. Można go pokonać bez bardzo obciążającego treningu. Po cyklu Parkowa Korona Biegów, który organizujemy od zeszłego roku, widzimy, że takie biegi mają ogromna popularność i frekwencyjny potencjał. Warto przypomnieć, że ten start jest dedykowany również osobom niepełnosprawnym i miłośnikom marszów z kijami. Każdy może więc na sportowo uczcić wydarzenia z czerwca 1989 roku – zachęca Filip Żok.

Podczas Czerwca Wolności Park Śląski planuje jeszcze m.in. Parkowe Zawody Jeździeckie (21 czerwca), Bieg na milę (21 czerwca), turniej disc golfa (21 czerwca), a także każda niedziela na Dużym kręgu Tanecznym z zumbą i fitnessem. Najważniejszy będzie właśnie Maraton Wolności. – Chciałbym aby maraton spodobał się uczestnikom, aby mieszkańcy go odebrali pozytywnie i z dużą wyrozumiałością dla biegaczy. Dla mnie osobiście to duże wzywanie, z którego satysfakcję będę mógł czerpać dopiero wtedy, gdy wszystko pójdzie dobrze – stwierdza organizator. Zachęca do biegania w Parku Śląskim także na co dzień.

– Park Śląski to najlepsze miejsce w okolicy do biegania. I my doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Stąd nasza oferta: własny cykl biegowy Parkowa Korona Biegów (w tym roku liczy już 6 startów) oraz bezpłatne treningi biegowe z ultramartończykiem Augustem Jakubikiem. Czy udaje nam się sprostać oczekiwaniom? Wydaje mi się, że najlepszą odpowiedzą na to pytanie jest frekwencja w Biegu Wiosennym: w zeszłorocznej edycji wystartowało 300 zawodników, a w tegorocznej było ich już 800. To pokazuje rosnące zainteresowaniem bieganiem, ale dowodzi tez, że nasz „produkt” się przyjął i spodobał. Zdanie biegaczy jest dla nas bardzo istotne i w każdym kolejnym biegu staramy się - w miarę możliwości – liczyć z ich zdaniem i uwagami. To procentuje.

Organizator

KK

fot. Organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce