Maratony bez plastiku? Oni pokazali, że można!

 

Maratony bez plastiku? Oni pokazali, że można!


Opublikowane w czw., 17/01/2019 - 11:45

Kolejne biegi górskie rezygnują z plastikowych kubków na punktach serwisowych i zachęcają biegaczy do używania wielorazowych butelek czy garnuszków.

Biegi górskie w Krynicy wolne od plastiku! Na B7D i Runek zabieramy własne kubki!

Organizatorzy biegów ulicznych wciąż szukają sposobów jak sobie poradzić z dystrybucją napojów. Gospodarze brytyjskiego The Harrow Half Marathon udowodnili, że nie są skazani na plastik.

W ostatniej edycji, 15 września 2018 r., jednorazowe kubeczki zastąpili biodegradowalnymi saszetkami na płyny:

Biegacze pobierali Oohos – taką nazwę otrzymały saszetki - na kolejnych punktach, a po przegryzieniu i skonsumowaniu ich zawartości, wyrzucali je do koszy lub na ulicę, skąd były one sprzątane. Co ważne, zabłąkane Oohos szybko rozłożą się w całości, dzięki działaniu bakterii czy grzybów.

Biodegradowalne, i co pokazał sam bieg - praktyczne saszetki, są dziełem startupu Skipping Rocks Lab. Celem firmy jest minimalizowanie powstawania odpadów plastikowych wytwarzanych przez biegaczy. Przedsiębiorcy-naukowcy nawiązali współpracę z kilkunastoma organizatorami biegów ulicznych w Zjednoczonym Królestwie, a Oohos i jego użycie w Harrow to jej pierwszy wymierny efekt.

Podczas The Harrow Half Marathon zastosowano także butelki wielokrotnego użytku, które dostarczyła firma Affinity Water.

Także organizatorzy ubiegłotygodniowego maratonu w Xiamen ograniczyli – jak policzono, o ok. 60 % – plastik wytwarzany podczas imprezy. Blisko milion plastikowych kubków zastąpiono wersją biodegradowalną ze słomy kukurydzianej. Ograniczono też znacznie obecność plastikowych butelek. Podczas imprezy zachęcano biegaczy i kibiców do podnoszenia z ziemi wszelkich śmieci i umieszczania ich w koszach, w ramach inicjatywy plogging (bieganie połączone ze sprzątaniem).

Plogging – eko-bieganie podbija świat. Spróbujcie!

Chiński maraton był też całkowicie pozbawiony papieru. Wszystkie informacje (w tym informator dla biegaczy) miały format cyfrowy, co pozwoliło zaoszczędzić do 10 tys. kg papieru i 200 kg tuszu. Recyklingowi poddano numery startowe.

Organizatorzy Xiamen Marathon przyłączyli się do akcji #CzysteMorza, realizowanej w ramach Programu Środowiskowego ONZ. Namawiają już kolejne imprezy do tego samego. – Chcemy spełnić nasze zobowiązanie wobec ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To dopiero początek wielkiej przygody – powiedział Wu Mingxian, dyrektor Komitetu Organizacyjnego chińskiego maratonu

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce