Maratony na świecie: Biegowe święto w Helsinkach


Opublikowane w śr., 24/01/2018 - 08:45

Maraton w Helsinkach to prężnie rozwijająca się impreza. Jakiś czas temu podjęto decyzję o połączeniu kilku imprez biegowych w jedno biegowe święto, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy mają teraz do wyboru maraton, półmaraton, sztafetę maratońską lub bieg na dystansie 5 km. W minionym roku w stolicy Finlandii wystartowało 6 000 osób.

Atrakcją maratonu był finisz na Stadionie Olimpijskim. Niestety obecnie jest on w trakcie renowacji i metę przeniesiono na inny obiekt sportowy. Trasa maratonu jest jednak bardzo atrakcyjna nawet bez spektakularnego finiszu.

TERMIN

Sportyfeel Helsinki City Marathon odbędzie się 19.05.2018. Start zaplanowano na godzinę 15:00.

POGODA

Średnia temperatura w Helsinkach w maju to 10 stopni Celsjusza. Wiosna to najsuchszy okres roku.

TRASA

Trasa maratonu jest płaska i komfortowa. Składa się z dwóch okrążeń, które częściowo się od siebie różnią. Pierwsza pętla zawiera dodatkowe 8 km po południowej części miasta, druga nie. Podczas biegu można zobaczyć sporą część miasta, w tym Ratusz, Plac Targowy i Esplanadę. Ostatnie 8 km trasy prowadzi po płaskim deptaku, co pozwala zawalczyć o kolejne sekundy.

Niestety, z powodu remontu Stadionu Olimpijskiego finisz biegu w tym (i kolejnym) roku został przeniesiony na sąsiedni stadion Telia 5G-areena. Kolejna okazja do finiszu na Stadionie Olipijskim zdarzy się prawdopodobnie w 2020 roku.

Na trasie znajduje się 14 punktów odżywczych, które oferują napoje i drobne przekąski.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin. Pacemakerzy poprowadzą zawodników na czasy:  3:00, 3:30, 3:45, 4:00, 4:15, 4:30, 5:00 i 5:30.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszy półmaraton, sztafeta maratońska, bieg na dystansie 5 km oraz minimaraton dla dzieci.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. Wysokość opłaty startowej waha się od 50 do 96 euro, zależnie od terminu płatności. Najniższa opłata obowiązywała w sierpniu ubiegłego roku. Obecnie koszt udziału w maratonie to 78 euro. Od lutego do połowy marca 84 euro, później 90 a w biurze zawodów 96 euro.

W cenie pakietu, poza serwisem na trasie i medalem na mecie, otrzymamy koszulkę techniczną biegu oraz darmowy wstęp na basen.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport lub dowód osobisty.

WYJAZD

Najwygodniej dotrzeć do Helsinek samolotem. Niestety tanie linie lotnicze nie oferują takich połączeń z Polski. Koszt przelotu to 600-800 zł w dwie strony, ale cenę można obniżyć szukając korzystnej przesiadki lub promocji.

KOSZTY POBYTU

Bezpośrednie loty do Helsinek oferuje obecnie linia Finnair. Polecieć możemy z trzech polskich miast: Gdańska, Krakowa i Warszawy. Ceny biletów w dwie strony to koszt od 800 do 2000 zł. Znacznie tańszą opcją jest ogłoszone niedawno połączenie Norwegiana. Obecnie bilety w dwie strony można kupić za 256 zł (piątek - poniedziałek).

Nocleg w stolicy Finlandii to koszt 75-150 zł, jeśli wybierzemy łóżko w pokoju wieloosobowym lub ponad 200 zł w prywatnym pokoju.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej kosztuje 2,2-2,8 euro, zależnie od miejsca zakupu. Na posiłek jednodaniowy wydamy w restauracji kilkanaście euro. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce, ale nie tak wysokie jak w Skandynawii. Za chleb zapłacimy 1,5 euro, za mleko lub jogurt ok. 1 euro, za kilogram pomidorów 3,5 euro.

INNE BIEGI

Ciekawostką jest, że w tym roku w Helsinkach odbędą się dwa maratony. Początkowo ich terminy niemal się pokrywały, ostatecznie organizatorzy Helsinki City Marathon ustąpili twórcom debiutującego Helsinki Marathonu i zmienili termin na majowy. Pierwszy Helsinki Marathon odbędzie się 25 sierpnia 2018.

Strona maratonu: www.helsinkicitymarathon.fi/en

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce