Maratony na świecie. Luksemburg


Opublikowane w pt., 01/04/2016 - 08:44

Luksemburg to obok Kataru najbogatsze państwo świata. Choć jest, co najmniej 120 razy mniejsze od Polski, minimalne wynagrodzenie jest tu dwukrotnie wyższe niż średnia pensja w naszym kraju.

Wielu Luksemburg kojarzy się z miejscem na wskroś kosmopolitycznym. Nic dziwnego, spośród pół miliona mieszkańców, blisko 40 proc. to cudzoziemcy. Duża część z nich jest urzędnikami lub bankierami. Swoją siedzibę w tym wciśniętym między Francję, Niemcy i Belgię kraju ma szereg instytucji międzynarodowych, m.in. administracja Parlamentu Europejskiego, Europejski Trybunał Sprawiedliwości, czy Europejski Urząd Statystyczny (Eurostatu). Luksemburg to też ponad 150 banków i raj podatkowy dla bogatych.

Czy warto tu przyjechać nie tylko w interesach? Jak najbardziej. Luksemburg – w tym przede wszystkim nosząca tą samą nazwę stolica – jest bardzo przyjaznym, otwartym, a przede wszystkim zadbanym, pełnym zabytków państwem. Starówka Luksemburga została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto jest znane ze swoich fortyfikacji, pasażu Chemin de la Corniche, nazywanego często „najpiękniejszym balkonem Europy”, katedry Notre Dame oraz uwielbianego przez mieszkańców Pałacu Wielkich Książąt.

Luksemburg jest też otwarty na sport. Wystarczy powiedzieć, że ponad 100 tys. mieszkańców tego małego kraju to licencjonowani członkowie przynajmniej jednego związku sportowego. Wśród nich nie brakuje biegaczy. Warto się z nimi zmierzyć choćby podczas majowego maratonu.

BIEG

ING Night Marathon Luxembourg to jedna z nielicznych tego typu imprez biegowych na świecie odbywających się nocą. Nie ma ona długiej tradycji. Po raz pierwszy zawody wystartowały w 2006 r i bardzo szybko zyskały renomę oraz popularność. Wystarczy powiedzieć, że 12 tys. tegorocznych pakietów startowych na maraton i najważniejsze biegi towarzyszące zostało już sprzedanych. Hasłem tegorocznej edycji jest: Quality Rules Quantity

TERMIN

W tym roku maraton w Luksemburgu odbędzie się 28 maja. Start zaplanowany jest na godz. 19.00 spod centrum kongresowo-wystawienniczego Luxexpo. Znajduje się ono w sercu - związanej z instytucjami unijnymi - dzielnicy Kirchberg. W tym samym miejscu zlokalizowana będzie meta.

POGODA

Pod koniec maja w Luksemburgu jest ciepło. Średnio w ciągu dnia, o tej porze roku jest ok 20 stopni Celsjusza w dzień i ok 10 stopni C w nocy. Trzeba się liczyć z tym, że może padać.

TRASA

Startując w Luksemburgu nie należy nastawiać się na ustanowienie rekordu życiowego. Trasa, choć malownicza jest bardzo kręta i pofalowana. Najlepszy wynik osiągnęli tu cztery lata temu Kenijczyk Bellor Yator - 2:13:45 i w zeszłym roku jego rodaczka Naomi Tuei - 2:34:23.

28 maja uczestnicy imprezy będą biec od dzielnicy finansjery, przez Stare Miasto, gdzie będzie można podziwiać m.in. wspaniałe rezydencje, wyglądające jakby zbudowano je wczoraj zabytkowe kamieniczki, Pałac Wielkiego Księcia. Biegacze przemkną też obok słynnego placu d`Armes, przez Czerwony Most i legendarny Most Adolfa. Niesamowite wrażenie sprawia też iluminacja rozstawionych po obu stronach jezdni świec, które maratończycy zobaczą na ostatnim odcinku trasy.

Impreza jest bardzo dobrze zorganizowana. Co dwa-trzy kilometry znajdują się punkty, w których biegacze dostaną wodę, izotoniki, banany, pomarańcze, żele oraz ciastka.

Limit czasu na kończenie zawodów wynosi 6 godzin.

INNE BIEGI

28 maja o godz. 19 razem z maratończykami wystartują uczestnicy biegu na 21,095 km oraz czteroosobowe sztafety w ramach Team run. Dodatkowo ok godz. 20 wystartują zawody na 5 km – „Run for success”, a o 19.40 i 19.45 biegi dla dzieci (minimaraton oraz mini minimaraton) na dystansie 4,2 i jednego kilometra

ZAPISY

Niestety na główne biegi wszystkie miejsca zostały już sprzedane. Cena pakietu startowego na maraton – w zależności od czasu dokonaniu opłaty – wynosiła od 44 do 69 euro. Można się jeszcze rejestrować na bieg na 5 km. Cena – 42 euro.

W ramach pakietu startowego każdy zawodnik dostanie okolicznościowa koszulkę techniczną, zaproszenie na Pasta Party, a przede wszystkim chip, który należy zwrócić po zakończeniu biegu.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi w Zurichu towarzyszyć będą targi EXPO otwarte od piątku 27 maja (11-20) do soboty 28 maja (10-16).

WYMAGANE DOKUMENTY

Pakiety startowe można odbierać od piątku do soboty w biurze zawodów znajdującym się na terenie centrum kongresowo-wystawienniczego Luxexpo. Na miejscu każdy będzie musiał okazać dowód osobisty lub paszport oraz potwierdzenie zapisu na bieg.

WYJAZD

Na ING Night Marathon Luxembourg najwygodniej wybrać się samolotem, choć nie jest to tanie. Bezpośrednie połączenie w obie strony to koszt ok. 850 zł.

KOSZTY POBYTU

Musimy być przygotowani na to, że wyjazd do Luksemburga nie będzie tani. Wystarczy powiedzieć, że niemal nie sposób znaleźć pokoju na jedną noc w cenie poniżej 200 zł! W sklepach ceny też są skrajnie wysokie. W przeliczeniu na nasze pieniądze chleb kosztuje ok 10 zł, mleko – 4,5 zł, kilogram szynki - 70 zł, a masło - 8 zł. Najtańszy obiad zjemy za min. 60 zł, a za bilet komunikacji miejskiej zapłacimy ok 6 zł.

Strona imprezy: www.ing-night-marathon.lu

MGEL


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce