Maratony na świecie: Maratończyk z Saint Tropez?


Opublikowane w pt., 22/12/2017 - 11:12

Saint Tropez – komu z nas urokliwe nadmorskie miasteczko nie kojarzy się z ze słynnym żandarmem z kultowej komedii i nieustanną walką z przestępczością w postaci nudystów na plaży? Od nowego roku biegaczom będzie się kojarzyć także z maratonem.

To nowość, ale organizatorzy zapewniają, że debiut będzie widowiskowy i bardzo atrakcyjny. Ale czego innego można się spodziewać po miejscowości położonej na Lazurowym Wybrzeżu? Obiecują niezwykłe widoki: morze, winnice i stepowe zarośla, dobre wino i regionalne jedzenie oraz atmosferę zabawy. Przewidziano nagrodę za najlepsze przebranie. A to wszystko podczas Golfe of Saint-Tropez Marathon, który odbędzie się 25.03.2018 roku.

TERMIN

Golfe os Saint-Tropez Marathon wystartuje 25 marca o godz. 8:00

POGODA

Średnia temperatura pod koniec marca to 12 stopni. Maksymalne sięgają nawet 19-20. Dni słoneczne stanowią większą część miesiąca, pochmurnie jest tylko przez kilka dni. Statystycznie dni z opadami jest w marcu tylko pięć a i wtedy opady są raczej niewielkie.

TRASA

Jest liniowa, ze startem i metą w różnych miejscowościach. Rozpoczyna się w Sainte Maxime, następnie prowadzi przez kilka miejscowości: Grimaud, Cogolin, Gassin, Saint-Tropez, Ramatuelle, La Croix-Valmer, Cavalaire-sur-Mer, w którym zaplanowano metę. W tytułowym Saint-Tropez znajdziemy się tuż przed półmetkiem trasy.

Jest bardzo urozmaicona, jeśli chodzi o krajobraz: prawie połowa trasy leży tuż nad morzem, zwłaszcza w początkowej części i na ostatnich kilometrach. Po drodze można też zobaczyć winnice, okoliczne wioski, miasteczka z urokliwymi starówkami, stepowe zarośla pomiędzy nimi… Z pewnością nie można narzekać na nudę. Całkowita różnica wysokości na trasie wynosi 132 m, rzeczywista różnica wysokości między startem i metą to 2 m.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin. Punkty odżywcze oraz toalety będą rozmieszczone co 5 km. Pojawiły się informacje, że na trasie będzie można skosztować lokalnego wina, tarty i innych specjałów, szczegóły nie są jednak znane.

Wszyscy zawodnicy są zachęcani do biegu w przebraniach a organizatorzy podsuwają nawet pomysły kostiumów rycerzy, jaskiniowców, wróżek, piratów czy… pszczółki Mai. Informują też o obecności pacemakerów, ale na razie nie wiadomo ilu ich będzie i na jakie czasu poprowadzą zawodników.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Expo maratonu czynne w piątek i sobotę. Bieg śniadaniowy w sobotę 24 marca o godz. 10:00. Udział jest darmowy dla wszystkich.

Poza maratonem odbywa się także bieg 2 x 21,1 km, w ramach którego można pokonać półmaraton z Sainte Maxime do Saint-Tropez lub z Saint-Tropez do Cavalaire. Co ciekawe, organizatorzy uruchomili specjalne wydarzenie na Facebooku, za pomocą którego można znaleźć sobie parę. To oferta dla tych, którzy nie chcą biec całego maratonu – w ramach imprezy nie odbędzie klasyczny półmaraton a tylko jego wersja w duetach.

Przewidziano też opcję sztafetową z kolejnym zaskakującym rozwiązaniem. Można wybrać sztafetę dla czterech, sześciu lub siedmiu osób! W efekcie każdy z jej członków ma do pokonania inny dystans. W siedmioosobowej sztafecie jeden z zawodników biegnie… 1 kilometr! Poza tym dystanse oscylują od 4,5 km do 10 km w liczniejszych zespołach i 13,195 km w sztafecie czteroosobowej. Ich uczestnicy także są zachęcani do biegu w kostiumach.

ZAPISY

Dostępne pod TYM adresem. Do końca roku koszt startu w maratonie to 70 euro, od stycznia do 22.03.2018 80 euro. Bieg w parach (2 x 21 km) to koszt 90 euro do końca grudnia i później 100 euro.

Jeśli nie zorganizujemy transportu na start i z mety na własną rękę, podczas rejestracji można wybrać opcję dowozu busem. Koszt 9 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport oraz zaświadczenie o stanie zdrowia podpisane przez lekarza maksymalnie rok przed startem. Wzór zaświadczenia można pobrać ze strony biegu.

WYJAZD

Najbliższym lotniskiem jest to w Marsylii. Bezpośrednie loty z Krakowa oferuje Ryanair. Rozkład jest korzystny: loty odbywają się w piątki i poniedziałki, można więc zaplanować maratoński weekend we Francji. Całkowity koszt przelotów w dwie strony to w tej chwili 201 zł. Dalej można podróżować wynajętym samochodem lub komunikacją publiczną.

KOSZTY POBYTU

Cóż, to Lazurowe Wybrzeże, należy się więc spodziewać dość wysokich kosztów. Zależnie od tego, którą z miejscowości wybierzemy, minimalne ceny za pokój wahają się od 280 do 450 zł. Podobnie z posiłkami. Za obiad zapłacimy kilkanaście euro od osoby. Opcją oszczędną będzie znalezienie noclegu z kuchnią, zakupy w markecie i samodzielne przygotowanie posiłków.

INNE BIEGI

Na Lazurowym Wybrzeżu odbywa się maraton Nicea-Cannes.

Strona imprezy: www.marathondugolfedesainttropez.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce