Maratony na świecie: Olimpijski maraton w zasięgu ręki


Opublikowane w pt., 23/02/2018 - 11:09

Start w Igrzyskach Olimpijskich jest tylko dla wybranych, ale marzenie o olimpijskim maratonie można zrealizować nawet w tym roku. Jak to możliwe? Na początku kwietnia po raz czwarty odbędzie się Olympia Marathon, którego metę ulokowano w starożytnej Olimpii. To tam narodziły się Igrzyska Olimpijskie, zwane pierwotnie Igrzyskami Panhelleńskimi. Oczywiście nie rozgrywano w ich trakcie biegu maratońskiego, który dołączył do olimpijskich konkurencji dopiero podczas pierwszej nowożytnej Olimpiady w 1896 roku (i mierzył wówczas okrągłe 40 km), ale w pewien sposób i tak wywodzi się z Olimpii. Gdyby nie igrzyska, kto wie, czy dzisiaj biegalibyśmy maratony?

To właśnie w Olimpii rozpala się słynny ogień olimpijski, którym później, w dniu rozpoczęcia igrzysk zapala się znicz olimpijski. Tradycyjnie już, ogień zapala się za pomocą zogniskowanych promieni słonecznych.

Z pewnością nie jest to maraton, który można zaliczyć do największych europejskich imprez. W minionym roku na mecie zameldowało się około 270 osób, z czego tylko 76 ukończyło królewski dystans a reszta pokonała jego połowę. Jednak jest warty uwagi ze względu na historyczne miejsce, w którym się odbywa, piękną trasę i… tani pakiet startowy. Udział w maratonie kosztuje tylko 15 euro!

Minusem jest jedynie termin imprezy: maraton przypada dokładnie w Wielkanoc, ale naszą. W Grecji Święta Wielkanocne przypadają tydzień później.

TERMIN

Maraton odbędzie się 1.04.2018 o 9:00.

POGODA

Średnia temperatura kwietnia to 15 stopni Celsjusza, minimalna 10 a maksymalna 20. To miesiąc ze stosunkowo niskimi sumami opadów, który poprzedza suche i ciepłe lato. Można się spodziewać pogody dobrej do biegania: kilkunastu stopni i braku opadów.

TRASA

Bieg rozpoczyna się w Amaladii, przebiega przez Pyrgos i kończy w starożytnej Olimpii. Choć bieg odbywa się na Półwyspie Peloponeski, całą jego trasę poprowadzono w głębi lądu, nie ma więc okazji, by zobaczyć wybrzeże Morza Śródziemnego. Jednak z pewnością po drodze jest na co popatrzeć. Trasa w całości przebiega przez obszar turystyczny, pełen starożytnych miast i osad. Jest niemal płasko. Na zawodników czekają jednak trzy kilkudziesięciometrowe podbiegi.

Organizatorzy zapewniają punkty z wodą co 2,5 km a stacje odżywcze co 5 km. Będą one oferować izotoniki i żele energetyczne.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszy półmaraton z Pyrgos do Olimpii. Dzień wcześniej odbywa się bieg na dystansie 12 km z Elis do Amaladii. Łącznie trasa biegu 12 km oraz maratonu przypomina drogę, jaką w starożytności odbywali zawodnicy trenujący do igrzysk panhelleńskich właśnie w Elis. Dwa dni rpzed ich rozpoczęciem wyruszali stamtąd do Olimpii.

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie http://www.myrace.gr/event/147/registrations.html. Opłata startowa w wersji podstawowej wynosi 15 euro, w wersji rozszerzonej, czyli z koszulką techniczną 20 euro. Przy zapisach grupowych (od 10 osób) organizator zapewnia dodatkowe 2 euro zniżki od osoby. Należy mieć ukończone 18 lat.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Najlepszą i najtańszą opcją dojazdu będzie lot do Aten i dalsza podróż autokarami lub wynajętym samochodem. Przy okazji można zwiedzić Korynt, Spartę i inne miejscowości znane z podręczników do historii.

KOSZTY POBYTU

Grecja nie należy do drogich krajów, nawet jeśli wybieramy się w rejon turystyczny. Dwuosobowy pokój w terminie maratonu można wynająć już za 120-150 zł.

INNE BIEGI

W bezpośredniej okolicy dzień przed maratonem odbywa się bieg z Elis do Amaladii, śladami starożytnych olimpijczyków. Jeśli szukamy innego maratonu, równie ciekawego historycznie, warto zainteresować się maratonem w Atenach, który w tym roku odbędzie się 11 listopada.

Strona maratonu: www.olympiamarathon.gr

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce