Maratony na świecie: Palmy, wielbłądy i ani jednego podbiegu. Marrakesz kusi


Opublikowane w czw., 28/09/2017 - 12:44

Palmy, gaje oliwne, wielbłądy, błękitne niebo i majestatyczne, ośnieżone Góry Atlas na horyzoncie. Tak w skrócie wygląda trasa maratonu w Marrakeszu. Jest niezwykle barwna i… absolutnie płaska. Potencjalnie jest jedną z najszybszych tras maratońskich na świecie a organizatorzy sugerują nawet, że być może na niej padnie kiedyś nowy rekord świata. Do tego przez całe 42 km jest oblegana przez kibiców dopingujących do biegu, pełna kolorów i egzotycznej muzyki. Brzmi zbyt idealnie? To nie bajka, to Maroko.

Maroko jest niezwykle piękne, kusząco egzotyczne i… zaskakująco bliskie. Dzięki nowym ofertom tanich linii lotniczych możemy do niego polecieć bezpośrednio z Polski i to stosunkowo niskim kosztem. Temperatury w styczniu są tutaj wysokie, ale bez tropikalnych upałów. Z pewnością jest co robić przed i po biegu a nawet w jego trakcie. Trasa maratonu w Marrakeszu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych. Krajobraz zmienia się tutaj cały czas, palmowe aleje ustępują oliwnym gajom, średniowieczne mury miejsce przyćmiewa majestat ośnieżonych gór. Przy trasie pasą się stada wielbłądów.

Przy całym tym pięknie Marathon International de Marrakech jest najbardziej prestiżowym biegiem w Afryce. W przyszłym roku organizatorzy spodziewają się ponad 8000 uczestników z kilkudziesięciu krajów. Do Marrakeszu przyjeżdżają znani zawodnicy i amatorzy, którym zamarzył się egzotyczny bieg. To także maraton najczęściej wybierany przez kolekcjonujących Koronę Maratonów Ziemi.

TERMIN

29. Marathon International de Marrakech odbędzie się 28.01.2018 r. Start królewskiego dystansu zaplanowano na godz. 8:00, półmaratonu na 8:30.

POGODA

Średnia temperatura na przełomie stycznia i lutego to 16 stopni Celsjusza. Klimat Marrakeszu jest stepowy, czyli stosunkowo suchy. Raczej nie musimy się martwić ewentualnym deszczem. O ile temperatura rano, podczas startu biegu, będzie zapewne niewiele wyższa od 10 stopni, w ciągu dnia może szybko się podnieść i w trakcie finiszu sięgać już 20 stopni. To teoretycznie nie tak dużo, ale może być szokiem dla organizmu, który jeszcze kilka dni wcześniej przebywał w temperaturze o kilkadziesiąt stopni niższej.

TRASA

Składa się z jednej pętli, otacza miasto. Jest bardzo płaska i świetnie nadaje się do bicia rekordów życiowych (o ile nie przeszkodzi w tym różnica temperatur po przyjeździe z mroźnej Polski). Start i metę zaplanowano na alei Moulay Rachid. Trasa biegu prowadzi przez miasto, wzdłuż jego murów, szerokimi deptakami obsadzonymi palmami, później przed podmiejskie okolice, gaje oliwne i pastwiska wielbłądów. Przez jej fragment doskonale widoczne są ośnieżone Góry Atlas. Z pewnością jest niezwykle widokowo.

Na niemal całej trasie można spotkać duże grupy miejscowych, którzy czynnie kibicują biegaczom. Organizatorzy biegu dbają o ich bezpieczeństwo, wyłączając drogi z ruchu i zapewniając ochronę wojska wzdłuż ulic, którymi biegną zawodnicy. Gwarantują też punkty odżywcze co 5 km, poczynając od 5. Znajdziemy na nich wodę, izotonik i świeże owoce: banany, pomarańcze, daktyle… Także co 5 km, ale z przesunięciem względem picia, mieścić się będą stacje odświeżania z wodą i gąbkami.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 5 godzin i 30 minut. Dla półmaratonu to 3 godziny.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Dzień wcześniej odbywa się Welcome Run (sobota, 10:00) a o tuż po nim biegi dla dzieci. W piątek i sobotę czynna będzie wioska maratońska.

ZAPISY

Elektroniczne będą możliwe do 22 stycznia 2018 roku a później w biurze zawodów. Koszt udziału w biegu to 70 euro (50 euro dla półmaratonu).

WYMAGANE DOKUMENTY

Do wjazdu na teren Maroka wymagany jest paszport. Musi być ważny jeszcze co najmniej pół roku. Turyści zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy. Strażnicy mogą jednak poprosić o udokumentowanie środków pieniężnych umożliwiających pobyt w kraju i wyjazd z niego.

WYJAZD

Bezpośrednie loty do Marrakeszu z lotniska w Krakowie oferuje Ryanair. Można też polecieć z przesiadką w Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii, wyruszyć z Budapesztu lub prosto z Polski lecieć do Agadiru i tam dojechać do Marrakeszu. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć bilety w dwie strony nawet za mniej niż 200 zł.

KOSZTY POBYTU

Ceny w Marrakeszu są zaskakująco niskie a i tak miasto należy do najdroższych w kraju. Nocleg w hostelu w pokoju wieloosobowym to zaledwie 20 zł. Osobny pokój dla dwóch osób można wynająć już za 50-60 zł.

Waluta obowiązująca to dirham marokański, którego wartość jest nieco ponad dwukrotnie niższa od złotówki. Targowanie się jest w tym kraju sztuką i oznaką dobrego wychowania. Łatwo też dać się nabrać na ceny, bo te zmieniają się w zależności od klienta.

Za butelkę wody lub innego napoju zapłacimy około 4 zł, ale świeży sok z owoców będzie nas kosztował tylko trochę więcej (w przypadku soku z samych pomarańczy nawet mniej!). Kawa lub herbata to zaledwie 2,5 zł. Śmiesznie mało kosztują małe placuszki wypiekane na miejscu przez ulicznych sprzedawców – tego miejscowego specjału można skosztować już za pół złotego. Kanapka na ciepło to 5-7 zł a pizza dla dwóch osób 16-18 zł. Miejscowej zupy ślimakowej można skosztować za 2 zł, kuskusu za 10 zł. Bardzo tanie są owoce i przyprawy. Oczywiście, podczas zakupów wypada się targować. Chyba, że zamiast targu, których w Marrakeszu nie brakuje, wybierzemy duży market.

INNE BIEGI

Inny marokański maraton: Marathon Agadir Vert.

Strona Marathon International de Marrakech: https://www.marathon-marrakech.com/

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce