Maratony na świecie: Porto - wino, fado i 42,195 km wzdłuż oceanu


Opublikowane w pt., 01/12/2017 - 14:34

Porto - miasto, którego nazwa kojarzy się głównie z charakterystycznym, wzmocnionym winem pochodzącym z tego regionu. Ale to tylko jeden z kolorów wielobarwnego miasta. Składają się na nie: wąskie uliczki, strome wzgórze, domy pokryte bajecznie kolorowymi płytkami azulejos, żółte zabytkowe tramwaje, malownicza rzeka Duero, która rozdziela Porto na dwie części a później wpada do Oceanu Atlantyckiego, porywająca muzyka fado i… sardynki, ulubiony przysmak i niemal symbol miasta. Wszystkiego (może poza sardynkami) można zakosztować podczas Maratona do Porto, który odbywa się co roku jesienią.

To największa biegowa impreza w Portugalii, co roku przyciąga 15 tysięcy zawodników. Na szczęście organizatorzy zrezygnowali z pokazywania biegaczom stromych i śliskich uliczek, tworząc niemal całkowicie płaską trasę, w sporej części biegnącą wzdłuż rzeki i oceanu.

Po drodze można poznać prawdziwą Portugalię, która przecież wzięła nazwę właśnie od Porto. Są zachwycające krajobrazy, otwarte przestrzenie, kręte uliczki najstarszej dzielnicy Ribeira, słynny most D. Luisa, rzeka Duero i wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Czego chcieć więcej? No może fado, którym rozbrzmiewa Portugalia. Ale spokojnie, organizatorzy zadbali i o ten aspekt, w pakiecie startowym gwarantując koncert fado.

TERMIN

15th EDP Porto Marathon odbędzie się 4 listopada 2018 r.

POGODA

Średnia temperatura na początku listopada wynosi 13-14 stopni Celsjusza, ale bywają słoneczne dni, kiedy jest ponad 20 stopni.

TRASA

Jest płaska i składa się z jednej dużej pętli, bez powtórzeń.

Start odbywa się na ogromnym placu Queimodromo koło największego w mieście parku Parque da Cidade. To miejce organizacji wielu plenerowych imprez i koncertów, bez problemu mieści więc tysiące startujących. Pierwsze kilometry to bieg wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i powrót w okolice strefy startu. Stamtąd trasa wiedzie w stronę historycznego Porto, brzegiem rzeki. Można zobaczyć najstarszą część miasta, Ribeirę. Następnie zawodnicy przekraczają rzekę Duero słynnym mostem Ponte Dom Luís I. To mierząca prawie 400 metrów dwukondygnacyjna budowla. Na szczęście trasa prowadzi jej dolną częścią. Po drugiej stronie rzeki czekają legendarne winiarnie. To miasto Vila Nova de Gaia, prawdziwa ojczyzna wina porto. Trasa robi mierzącą 4,5 km agrafkę i mostem wraca do centrum Porto, skąd do mety pozostaje niecałe 10 km.

Punkty odżywcze zaplanowano co 5 km. Początkowe oferują tylko wodę, te w drugiej połowie biegu także izotonik i przekąski. Od 15 km dostępne będą także gąbki z wodą.

Pacemakerzy poprowadzą grupy na czasy od 3:00 do 4:45 (co 15 minut). Limit czasu to 6 godzin.

Rekord trasy to 2:09:51. W 2011 roku ustanowił go Philemon Baaru. W tym roku rekord trasy kobiet znacznie poprawiła Monika Jepkoech. Wynosi on obecnie 2:26:58.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Biegi: Family Race na dystansie 15 km i Fun Race zwany też Mini Maratona o długości 6 km. Expo jest czynne przez dwa dni poprzedzające biegi. W sobotę między 12:00 a 17:00 odbywa się pasta party. Wstęp darmowy po okazaniu numeru startowego.

ZAPISY

Zapisy na kolejną edycję jeszcze nie zostały otwarte. Będą dostępne na stronie biegu. Opłaty startowe rozpoczynają się od 45 euro w pierwszym terminie (do końca czerwca) a kończą na 65 euro pod koniec zapisów elektronicznych i 85 za zgłoszenia podczas expo.

By wziąć udział w maratonie, należy mieć co najmniej 20 lat (liczy się rok urodzenia).

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Przeloty do Porto są dostępne bezpośrednio z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Od czerwca 2018 będzie można polecieć także z Katowic. Ceny są bardzo różne. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć połączenia za kilkadziesiąt złotych, ale zwykle 200-400 zł za przeloty w dwie strony wystarczy.

Przejazdy na miejscu odbywają się na podstawie karty Andante, którą można doładować w specjalnych automatach. Koszt podróży metrem z lotniska do centrum to 1,9 euro (plus 0,5 euro za kartę, płatne tylko za pierwszym razem).

KOSZTY POBYTU

Łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu to koszt ok. 40-45 zł za noc. Pokój jednoosobowy można wynająć już za 60-70 zł. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce, ale nieznacznie. Posiłek w lokalu to koszt 7-15 euro.

INNE BIEGI

Półmaraton Meia Maratona do Porto - 16 czerwca 2018.

Strona internetowa EDP Porto Marathon: http://www.maratonadoporto.com

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce