Maratony na świecie: Sewilla z najpiękniejszą trasą w Europie?


Opublikowane w pt., 17/11/2017 - 09:08

Maraton w Sewilli to bieg, o którym nie mówi się w Polsce zbyt wiele. A szkoda, bo Sewilla może się poszczycić nie tylko wieloma pięknymi zabytkami i ogromną rolą, jaką odegrała w historii świata, ale też najlepszą, najbardziej płaską trasą maratońską w Europie. W lutym zostanie tam rozegrany 34. Zurich Maratón de Sevilla. Organizatorzy przewidzieli 12 000 miejsc, do biegu zgłosiło się już prawie 8 000 osób z całego świata.

Pogoda pod koniec lutego jest w Andaluzji wprost wymarzona do biegania, sama Andaluzja urzeka i czaruje a maraton pozwala zwiedzić urokliwą Sewillę w kilka godzin. Miasto jest niezwykłe. Niegdyś największe miasto Hiszpanii i niemal stolica świata, przez którą przechodziły wszystkie towary sprowadzane z Nowego Świata, miejsce kojarzone z Krzysztofem Kolumbem (mieszkańcy Sewilli twierdzą, że jest on tam pochowany, ale nie są jedyni), pełne urokliwych zabytków, z wyraźnie zaznaczonymi mauretańskimi wpływami. Kojarzone z największą katedrą świata i stadionem olimpijskim, na którym… nigdy nie było Igrzysk. Co roku za to właśnie tam kończy się maraton.

TERMIN

34th Zurich Maratón de Sevilla odbędzie się 25 lutego 2018 roku o 8:30. Minutę wcześniej wystartują zawodnicy na wózkach.

POGODA

Pogoda w lutym w Sewilli przypomina tę z końca kwietnia lub początku maja w Polsce. Średnia temperatura wynosi ok. 13 stopni, ale może też sięgać 18. Nocami za to sporadycznie zdarzają się jeszcze przymrozki. Opady deszczu nie są częste o tej porze roku.

TRASA

Jest płaska i składa się z jednej pętli, bez powtórzeń. Organizatorzy gwarantują, że nie ma bardziej płaskiej i lepszej do bicia rekordów trasy w Europie.

Start odbywa się na Avenida Carlos III a metę tradycyjnie ulokowano na stadionie Estadio de La Cartuja zwanym Stadionem Olimpijskim (Sewilla dwukrotnie starała się bezskutecznie o organizację igrzysk). Maratończycy mają okazję zwiedzić całe miasto, zarówno centrum, jak i jego obrzeża. Po drodze zobaczą największe zabytki miasta, takie jak: Plaza de España, Torre del Oro, La Giralda, Maria Luisa Park czy La Maestranza.

Punkty odżywcze rozlokowane będą co 2,5 km. Większość oferuje wodę oraz izotonik, co drugi także toalety i punkt pomocy medycznej. W dalszej części biegu również przekąski.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Expo maratonu czynne w piątek i sobotę od 10:00 do 20:00. W jego ramach stoiska firmowe z odzieżą, obuwiem i odżywkami dla sportowców, spotkania z ekspertami, biegi dla dzieci oraz pasta party. Wejście jest darmowe dla biegaczy i osób towarzyszących.

ZAPISY

Dostępne na stronie: http://www.zurichmaratonsevilla.es. Cena opłaty startowej jest zależna od kolejności rejestracji. Okres najniższych cen skończył się w maju, obecnie cena rośnie z kolejnymi tysiącami dokonanych zapisów. Do numeru 9000 opłata wynosi 60 euro, później 65 euro i tak dalej, aż do 75 euro. Zniżki obowiązują dla osób niepełnosprawnych, mieszkańców Sewilli oraz andaluzyjskich klubów sportowych. W ramach opłaty startowej otrzymamy numer startowy, chip, wszystkie typowe świadczenia na trasie a na mecie medal oraz techniczną koszulkę finiszera.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty.

WYJAZD

Najszybciej do Sewilli dostaniemy się samolotem. Bezpośrednie przeloty są możliwe z Warszawy i Krakowa. Lot trwa mniej niż cztery godziny a podróż w dwie strony kosztuje obecnie 400-500 zł.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w Sewilli to koszt od 45 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu, przez 90-100 zł za standardowy pokój jednoosobowy do kilkuset złotych za bogato wyposażony apartament. Posiłek w lokalu to koszt od 6 do kilkunastu euro, zależnie od tego, czy zdecydujemy się na pełny obiad czy tylko jedno danie. Ceny w sklepach są nieznacznie wyższe od polskich.

INNE BIEGI

Półmaraton – 28 stycznia 2018. 

Strona maratonu: http://www.zurichmaratonsevilla.es

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce