Maratony na świecie: Szwecja mniej oczywista - Jönköping z metą... na moście


Opublikowane w śr., 14/02/2018 - 09:32

Maraton w Szwecji? Sztokholm, oczywiście. Ewentualnie Göteborg. Przynajmniej o pierwszym z nich słyszał prawie każdy maratończyk, miasta również należą do znanych. Dlatego dzisiaj w ramach propozycji królewskiego dystansu w Skandynawii coś mniej oczywistego: Jönköping.

To niezbyt duże miasto leży nad ogromnym jeziorem Vättern, drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym Szwecji. Zwane jest Jerozolimą Szwecji, ze względu na duże zróżnicowanie religijne. Mieszka w nim mniej niż 100 tys. osób, ale miasto zrośnięte jest z Huskvarną, znaną z produkcji kosiarek i pił.

Samo Jönköping słynie… z zapałek, które wytwarza się tutaj od dwustu lat. Można tu zwiedzić muzeum zapałek, ale to nie ono jest powodem, dla którego warto wybrać akurat tutejszy maraton.

Miasto słynie z urokliwej zabudowy skoncentrowanej wokół jeziora. Jest spokojnie, cicho i bardzo szwedzko. Daleko mu do zgiełku największych metropolii, w których często wpływy innych kultur zmieszały się nieodwracalnie z folklorem. W Jönköping można zakosztować prawdziwie „szwedzkiej Szwecji”, zarówno jeśli chodzi o krajobraz, kulturę, mieszkańców, jak i kuchnię.

Trasa odbywającego się w sierpniu maratonu pozwala zobaczyć nie tylko centralną część miasta, ale też urokliwe wybrzeże Vättern. Okrąża dwa mniejsze jeziora i przebiega przez kilka dzielnic. Meta ustawiana jest… w połowie mostu.

Mimo nietypowej lokalizacji można się na niej spodziewać dywanu oraz tłumu kibiców. W roku 2017 w biegu wzięło udział ponad 1800 osób, z czego jedna trzecia wybrała królewski dystans a reszta pokonała półmaraton.

TERMIN

Jönköping Marathon odbędzie się 18.08.2018 o godz. 10:00.

POGODA

Chociaż to środek lata, nie należy się obawiać upałów. Średnia temperatura sierpnia to 15 stopni, minimalna 9,8 stopnia a maksymalna 20. Warunki do biegania maratonu są więc dobre. To idealna propozycja dla osób, które planują start na królewskim dystansie właśnie w czasie wakacji, bo np. nie zdążą się przygotować na sezon wiosennych maratonów.

TRASA

Poprowadzona po jednej pętli. Start zaplanowano w Knektaparken, metę - w połowie mostu Munksjö, jednego z czterech łączących części miasta rozdzielone przez jezioro Munksjön. Most ma 262 metry długości i jest dość widowiskowy. Na czas maratonu organizatorzy ustawiają na nim trybuny dla kibiców i rozwijają dywany dla maratończyków.

Na trasie zostanie rozmieszczonych 10 stacji odżywczych, w odstępach od 2,5 do 5 km. Ich listę można znaleźć na stronie. Wszystkie oferują wodę oraz izotonik, niektóre banany, a na 36 km - żele energetyczne.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin. Pacemakerzy poprowadzą na czasy od 3:15 do 5:00 (co 15 minut).

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Bogate Expo, czynne przez trzy dni. Maratonowi towarzyszy półmaraton oraz mini maraton, w którym mogą wziąć udział dzieci w wieku do 12 lat (nie ma dolnej granicy wieku).

ZAPISY

Dostępne na stronie internetowej biegu. Do końca marca koszt udziału w maratonie to 745 koron szwedzkich, czyli ok. 315 zł. Od kwietnia cena wzrośnie do 795 koron (336,5 zł).

Za półmaraton zapłacimy odpowiednio 545 SEK (231 zł) i 595 SEK (252 zł). W cenie jest numer startowy, chip do pomiaru czasu, koszulka finiszera, medal oraz upominki od sponsorów.

Należy mieć ukończone 17 lat.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Do Jönköping drogą lotniczą najłatwiej dotrzeć na dwa sposoby: bezpośrednio do miasta, przesiadając się wcześniej we Frankfurcie nad Menem (tam można dolecieć z kilku polskich lotnisk) lub lecąc do Göteborga i dalej podróżując autokarem lub pociągiem. Pierwsza opcja z pewnością jest droższa (min. 1300 zł). Połączenia do Göteborga oferują tanie linie lotnicze. Można tam dolecieć z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Wrocławia już za 78 zł w dwie strony.

KOSZTY POBYTU

Pokój dwuosobowy można wynająć za 180-220 zł za noc. Skandynawia jest droga. Należy liczyć się ze sporymi wydatkami związanymi z wyżywieniem: bułka kosztuje ok. 4 zł, podobnie butelka wody mineralnej. Na posiłek w lokalu musimy przeznaczyć minimum 40 zł od osoby, ale średnie ceny są wyższe. Warto zabrać ze sobą trochę prowiantu, jeśli chcemy zaoszczędzić.

INNE BIEGI

W Jönköping odbywa się IRONMAN 70.3 oraz Color Run.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce