Marcin Świerc w MŚ Skyrunning. Oglądaj na żywo w niedzielę!

 

Marcin Świerc w MŚ Skyrunning. Oglądaj na żywo w niedzielę!


Opublikowane w czw., 26/06/2014 - 16:23

W Chamonix, gdzie jutro rozpoczną się mistrzostwa świata w skyrunningu, jest już cała elita biegaczy górskich. W ramach mistrzostw zostaną rozegrane trzy biegi: Mont-Blanc 80k, Mont-Blanc Marathon i Vertical KM. Ten ostatni będzie najkrótszy. Jego dystans to zaledwie 3,8 km, ale na tym odcinku jest 1000m przewyższenia.

Maraton to różnica wzniesień rzędu 2016m z wyjątkowo długim i nieprzyjemnym podbiegiem na 6. kilometrze. Natomiast bieg 80-kilometrowy w rzeczywistości jest nieco dłuższy. Od startu do mety ma ponad 83 km i 6026m przewyższeń.

We wszystkich trzech biegach wystartuje ponad 3300 zawodników. Niektórzy z nich wezmą udział tylko w jednym biegu, ale nie brakuje też na liście startowej chętnych do zmierzenia się z dwoma dystansami.

Jako pierwsi wystartują uczestnicy Mont-Blanc 80K. Faworytem do zwycięstwa jest François D’Haene, zwycięzca Ultra Trail Mt. Fuji - UTMF (z dużą przewagą nad drugim na mecie Ryanem Sandesem) i Diagonale de Fous. Powalczy z nim na pewno Xavier Thévenard - zwycięzca UTMB, trzeci zawodnik zeszłorocznej edycji Mont-Blanc 80K.

Na najdłuższej trasie pobiegnie również Luis Alberto Hernando - zwycięzca Transvulcanii i zdobywca trzeciego miejsca podczas Zegama-Aizkorri. Rywalizacja pań również przyniesie wiele emocji. Nie może być inaczej, gdy na jednej trasie spotykają się Nuria Picas, Anna Frost, Emelie Forsberg i Fernanda Maciel.

W piątek o 16:00 na trasę wyruszą uczestnicy Vertical KM. Tu podobnie jak w maratonie, faworytem jest Kilian Jornet, który właśnie pobił nowy rekord pokonania drogi na Denali na Alasce, a to tylko jeden z wielu jego rekordów. Specjalistą od biegów z dużym przewyższeniem jest Toru Miyahara. Japończyk jest m.in. rekordzistą UTMF. Rywalizację z Kilianem może nawiązać Saul Pauda Rodriquez, zeszłoroczny triumfator MB Vertical.

W niedzielę 29 czerwca wystartują maratończycy, a wśród nich Marcin Świerc.

Polak jest w świetnej formie (niedawno w zakopiańskim Biegu Marduły został mistrzem kraju skyrunning), ale konkurencja będzie bardzo silna. Faworytem do zwycięstwa jest Kilian Jornet, który najwyższe miejsce na podium zajął tu w 2013 r. W maratonie wystartują również m.in. Jonathan Wyatt, zwycięzca UTMF sprzed 2 lat, Tom Owens, Dai Matsumoto (1. miejsce UTMF w 2013 r.).

Trzymamy kciuki za p. Marcina. I oglądamy rywalizację. Relacja na żywo będzie dostępna na stronie organizatora (TUTAJ) w niedzielę 29 czerwca od godz. 7:00.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce