Marcin Świerc w światowej elicie Skyrunning. Co to takiego?

 

Marcin Świerc w światowej elicie Skyrunning. Co to takiego?


Opublikowane w ndz., 30/11/2014 - 20:58

Po raz kolejny Marcin Świerc znalazł się wśród najlepszych ultrasów świata. Według rankingu International Skyrunning Federation Polak został sklasyfikowany na 64 miejscu. – Byłoby lepiej, ale wystąpiłem tylko w jednej z pięciu imprez cyklu – mówi Mistrz Polski w tej odmianie biegów górskich. – Obiecuję jednak, że to się zmieni i w przyszłym roku dostanę się do pierwszej dziesiątka.

UTMB - wisienką na torcie

Start w Światowym Cyklu Skyrunning to na razie priorytet dla Marcina Świerca. Dopiero potem, w 2016 r. zamierza powalczyć w The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®. – To będzie taka wisienka na torcie – zapowiada zawodnik.

Najbliższy sezon w World Series Świec zamierza rozpocząć w maju, w Hiszpanii w Transvulcania Ultramarathonie. W tym roku na tych zawodach zajął 14 miejsce. – Do 50 km prowadziłem, potem niestety pojawiły się błędy – mówi Świerc. Ale udowodniłem sobie i innym, że mogę rywalizować z najlepszymi, że jestem blisko elity.

Kolejne starty to najprawdopodobniej Mont Blanc80K i Tromsø SkyRace® w Norwegii oraz Mistrzostwa Europy w Val d’Isère.

Cały wywiad z Marcinem Świercem, w którym opowiada m.in. o zakończonym sezonie, planach na przyszłość, o przejściu na dietę wegetariańską, o tym czego mu brakuje, by zwyciężać z najlepszymi na świecie i czy będzie bronić tytułu mistrza Polski i czempiona festiwalowego Biegu 7 Dolin w Krynicy, znajdziecie już niedługo na naszym portalu.

Wyzwanie dla prawdziwych twardzieli

Przypomnijmy, skyrunning jest to ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Wbieganie na 2000 m.n.p.m. przy 30% nachyleniu – to wyzwanie dla prawdziwych twardzieli. Instytucją zarządzającą cyklem najbardziej prestiżowych zawodów jest International Skyrunning Federation.

Skyrunning składa się z wielu poszczególnych dyscyplin biegowych. Wśród nich możemy wyróżnić:

Vertical Kilometer, czyli biegi, których suma przewyższeń to min 1000 m. na dystansie do 5km. Vertical charakteryzuje się bardzo mocnym podbiegiem (nie ma zbiegu). Na każdy kilometr trasy przypada nie mniejszy niż dwustumetrowy podbieg.

SkyRace, to z kolei biegi na dystansie od 20 do 30 km. Rozgrywane są na wysokościach od 2000 m. do 4000 m, a suma przewyższeń nie jest niższa niż 2000m

SkyMarathon, bieg, którego suma przewyższeń przekracza 2000 m., a dystans to od 30 km do 42 km. Trasa biegu może być poprowadzona zarówno przez miękkie leśne ścieżki, jak i kamieniste szlaki górskie. Dodatkowym obwarowaniem jest limit 15% powierzchni sztucznie utwardzonej (asflat), a także maksymalna wysokość w biegu na poziomie 4000 m.

Mamy mistrza Europy

Nowe przedsięwzięcia cyklu to Ultra SkyMarathon, czyli biegi, które parametrami przekraczają zarówno dystans, jak i sumę wzniesień o min. 5% oraz tzw. biegi SkySpeed, wśród których znajduje się niszowa dyscyplina biegów po najwyższych budynkach na świecie. W tej konkurencji tegorocznym mistrzem Europy jest nie kto inny jak dobrze znany Nam i Wam Piotr Łobodziński.

MGEL

fot. Piotr Dymus

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce