ME w przełajach za pasem. Polki w formie

 

ME w przełajach za pasem. Polki w formie


Opublikowane w wt., 26/11/2013 - 13:54

Europejski czempionat obędzie się w niedzielę 8 grudnia w stolicy Serbii, Belgradzie. Rywalizacja o medale i tytuły toczyć się będzie na czterech dystansach w trzech kategoriach wiekowych. Największe nadzieje na polski krążek powinniśmy wiązać z kategorią juniorek i Sofią Ennaoui oraz kat. seniorek i Dominiką Nowakowską. Ta pierwszy wygrała właśnie zawody młodzieżowych MP w Lublinie, ta druga pokazała się z bardzo dobrej strony w prestiżowych zawodach w Holandii.

W minioną niedzielę Dominika Nowakowska - mistrzyni Polski w biegu ulicznym na 10 km, zajęła 4. miejsce w silnie obsadzonym międzynarodowym crossie w Tilburgu. Na dystansie 8 km straciła równo minutę do zwyciężczyni Holenderki Silan Hassan. Zawody rozgrywane na trasach wytyczonych wokół miejscowego uniwersytetu, od lat są najważniejszą imprezą poprzedzającą ME w biegach przełajowych i barometrem formy dla uczestników tej imprezy.

Lokata, ale przede wszystkim forma zaprezentowana przez zawodniczkę LKB im. Braci Petk Lębork, może napawać optymizmem przed zawodami w Belgradzie. Mąż p. Dominiki, a zarazem jej trener Karol Nowakowski jest zadowolony z formy swojej podopiecznej. – Dominika pobiegła bardzo odważnie od początku biegu. Zabrakło doświadczenia i pewności siebie na całym dystansie, co sprawiło, że straciła kontakt do prowadzącej trójki zawodniczek – powiedział oficjalnej stronie PZLA. Podkreślił, że szczególnie zadowolony jest z ostatniego fragmentu biegu w Holandii, na którym p. Dominice zmierzono drugi najlepszy międzyczas, „co świadczy o dobrym przygotowaniu motoryczno-wytrzymałościowym” zawodniczki.

Najlepszy międzyczas na finiszu w Tilburgu uzyskała z kolei inna podopieczna Karola Nowakowskiego - Marta Krawczyńska. Zawodniczka z Malborka ukończyła rywalizację w Holandii na 15. miejscu. Trzecia z Polek Matylda Kowal (Szlęzak) z AZS AWF Kraków uplasowała się na 25. lokacie.

Skład reprezentacji Polski na grudniowe mistrzostwa poznamy niebawem. Jak informuje PZLA, w Belgradzie polski zespół najprawdopodobniej będzie się składać z 12 zawodników: szóstki w kategorii juniorów, 5 zawodniczek i jednego zawodnika oraz szóstki w kategorii młodzieżowej, 5 zawodniczek i jednego zawodnika. Kadrowicze zostaną wyłonieni m.in. na podstawie wyników sobotniego finału Grand Prix PZLA i Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Lublinie. Triumfowali tam startująca poza konkurencją Sofia Ennaoui (złoto MP zdobyła Aleksandra Brzezińska z MKL Toruń) i Marek Skorupa (Barnim Goleniów).

Właśnie Sofia Ennaoui (ur. 30.08.1995, dokładnie 14 lat młodsza od Tomasza Majewskiego) - wicemistrzyni Europy juniorek z Rieti na 1500m, to druga medalowa szansa Polaków w belgradzkich mistrzostwach. W tegorocznych tabelach europejskich zawodniczka LKS Lubusz Słubice zajmuje pierwsze miejsce na 1500m, trzecie - na 3000m i czwarte – na 800m. Podczas Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych w Bydgoszczy Sofia była 26 i czwarta wśród Europejek, za trójką Brytyjek.

W programie belgradzkich ME znalazło się 6 biegów:

Juniorki – 4 km

Juniorzy – 6 km

U23 Kobiety – 6 km

U23 Mężczyźni – 8 km

Seniorki – 8 km

Seniorzy – 10 km

Bazą imprezy będą Hyatt Regency Belgrade Hotel oraz Tulip Inn Hotel Belgrade. Rywalizacja toczyć się będzie na pięćset i tysiącpięćsetmetrowych pętlach o płaskim profilu. Pierwsze biegi startują o godz. 9:45.

Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

Oficjalna strona Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych Belgrad 2013:

http://belgrade2013.com

GR / źródło PZLA

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce