Metamorfoza mistrza NFL i debiut w maratonie [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

Metamorfoza mistrza NFL i debiut w maratonie [ZDJĘCIA, WIDEO]


Opublikowane w czw., 06/02/2014 - 10:25

Niedzielnym 48. już finałem narodowej ligi futbolu amerykańskiego żyły całe sportowe Stany Zjednoczone. I nie tylko sportowe. Ale głowę jednego z byłych graczy NFL zaprzątała inna, niemniej ważna sprawa. Alan Faneca, były gracz Pittsburgh Steelers pobiegł tego dnia swój pierwszy maraton w życiu.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak futboliści to jedni z najbardziej wytrzymałych i wybieganych sportowców świata, gdyby nie fakt, że do startu na klasycznym dystansie musiał znacząco zredukować swoją wagę, bo jako zawodnik NFL ważył aż 145 kilogramów.

Podczas gry w NFL Faneca występował na pozycji linemena (liniowego), czyli często najtęższego gracza na boisku. Jego zadaniem było dojście do zwarcia i utrudnienie rozegrania akcji rywalom. W krótkim czasie zawodnik musiał więc wykazać się siłą i szybkością na krótkim dystansie (ok. 6 jardów – 5,5 metrów).

Żeby dojść do maratońskiej formy, były futbolista zrzucił aż 100 funtów, czyli ok 45 kilogramów (obecnie waży 97 kg). Jak to zrobił? Swoją dietę ograniczył do 1800 kalorii dziennie. Nie jadł węglowodanów ani glutenu. Z sukcesem – debiutancką imprezę, na którą wybrał New Orleans Rock’n’Roll Marathon, ukończył z czasem 3:56:17.

Transformację futbolisty można porównać do przemiany niedźwiedzia w geparda. Wyczyn sportowca dostrzegła telewizja FOX.

Dla Macieja Traczyka, zawodnika Warsaw Eagles, przejście z futbolu amerykańskiego do biegania to „świetna sprawa”. – Ja również będę chciał przebiec maraton po zakończeniu kariery – oznajmił w rozmowie z naszym portalem.

– Warto pamiętać, że osoba, która trenowała sport na wysokim poziomie, musi znaleźć sobie jakieś zajęcie po zakończeniu kariery. Nie inaczej jest z Fanecą. Mimo że podczas swojej kariery grał jako linemen i nigdy nie wyglądał na sprintera, to poruszał się zawsze bardzo żwawo - pierwsze cztery kroki zawodnicy grający na tej pozycji mają bardzo szybkie. Oczywiście w przygotowaniach do maratonu musiał dać z siebie wiele, ale akurat zawodnicy NFL są przyzwyczajeni do takiej pracy – dodaje nasz rozmówca.

Jak donoszą amerykańskie media, mistrz NFL z 2006 r. nie planuje na razie kolejnego maratonu. Chciałby natomiast spróbować swoich sił w… duathlonie. Życzymy powodzenia!

RZ

Źródło:

http://www.runnersworld.com/general-interest/former-300-pound-nfl-lineman-runs-356-marathon

FOX TV

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce