Mikołajowe Biegi w Mikołajkach z ekologicznym przesłaniem

 

Mikołajowe Biegi w Mikołajkach z ekologicznym przesłaniem


Opublikowane w śr., 04/12/2019 - 14:35

Gdzie powinien być najlepszy bieg mikołajowy, jak nie w Mikołajkach. W jednej z najbardziej znanych miejscowości na Mazurach Mikołajkowe Biegi Uliczne odbędą się już po raz 15. Organizatorzy postanowili, by biegacze zadbali też o środowisko i biorą udział w akcji „Każda puszka się liczy”.

Po raz 15. biegacze zmierzą się z dystansem 10 km, a po raz 7. z półmaratonem. Organizatorzy zaangażowali się w projekt „Sport dla wszystkich i środowiska", czyli jak zorganizować wydarzenie sportowe zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu biegacze dostaną bezpłatnie napoje w limitowanej serii aluminiowych puszek „Każda Puszka Cenna”. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórkę pustych puszek, by zachęcić uczestników do dbania o naturę. – Planujemy ograniczyć wpływ naszej imprezy na środowisko. Biegamy i dbamy , czyli zbieramy i przerabiamy – informują organizatorzy.

To część akcji „Every Can Counts” (Każda puszka się liczy), którą zapoczątkowano w Wielkiej Brytanii. Pomysłodawcy zachęcają do recyklingu puszek po napojach, zwłaszcza poza domem. Inicjatywa została rozszerzona na inne kraje europejskie, a od 2017 roku jest również w Polsce.

– Staramy się pokazywać jak cennym regionem, jeśli chodzi o środowisko naturalne, są Mazury. Musimy o nie dbać i zachowywać w nich czystość. Recykling aluminiowych puszek to jeden ze sposobów, by troszczyć się o naturę – uważa Wojciech Brodowski, jeden z organizatorów Mikołajkowych Biegów Ulicznych.

Organizatorzy nie zapominają także o potrzebujących i impreza ma także wymiar charytatywny. Podczas półmaratonu i biegów towarzyszących na hali sportowej w Mikołajkach będzie stoisko z ekologicznymi serami, a cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie dla Zosi Kłusek. – Część wpisowego przeznaczymy też na rehabilitacje Zosi Michaluk. To już siódmy rok jak jej pomagamy – podkreśla Wojciech Brodowski, jeden z organizatorów. – W tym roku pomoc od biegaczy i ludzi o dobrych sercach dostaną dwie Zosie.

W związku z tym, że bieg odbywa się okazji Mikołajek organizatorzy nie pobierają opłat startowych za udział w biegach dziecięcych. Także młodzież poniżej 18 lat i seniorzy powyżej 70 lat są zwolnieni z opłat za start w głównych dystansach. Zapisy internetowe zostały zamknięte, ale można się zarejestrować w dniu imprezy w biurze zawodów.

– Dzięki współpracy z gminą dzieci nic nie płacą za start, a dostaną także pamiątkowe koszulki, posiłek i oczywiście medale. Nagrodzimy też szóstkę najlepszych w każdej z ośmiu kategorii wiekowych – mówi Brodowski.

Trasa Półmaratonu i biegu na 10 km przebiega ulicami miasta, a następnie malowniczą drogą szutrową z Mikołajek do miejscowości Łuknajno, w której zawodnicy zawrócą.

Prognozowana temperatura w dniu biegu to około 3–4 stopni Celsjusza i opady deszczu lub śniegu. To jednak nie powinno wystraszyć startujących, a na mecie będą czekały ciepłe posiłki. Podano nawet menu – ogórkowa lub grochówka, tradycyjne kartacze i na deser rogaliki.

W historii biegu na 10 km najszybciej pobiegł Litwin Paulius Bieliunas, a wśród pań Martyna Konarzewska – 38.41. Do tej pory najszybszy czas w półmaratonie uzyskał Michał Smalec – równa godzina i 10 minut, a wśród kobiet Monika Jackiewicz – 1:27.11.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce