Mikołajowie pobiegną i pomogą w Mikołajkach

 

Mikołajowie pobiegną i pomogą w Mikołajkach


Opublikowane w pon., 24/11/2014 - 16:00

Już za dwa tygodnie, 7 grudnia w żeglarskiej stolicy Polski zacumują św. Mikołajowie. Na Mazury nie wybierają się jednak po to , by odpoczywać, tylko by wystartować w II Półmaratonie Mikołajkowym oraz towarzyszącemu mu X Mikołajkowym Biegu Ulicznym. Imprezie towarzyszyć będzie charytatywna zbiórka pieniędzy.

Zawody w Mikołajkach to przykład imprezy rozwijającej się. Jeszcze trzy lat temu bieg główny rozgrywany był tu na dystansie 3 km, a na starcie stawało kilkadziesiąt osób. Od 2012 roku liczba biegaczy stale rośnie.

– Gdy pierwszy raz wprowadziliśmy bieg na 10 km, wystartowało 35 osób. Rok później było już 100. Natomiast rok temu łącznie wystartowało łącznie 300 biegaczy, w tym aż 200 w półmaratonie. W tym roku liczymy, że uczestników będzie jeszcze więcej, może nawet 500 w biegach głównych. Wiemy, że chętnych do startu tutaj nie brakuje, a i impreza staje się coraz bardziej popularna – opowiada Wojciech Brodowski z UKS „ATOS”, organizator imprezy.

Rzeczony półmaraton znalazł się w programu imprezy dopiero rok temu. Póki co o dalszym wydłużaniu dystansu w Mikołajkach się nie myśli.

– Mówiąc szczerze, nigdy nie zastawialiśmy nad organizacją maratonu. Skupiamy się na organizacji i promocji połówki. Maraton to dużo pracy i dużo większe zaplecze. W Mikołajkach nie mamy żadnego dużego zakładu przemysłowego czy innej znaczącej formy, która mogłaby wesprzeć bieg i zostać sponsorem. Większe wydarzenia z regionu mają już sponsorów strategicznych i trudno wchodzić komuś w paradę. Dziś zresztą trudno jest pozyskać nowego sponsora, a bez odpowiednich funduszy nie da się zrobić dobrej imprezy – wskazuje nasz rozmówca.

W tym roku trasa mikołajkowej imprezy w Mikołajkach została delikatnie zmodyfikowana. Tak, by poprawić komfort biegaczy. – Trasa będzie prowadzić przez miasto. Łącznie będzie to ok. 1 km. Tam, gdzie mamy bazę, wcześniej biegacze pokonywali pętlę o długości 400 metrów. Jednak gdy na ścieżkę ruszyło jednocześnie 300 zawodników okazało się, że jest tam zbyt wąsko i robił się niepotrzebny ścisk. Dzięki temu kilometrowi w mieście stawka ładnie się rozciągnie i będzie bezpiecznie – wyjaśnia Wojciech Brodowski.

Start i meta znajdować się będzie przy Hali Sportowej w Mikołajkach. Biuro zawodów otwarte będzie od godziny 8:00 do 11:00. Bieg na 10 km i półmaraton wystartują o godzinie 10:50. W ramach zawodów rozgrywane będą także biegi dla dzieci na na dystansach od 100 do 1500 metrów. Rejestracje prowadzone będą także w dniu zawodów.

Na uczestników imprezy czekają specjalne gliniane medale. Każdy z biegaczy otrzyma także czapkę św. Mikołaja. W ramach zawodów prowadzona będzie klasyfikacja za najlepszy świąteczny strój. – Zachęcam do kreatywnego podejścia do stroju biegowego – mówi Wojciech Brodowski.

W trakcie zawodów prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację Zosi. Dziewczynka urodziła się z przepukliną rdzeniową oraz wodogłowiem. Warto więc postarać się o mikołajowy, tak potrzbny prezent dla dziewczynki.

W zeszłym roku półmaraton zwyciężył Michał Smalec z wynikiem 1:09:29. Wśród kobiet najlepsza była Litwinka Egle Skruzdyte, która uzyskała czas 1:30:28 i o 4 minuty wyprzedziła znaną triathlonistkę Magdalenę Mielnik. W biegu na 10 km zwyciężył zaś Robert Najdzion z czasem 37:39. Wśród pań triumfowała Krystyna Pieczulis z rezultatem 44:49.

Bieg Mikołajkowy w naszym KALENDARZU IMPREZ

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce