"Miodowy miesiąc z mapą w rękach". Mocny sprawdzian polskich orientalistów w Portugalii

 

"Miodowy miesiąc z mapą w rękach". Mocny sprawdzian polskich orientalistów w Portugalii


Opublikowane w śr., 06/03/2019 - 15:41

Michał Olejnik, czołowy polski biegacz na orientację, zakończył miesięczne zgrupowanie w Portugalii, na którym przygotowywał się do najważniejszych imprez tego sezonu. W ostatnich dniach obozu wystartował w mocno obsadzonych, etapowych zawodach pod nazwą Portugal „O” Meeting, z udziałem wielu zawodników światowej czołówki.

– Przygotowania do sezonu 2019 rozpocząłem już w listopadzie – mówi Michał Olejnik, zwycięzca ogólnopolskiego rankingu orientalistów w dwóch ostatnich latach. – W grudniu spędziłem 2 tygodnie na obozie w Szklarskiej Porębie, a w styczniu prawie 3 tygodnie w Zakopanem. Ponieważ jednak zimą warunki do biegania na orientację w Polsce są bardzo słabe, na luty zaplanowałem 4-tygodniowy wyjazd do Portugalii – opowiada.

Pobyt w Portugalii był dla Michała nie tylko obozem treningowym, ale również… miesiącem miodowym. – Przyjechałem z żoną Agatą, która również zawodowo biega na orientację, wcześniej pod nazwiskiem Stankiewicz. Jesteśmy świeżo upieczonym małżeństwem, pobraliśmy się 29 grudnia – zdradza.

Przez 8 dni Olejnikowie trenowali tylko z mapą na północy Portugalii. Na kolejne 12 przenieśli się na południe kraju, do Monte Gordo, gdzie na początku roku są znakomite warunki do treningu. Tam skupili się głównie na przygotowaniu fizycznym. Była okazja potrenować z gwiazdami biegów na średnich dystansach Adamem Kszczotem i Marcinem Lewandowskim.

Potem znów zmienili miejsce, by na zakończenie obozu wystartować w mocno obsadzonych zawodach.

– Na miejsce imprezy, do Figueira da Foz w środkowej części wybrzeża Atlantyku, przyjechaliśmy kilka dni wcześniej, żeby poznać specyfikę terenu – mówi Michał Olejnik. – Portugal „O” Meeting to od lat pierwszy sprawdzian formy dla najlepszych na świecie, start kontrolny, który ma biegaczom odpowiedzieć, w którym miejscu z formą aktualnie się znajdują – relacjonuje czołowy polski biegacz na orientację. Oprócz niego i żony Agaty, w stawce ponad 2600 zawodników wystartowało blisko 20 Polaków.

Zawodnicy zostali podzieleni przez organizatorów na kategorie według miejsc zajmowanych w światowym rankingu. W 100-osobowej najwyższej kategorii Men Super Elite znaleźli się trzej reprezentanci Polski: Michał Olejnik, Wojciech Kowalski i Karol Galicz.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce