Mistrz Europy w przełaju na dopingu! Erytrejski Szwed Robel Fsiha zawieszony


Opublikowane w sob., 08/02/2020 - 14:42

Mistrz Europy w przełajach przyłapany na dopingu! 23-letni reprezentant Szwecji Robel Fsiha został tymczasowo zawieszony po pozytywnym wyniku testu antydopingowego – poinformowały skandynawskie media powołując się na Szwedzki Związek Lekkiej Atletyki (Svenska Friidrottsförbundet).

Pochodzący z Erytrei Fsiha zdobył złoto dla Szwecji na 26 Mistrzostwach Europy w biegu przełajowym, rozegranych 8 grudnia w Lizbonie. Wygrał w czasie 29:59, wyprzedzając Turka Arasa Kayę (30:10) i naturalizowanego we Włoszech Etiopczyka Yemaneberhana Crippę (30:21). Czwarty był mocny kandydat do podium Szwajcar Julian Wanders (30:25), który po ewentualnej dyskwalifikacji Robela Fsihy zyska brązowy medal. 

Test, który wykazał w organizmie młodego Szweda substancję zakazaną (na razie nie ujawniono, co to było), przeprowadzono 25 listopada, a więc kilkanaście dni przed mistrzostwami Europy. Robel Fsiha ma teraz tydzień na decyzję, czy zażąda badania próbki B. Do czasu wyjaśnienia sprawy jest zawieszony, nie może uczestniczyć w zorganizowanym szkoleniu i startować w zawodach.

– Robel przebywa obecnie w Etiopii. Jest zrozpaczony i załamany wiadomościami o wynikach kontroli jego testu – powiedział szwedzkim mediom David Fridell z klubu Fsihas Spårvägen.

Robel Fsiha przybył do Szwecji w 2013 roku jako uchodźca z Erytrei. Szwedzkie obywatelstwo uzyskał w 2018 roku i od tamtej pory reprezentuje nową ojczyznę w zawodach lekkoatletycznych. – Po raz pierwszy wystąpił w naszej kadrze narodowej na Mistrzostwach Europy w 2018 roku, dotychczas wystąpił w reprezentacji 5 razy – poinformował Stefan Olsson ze szwedzkiego związku. - Od sierpnia 2017 roku biegacz był kontrolowany 10-krotnie, ostatni test wykonano 14 stycznia 2020 r. – dodał działacz.

Piotr Falkowski

zdj. European Athletics

źródło: aftenposten.no


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce