Mistrzostwa Europy Weteranów: Aż 63 medale dla Polaków!

Opublikowane w pon., 07/08/2017 - 13:33

W niedzielę w duńskim Aarhus zakończyły się 20. Mistrzostwa Europy Weteranów w Lekkiej Atletyce. Polacy na tej imprezie zdobyli 63 medale w tym 30 złotych! Poprawili też 10 rekordów kraju!

Z trzema złotymi medalami mistrzostw Starego Kontynentu wraca do Polski Marek Dzięgielewski. W Danii płońszczanin wygrał w kategorii M55 w biegu na 10 000 m z czasem 33:56.26, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski. Najlepszy był też w crossie na 4 km, gdzie uzyskał miał rezultat 11:50. W półmaratonie wygrał w swojej kategorii z wynikiem 1:13:55.

Co więcej, Marek Dzięgielewski wywalczył też srebro w biegu na 5000 m ustanawiając nowy rekord Polski - 16:23.77. Do swojej kolekcji dołożył też brąz w sztafecie 4 x 400 m razem z kolegami Bogumiłem Żurawskim, Andrzejem Frasiem i Janem Cząstką. Przy okazji również ustanowili rekord kraju wynoszący 4:02.13. Dorobek Dzięgielewskeigo wygląda imponująca. W sumie wywalczył 5 medali i ustanowił 3 rekordy Polski!

W gronie multimedalistów znalazła się też sprinterka Joanna Balcerzak, która wygrała bieg na 100 m w kategorii K40, z czasem 12.90. W zmaganiach na 200 m zdobyła złoto z wynikiem 26.02, co jest nowym rekordem Polski w tej kategorii.

Nowy rekord Polski wywalczyła też Aneta Kaczmarek, która wygrała zmagania na 400 m w kategorii K35, z czasem 55.14. Do swojego dorobku zawodnika dołożyła także tytuł wicemistrzyni Europy w biegu na 800 m z wynikiem 2:09.86, a także srebro w sztafecie 4 x 400 m biegnąć razem z Renatą Szykulską, Małgorzatą Gąsowską i Patrycją Włodarczyk. Medal okraszony został rekordem Polski wynoszącym 4:01.84. Do swojej kolekcji panie dołożyły też brąz w sztafecie 4 x 100 m i również rekord kraju wynoszącym od teraz 50.92.

Ze szczęśliwej sztafety dwa złote medale wywalczyła jeszcze Patrycja Włodarczyk, która w kategorii K35 wygrała zmagania na 10 000 i 5000 m. Do tego biegaczka zdobyła też dwa brązowe medale na 1500 m i na 2000 m z przeszkodami w swojej kategorii.

Dorobek naszych zawodników mógł być jeszcze większy, ale już w pierwszym starcie na 10 000 m kontuzji nabawił się Michał Bernardelli. Zawodnik zgłoszony był do kilku konkurencji: 5000 m, crossu i półmaratonu. Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia.

W klasyfikacji medalowej 20. Mistrzostw Europy Weteranów Polska zajęła dziewiate miejsce. Zwyciężyli Niemcy, którzy zdobyli łącznie 407 medali w tym 148 złotych.

Polscy Medaliści ME Weteranów Aarhus 2017:

Złote medale:

• Joanna Balcerzak (100 m) K40 - 12.90 (finał)
  • Czesław Roszczak (5-bój rzutowy) M75 - 3828 pkt
  • Wojciech Seidel (100 m) M65 - 13.26 (finał)

• 4 x 400 m (M. Dzięgielewski, B. Żurawski, A. Fraś, J. Cząstka) M55 - 4:02.13 Rekord Polski

Dodajmy, że rekord Polski dwukrotnie poprawiał Ryszard Dryps w biegach na 800 metrów kategorii M60. Nasz reprezentant nie znalazł się jednak na podium. W finale uzyskał czas 2:26.03.