Mistrzostwa Polski w biegu górskim anglosaskim... pod Łodzią? „Trzeba przerwać monopol południa”

 

Mistrzostwa Polski w biegu górskim anglosaskim... pod Łodzią? „Trzeba przerwać monopol południa”


Opublikowane w czw., 25/09/2014 - 08:53

W niedzielę w Sławnie k. Opoczna rozegrany zostanie Ogólnopolski Bieg Górski. Mimo, że jest to pierwsza edycja imprezy, to już organizatorzy już myślą o... zorganizowaniu tu w kolejnych latach Mistrzostw Polski w biegu anglosaskim. I mocno się do tego przygotowują.

Jak mówi Jacek Wojtarek, trener i wychowawca młodzieży z Opoczna, zawody mają przerwać monopol na rozgrywanie krajowego czempionatu w biegach górski wyłącznie na południu kraju.

– Od ponad dwudziestu lat mistrzostwa rozgrywane są w górach. W ubiegłym roku zdecydowałem się przedstawić pomysł imprezy i przeniesienia tu zawodów. Trenerzy zgodnie powiedzieli, bym zrobił najpierw imprezę pokazową, która pozwoli ocenić skalę trudności trasy i organizację zawodów. Następnie usiadłem do rozmów z panią Wandą Panfil, z którą współpracuje od biegu w Opocznie. Zdecydowała się po raz kolejny nam pomóc i zostać naszą ambasadorką. Jest to więc typowa próba, ale nie mamy tremy, bo jako OpocznoSport Team zorganizowaliśmy już wiele imprez – przekonuje Wojtarek.

Wybór Sławna jako miejsca na organizację zawodów nie był przypadkowy.

– Na co dzień trenują tam najlepsi zawodnicy w młodszych kategoriach wiekowych Łucja Wiktorowicz czy Bartłomiej Świątek. To mistrzowie kraju w biegach górskich z krótkiego i długiego dystansu, którzy reprezentowali Polskę podczas mistrzostw Europy we Francji. Właśnie w Sławnie się przygotowaliśmy. Jest tam niesamowita górska trasa, o czym przekona się choćby Mistrz Polski seniorów Kamil Jastrzębski, który przyjedzie na specjalne zaproszenie. Z kolei dzień przed startem obejdziemy trasę z pełnomocnikiem PZLA ds. biegów górskich Andrzejem Puchaczem. Dodam jeszcze, że w tym miejscu trenują także kolarze MTB i były tam rozgrywane nawet Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim – opisuje Wojtarek.

Na biegaczy czekają trzy trasy, począwszy od 1 km dla dzieci, przez 3,2 km dla juniorów i 6,4 km dla seniorów. – Ponieważ impreza ma formułę anglosaską, na uczestników czekają liczne podbiegi i strome, kamieniste zbiegi. Na trasie są też korzenie, skały oraz piach, czyli wszystkiego po trochu. Cały czas coś się będzie działo. Trasa jest bardzo interwałowa. Nie da się odpocząć – opisuje organizator.

Impreza odbędzie się w niedzielę 28 września. Zapisy drogą internetową przyjmowane są do piątku do północy. Rejestrować się będzie można także w dniu zawodów. Biuro imprezy będzie się znajdowało niedaleko ulicy Szkolnej. Czynne będzie od godziny 8 do 9:15 (sprawdź dojazd)

Zmagania rozpoczną się o godzinie 9:30 od biegu dzieci starszych w wieku 12-13 lat. Bieg główny wystartuje o 11:30.

Organizator

Rejestracja

Spot promocyjny: 

Opłaty startowe:

  • juniorki młodsze/ juniorzy młodsi, juniorki, juniorzy – 40 zł
  • seniorki, seniorzy – 50 zł

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce