Mistrzowski kalendarz PZLA na 2020 r. Brakuje biegów górskich, ale my wiemy gdzie i kiedy!


Opublikowane w śr., 06/11/2019 - 17:25

Polski Związek Lekkiej Atletyki podał terminy i miejsca rozegrania mistrzostw Polski w 2020 roku. Lista obejmuje rywalizację halową, stadionową, w biegach przełajowych i biegach ultra. Brakuje na niej na razie imprez, podczas których o medale i tytuły mistrzów Polski będą walczyli biegacze górscy. PZLA obiecuje jednak szybko nadrobić ten brak i podać listę górskich MP do końca roku.

Byłby to znaczący postęp. W minionych latach normą było publikowanie przez PZLA takich informacji w ostatniej chwili, nawet kilka tygodni przed imprezą, przez co część zawodników, planujących kalendarz startów znacznie wcześniej, na mistrzowskich imprezach się nie pojawiała.

Przyppominamy, że warunkiem startu w MP, nad którymi pieczę sprawuje PZLA, jest posiadanie licencji klubu zrzeszonego w związku!

W MP tylko z licencją PZLA! Tłumaczymy jak ją wyrobić. To łatwe!

HALA

Sezon 2020 otworzą Halowe Mistrzostwa Polski, które już tradycyjnie odbędą się w Arenie Toruń. Jako pierwsi, w połowie lutego (14-16.02.2020), staną w szranki juniorzy do lat 18 i 20. Dwa tygodnie później (29.02-1.03) o medale będą walczyli seniorzy, których po kolejnych 2 tygodniach czekają halowe mistrzostwa świata w chińskim Nankinie.

PRZEŁAJE

Na marzec zaplanowano także rywalizację o tytuły najlepszych biegaczy w przełajach. – W pierwszym dniu wiosny (21.03) zjadą oni na sprawdzone już wielokrotnie trasy w Kwidzynie – zapewnia Maciej Jałoszyński, specjalista ds. sportowo-technicznych PZLA.

BIEGI ULICZNE 

Kwiecień – to pora mistrzostw Polski w maratonie ulicznym. Tu bez zmian: rywalizacja kobiet odbędzie się po raz kolejny w Dębnie (5 kwietnia), na mężczyzn medale będą czekały w stolicy na mecie Orlen Warsaw Marathonu (dokładna data jeszcze nieznana, nieoficjalnie wiemy, że OWM ma się odbyć 19 kwietnia).

W ulicznym półmaratonie także status quo: panie i panowie będą ścigali się we wrześniu w Pile na jubileuszowym, 30 Półmaratonie Phillips. Organizatorzy nie podali jeszcze terminu, zwykle jest to pierwsza niedziela września, należy się zatem spodziewać, że w 2020 roku będzie to 6 dzień miesiąca.

Bez zmian miejsca – także MP w biegach ulicznych mężczyzn na 5 i 10 km. O medale na „piątkę” panowie powalczą w warszawskim Biegu Ursynowa (20.06), zaś rywalizacja na 10 km odbędzie się podczas Biegu świętego Dominika w Gdańsku.

MP kobiet na 5 km po raz pierwszy będzie gościł Bieg SGH w Warszawie, w terminie „tydzień po Orlen Warsaw Marathonie” - poinformował nas organizator imprezy Jakub Nowak (a więc zapewne 26 kwietnia). Lokalizacja MP kobiet na 10 km nie jest jeszcze ustalona.

STADION

Wkraczamy na stadion, a tam – najpierw, już pod koniec kwietnia, MP w biegach na 10000 m na pięknym, niedawno otwartym obiekcie w Karpaczu. „Dycha” na bieżni ponownie została oddzielona od „pełnych” Mistrzostw Polski, które w roku 2020 zorganizuje Włocławek w dniach 26-28 czerwca.

Miesiąc wcześniej, bo w końcu maja (30-31.05) w Łodzi, zaplanowano MP w wielobojach i sztafetach. Finał lekkoatletycznej Ekstraklasy, czyli Drużynowe MP, będzie z kolei pod koniec sezonu gościł Lublin.

„Dni próby” dla większości młodzieży nastąpią w czerwcu i lipcu. MP do lat 18 w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbędą się 3-5.07, a gospodarza imprezy ma wskazać wkrótce Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miejsca walki o medale nie znają też juniorzy U-20, ale tu organizatora wskażę PZLA.

Natomiast Młodzieżowe MP U-23 odbędą się w drugi weekend lipca (11-12.07) na stadionie filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, w ramach obchodów 50-lecia tej uczelni.

Jedynie najmłodsi juniorzy, czyli 16-latkowie, swoje mistrzostwa kraju będą mieli dopiero we wrześniu. Zorganizuje je 26-27.09 Słupsk jako Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego.

BIEGI ULTRA

Na zakończenie - biegi ultra, czyli 100 km i bieg 24-godzinny. Mistrzostwa Polski ponownie będą gościły w Pabianicach, w ramach festiwalu biegów ultra UltraPark Weekend. Zawodnicy będą rywalizowali w Parku Wolności na pętli długości 1600 m.

BIEGI GÓRSKIE

Nic natomiast nie wiadomo (już, niestety, tradycyjnie, choć PZLA obiecuje, że w tym roku to się zmieni) o krajowych czempionatach w biegach górskich na dystansach krótkim, długim i ultra, w formule alpejskiej i anglosaskiej.

Po długiej rozmowie z koordynatorem PZLA ds. biegów górskich Andrzejem Puchaczem możemy jednak poinformować o „poważnych przymiarkach”, które w ciągu najbliższych kilkunastu dni – kilku tygodni powinny przeobrazić się w „pewniki”.

Jako pierwsze zatem – MP w biegu anglosaskim w połowie kwietnia ponownie w Ustrzykach Dolnych. Dystans krótki – kolejny raz podczas Biegu na Ślężę w Sobótce w ostatnią sobotę maja. 27 czerwca w Karpaczu – walka o medale na dystansie długim w ramach 2x Śnieżka, a w lipcu w Międzygórzu – alpejskie MP we wszystkich kategoriach wiekowych (od juniorów U-16 do seniorów) w Biegu na Śnieżnik.

Największą niewiadomą jest lokalizacja MP w biegu górskim ultra. Aktywnie starają się o nie organizatorzy sierpniowych imprez Chudy Wawrzyniec i Gorce Ultra Trail (w obu przypadkach na dystansie ponad 80 km), ale chętne są też Biegi w Szczawnicy i 96-kilometrowy Niepokorny Mnich. Tyle że to końcówka kwietnia.

Andrzej Puchacz zapewnia, że rozesłał do czołowych polskich biegaczy górskich zapytania o ich sugestie i preferencje terminowe i lokalizacyjne. Odpowiedzi spodziewa się do końca tego tygodnia, być może zatem po 11 listopada będziemy mogli napisać o górskich MP 2020 bardziej konkretnie.

Piotr Falkowski

fot. M. Biczyk PZLA, M. Brajczewska


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce