Młody talent poparty nie tylko pracą. Etiopczyk Tsegu zawieszony za EPO


Opublikowane w sob., 19/10/2019 - 11:35

Zaledwie 20-letni Etiopczyk Berehanu Tsegu został zawieszony za naruszenie przepisów antydopingowych. W jego organizmie wykryto ślady EPO. Biegacz, uchodzący za duży talent, zajmował czołowe lokaty podczas dużych półmaratonów.

Tylko w tym sezonie Etiopczyk wygrał półmaraton w chińskim Yangzhou (59:56). Był także drugi w Lizbonie (59:41) i trzeci podczas rekordowo szybkiego ścigania w Kopenhadze (59:22). To właśnie w stolicy Danii ustanowił swój rekord życiowy.

Zawodnik dobrze radził sobie też na bieżni. Podczas krajowych kwalifikacji na dystansie 10 000 m do MŚ zajął co prawda dopiero siódme miejsce, ale z życiówką 27:00.73. Jego największym sukcesem było złoto Igrzysk Afrykańskich na 10 000m. Pokonał tam bardziej znanych Erytrejczyka Arona Kifle i swojego rodaka Jemala Yimera.

Wiele wskazuje, że część - jeśli nie wszystkie - z tych wyników nie zostały uzyskane uczciwie. Biegacz został powiadomiony o wykryciu zakazanych substancji. Teraz ma prawo do przebadania próbki B. Grozić może mu może od 2 do 4 lat dyskwalifikacji.

RZ

fot. twitter


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce