Mo Farah być może spróbuje swych sił w biegu na 10K i maratonie na olimpiadzie w Rio

 

Mo Farah być może spróbuje swych sił w biegu na 10K i maratonie na olimpiadzie w Rio


Opublikowane w wt., 30/10/2012 - 15:36

Brytyjczyk Mohammed Farah - Mistrz olimpijski z Londynu w biegach na 5000 i 10 000 m rozważa możliwość startu w biegu na 10k i maratonie

Taka decyzja może być podyktowana faktem, że biegacz w 2016 r. skończy już 33 lata i wg jego trenera Alberto Salazaara prawdopodobnie nie będzie już tak szybki, by móc triumfować w biegu na 5k. Takie połączenie jest niezwykle rzadkie wśród profesjonalnych sportowców. Wcześniej jako jeden z niewielu na zmianę kombinacji dystansów i start w 10k oraz w maratonie zdecydował się wielokrotny mistrz olimpijski w 5k i 10k. Na olimpiadzie w 1976 ukończył 42k na 5 miejscu, zaś na igrzyskach w Moskwie w 1980 r. nie udało mu się ukończyć maratonu. Jedyną osobą w historii igrzysk olimpijskich, której udała się sztuka triumfowania na wszystkich trzech dystansach jest legendarny Emile Zatopek. Dokonał tego pół wieku temu w Helsinkach w 1952 r.

Etiopczyk Mamo Wolde był bliski tego wyczynu w Mexico City w 1968 r.,  wygrywając maraton, ale zdobywając ?jedynie? srebro w 10k. Według Salazaara obecnie biegaczom jest o wiele trudniej, niż wtedy, choćby z tego powodu, że jest ich zdecydowanie więcej i konkurencja jest bardziej zażarta. Podczas ostatnich dwóch edycji igrzysk olimpijskich maraton był zaplanowany ok. tygodnia po biegu na 10k, nie znany jest jeszcze harmonogram zawodów w Rio. Salazaar ma nadzieję, że ten schemat zostanie utrzymany, gdyż wtedy jego podopieczny będzie miał czas na odpoczynek. Trener zapowiada, że Farah zadebiutuje w biegach maratońskich nie wcześniej niż w 2014 r. ?Mo jest obecnie najlepszym biegaczem długodystansowym na bieżni na świecie. Wiemy, że mógłby zaliczyć udany start w maratonach, ale nie wiemy czy byłby w stanie od razu sięgnąć po złoto. Po co zatem rezygnować z czegoś, w czym jest się najlepszych, na rzecz czegoś czego się nie zna? Na razie nie będziemy ryzykować. ?? mówi Salazaar.

Mo Farah po swoich zakończonym sukcesem starcie na olimpiadzie w Londynie został uznanym najlepszym europejskim sportowcem roku 2012.

Źródło: www.bbc.co.uk

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce