Mo Farah rezygnuje z półmaratonu Big Half. Jest już zastępca

 

Mo Farah rezygnuje z półmaratonu Big Half. Jest już zastępca


Opublikowane w czw., 13/02/2020 - 10:55

W Londynie nie dojdzie ostatecznie do oczekiwanego starcia tytanów biegów ulicznych Brytyjczyka Mo Faraha i Etiopczyka Kenenisy Bekele. Czterokrotny mistrz olimpijski odwołał swój start w brytyjskiej stolicy z powodu kontuzji. W jego miejsce wystąpi Kenijczyk Lawrence Cherono i… trudno tu mówić o osłabieniu stawki!

Tegoroczna edycja zawodów The Vitality Big Half miała być swego rodzaju rewanżem za jeden z najciekawszych biegów, jakie oglądaliśmy w ostatnich latach. W 2013 roku podczas półmaratonu Greath North Run z Newcastle do South Shields, niemal do ostatnich metrów o wygraną walczyła słynna trójka Farah - Bekele - Gebrselassie. Po pięknej walce wygrał Bekele, z czasem 1:00:09, a Farah finiszował zaledwie sekundę po nim. Trzeci był legendarny Haile.

Miejscowi kibice czekali na start Faraha, który wygrał obie edycje tego półmaratonu. Była to zapewne jedna z niewielu szans, by zobaczyć swojego idola podczas biegu ulicznego w 2020 r., bo Faraha zabraknie tym razem na trasie Maratonu Londyńskiego. Mo przygotowuje się do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie chce obronić tytułu na 10 000 m.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

#onemomile

Post udostępniony przez Sir Mo Farah (@gomofarah)

Zastępcą Faraha w elicie Big Half został Kenijczyk Lawrence Cherono, a więc jeden z czołowych maratończyków. Biegacz posiada życiówką 2:04:04. Wynik ten w 2018 roku dał mu wygraną w Amsterdamie. Faworytem tamtej imprezy był… Kenenisa Bekele, który ostatecznie zszedł z trasy.

W ubiegłym roku Cherono wygrał dwa słynne maratony zaliczane do cyklu Abott World Marathon Majors - w Bostonie i Chicago. Oba po wyrównanych, niemal sprinterskich finiszach. Maratończyk znalazł się już w reprezentacji Kenii na japońskie igrzyska, obok rekordzisty świata Eliuda Kipchoge.

W bazach World Athletics Cherono odnotowane ma jak do tej pory tylko dwa oficjalne starty w półamratonie. Najlepszy rezultat to 1:00:46 z San Diego, uzyskany na nieregulaminowej trasie. Rywalizacja z Bekele to dobra okazja, by ten wynik poprawić. Sam Etiopczyk też jest półmaratońskim świeżakiem, z zaledwie jednym oficjalnym biegiem na 21,097 km w CV, we wspomniany już pojedynku z Farahem i Gebrselassie.

The Vitality Big Half zaplanowano na 1 marca. Bieg ma być ważnym elementem przygotowań do maratońskiej wiosny dla obu zawodników. W kwietniu Bekele powalczy o wygraną podczas Maratonu Londyńskiego, a Cherono wróci do Bostonu, by powtórzyć sukces sprzed roku.

Zaktualizowana elita The Vitality Big Half:

Mężczyźni:

Kenenisa Bekele (ETH) – 1:00:09
Lawrence Cherono (KEN) – 1:00:45
Dewi Griffiths (GBR) – 1:01:33
Marius Kipserem (KEN) -1:02:20
Andy Vernon (GBR) – 1:02:46

Kobiety:

Lily Partridge (GBR) – 1:10:31
Hayley Carruthers (GBR) - 1:11:03
Tish Jones (GBR) – 1:12:56
Eleanor Davis (GBR) – 1:12:34

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce