Mo Farah zwycięża Great North Run

Opublikowane w pon., 08/09/2014 - 15:32

Mo Farah został pierwszym zawodnikiem reprezentującym Wielką Brytanię, który po 29 latach przerwy zwyciężył prestiżowy półmaraton Great North Run. Ostatnio zawody rozgrywane w Newcastle zwyciężył Steve Kenyon  w 1985 roku.

Bliski zwycięstwa w Great North Run Farah był już rok temu. Wtedy jednak uległ w sprinterskim pojedynku Etiopczykowi Kenenisa Bekele. Wiele osób oceniło tamten bieg jako thriller i jeden z najlepszych biegów ulicznych w historii.

W tym roku urodzonemu w Mogadiszu zawodnikowi zwycięstwo nie przyszło łatwo. Mimo że w stawce nie było tylu prestiżowych nazwisk co rok temu (brak Bekele oraz Gebrselassie). Najbardziej wymagającym rywalem wydawał się pochodzący z Ugandy Stephen Kiprotich   Mistrz Olimpijski i Mistrz Świata w maratonie. Honoru rodziny miał bronić młodszy z braci Bekele – Tariku, brązowy medalista IO z Londynu w biegu na 10 000 metrów.

Jak się okazało szyki w czołówce próbować namieszać kolega treningowy Mo, Kenijczyk Mike Kigen. O zwycięstwie znów zadecydowała końcówka. Obaj zawodnicy przekroczyli linie mety z czasem 60 minut jednak Brytyjczyk zrobił to jako pierwszy. Pojawiły się spekulacje że kolega odpuścił w ostatnim etapie biegu rywalizację żeby wygrał bardziej znany Farah. Jednak na łamach brytyjskiej prasy Kigen stanowczo zaprzeczał „Zwolniłem bo czułem się już zmęczony. Dlatego Mo wygrał.” powiedział w rozmowie z portalem theguardian.com.

Dla Faraha ten bieg był doskonałym zakończeniem sezonu, w którym było wiele problemów i wzlotów. W ciągu kilku miesięcy zadebiutował w maratonie, miał problemy zdrowotne i wrócił na bieżnie żeby potwierdzić swoją dominację w biegach na 5000 i 10 000 metrów podczas Mistrzostw Europy. „Teraz chcę zrobić sobie przerwę, odpocząć i przygotować do mistrzostw świata w przyszłym roku. "  powiedział Mo Farah brytyjskiej prasie.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka Mary Keitany która rezultatem 65 minut i 39 sekund poprawiła rekord trasy należący do Brytyjki Pauli Radcliffe (68:18).

W imprezie wystartowało około 57 tysięcy biegaczy. Greath North Run rozgrywany jest od 1981 roku.