MŚ w Eugene ustąpią miejsca IO w Tokio? Układanka w lekkoatletycznym kalendarzu


Opublikowane w śr., 25/03/2020 - 11:10

Wobec przełożenia igrzysk olimpijskich na 2021 rok, w kalendarzu imprez lekkoatletycznych zrobiło się tłoczno. Dlatego organizatorzy MŚ w Oregonie myślą o zmianie terminu. Zawody mogą się odbyć dopiero w 2022 roku.

Mistrzostwa pierwotnie miały odbyć się w dniach 6 - 15 sierpnia 2021, na zmodernizowanym stadionie Hayward Field, czyli jednym z najbardziej znanych obiektów lekkoatletycznych na świecie. W 2018 roku zaczęła się jego spektralna przebudowa.

Przełożone igrzyska, które mają odbyć się latem lub jesienią, sprawiają że dwie najważniejsze imprezy dla lekkoatletów mogłyby zazębić się i to w krótkim odstępie czasu. Zawodnikom trudno byłoby utrzymać szczyt formy i walczyć z powodzeniem na dwóch frontach. Nie chodzi tu nawet o maratończyków, których starty w obu imprezach trudno sobie wyobrazić. W kalendarzu nie ma miejsca już nawet na kwalifikacje do zmagań w Tokio i Eugene.

Dlatego Niels de Vos, dyrektor wykonawczy oregońskich mistrzostw oświadczył, że Amerykanie mogą przesunąć imprezę na 2022 rok, uwzględniając przesunięcie igrzysk. W tej sprawie miały już nawet ruszyć rozmowy z World Athletics i partnerami mistrzostw.

Przez koronawirusa odroczone zostały już też Mistrzostwa Świata do lat 20, które miały odbyć się w Nairobi w dniach 7-12 lipca. Trwają rozmowy z kenijskimi władzami o alternatywnym terminie czempionatu.

Dodajmy, że najprawdopodobniej dziś (tj. w środę 25 marca) zapadnie decyzja co do przyszłości m.in. lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Paryżu (26-30 sierpnia), Puchar Europy w biegu na 10 000 m w Londynie (6 czerwca) czy Mistrzostw Europy w biegach górskich w Cinfaes (4 lipca). Na 24-25 marca zaplanowana była specjalna telekonferencja władz europejskiej lekkoatletyki, a najważniejszym jej punktem miał być wpływ wirusa na wydarzenia sportowe w 2020 roku

Imprezy mistrzowskie World Athletics i European Athletics w 2021 roku:

  • Halowe Mistrzostwa Świata (Nankin): 19 marca - 21 marca
  • Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych (Bathurs): - 20 marca
  • Halowe Mistrzostwa Europy (Toruń): 5-7 marca
  • Mistrzostwa Świata Sztafet (Chorzów): 1–2 maja
  • Igrzyska Olimpijskie w Tokio – przełożone, termin nieznany
  • Mistrzostwa Europy U23 (Bergen): 8-11 lipiec
  • Mistrzostwa Europy U20 (Tallin): 15-18 lipiec
  • Mistrzostwa Świata Seniorów (Oregon): 6-15 sierpnia

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce