Na kwietniowy maraton do Hanoweru? Czemu nie

 

Na kwietniowy maraton do Hanoweru? Czemu nie


Opublikowane w pt., 06/12/2013 - 12:40

Impreza rozgrywana w sercu Dolnej Saksonii od lat gromadzi biegaczy z kilkudziesięciu krajów świata. To jej znak rozpoznawczy, tak jak i mnogość konkurencji oraz imprez towarzyszących, szybkie trasy, a także perfekcyjna organizacja.

Międzynarodowe towarzystwo

W ubiegłym roku w TUI Hanower Maratonie wystartowali reprezentanci aż 72 krajów świata! Podobną statystyką mogą pochwalić się tylko największe imprezy, głównie te z cyklu World Marathon Majors. Tak duże zainteresowanie obcokrajowców imprezą to zasługa, w dużej mierze, szerokiej promocji imprezy w Europie i na świecie. Dość powiedzieć, że strona internetowa imprezy dostępna jest w kilku językach, w tym również w  języku polskim! 

Bogaty program i mnóstwo startujących

Impreza trwa trzy dni, podczas których rozgrywane są biegi dzieci i młodzieży, marsz rekreacyjny, marsz nordic walking, bieg na 10 km, półmaraton, półmaraton handbike, maraton sztafet, a także konkurencja główna – maraton open. Wszystkie konkurencje gromadzą tłumy – w ubiegłym roku na listach startowych znalazło się ponad 15 000 nazwisk, w tym 2 000 w maratonie! 

Kameralna atmosfera, perfekcyjna organizacja

Przy tak dużej liczbie startujących impreza zachowuje jednocześnie kameralny klimat. Nikt tu się nie spieszy, nie przepycha, wzdłuż trasy gromadzą się tłumy kibiców. Organizacyjnie impreza stoi na najwyższym poziomie – odżywki na trasie, batony, a nawet salami na mecie można pobierać do woli.  

Część praktyk organizatorów może być zaskoczeniem dla debiutantów - do poszczególnych konkurencji można przystąpić z własnym chipem, zakupić go za 50 lub wypożyczyć za 10 euro (w tej opcji chip otrzymujemy nie wraz z numerem startowym, a dopiero na specjalnym stanowisku, gdzie chip jest parowany z plastronem, w tym samym miejscu chipy się zwraca), strefy startowe wyznaczone są balonikami (nieobowiązkowe, ale wskazane), a po biegu medale wręczane są do ręki.     

Szybkie trasy

Trasa Maratonu TUI Maratonu w Hannoverze, która rozpoczyna się tuż przed Ratuszem i powadzi ulicami w centrum miasta, to jedna z najbardziej płaskich i najszybszych tras w Niemczech. Dzięki temu, iż różnica wysokości wynosi tu na całej trasie maksymalnie 17 m, można pokusić się o pobicie rekordu życiowego. W pozostałych konkurencjach jest podobnie.

Targi Expo

W czasie imprezy odbywają się targi sprzętu i usług z obszaru sportu, w szczególności biegania. Stoiska można odwiedzać od piątku do niedzieli.

Turystyczna atrakcja

Do Hannoweru warto przyjechać już wcześniej i zwiedzić ZOO - Serengeti Park (60 km od miasta). W parku na powierzchni ponad 200 ha zgromadzono kilkaset gatunków zwierząt afrykańskich, których, dzięki możliwości poruszania się samochodem po terenie parku, można niemal dotknąć. Funkcjonuje tu też park rozrywki z kolejkami górskimi i wodnymi, karuzelami, zjeżdżalniami, z którego można korzystać bezpłatnie w ramach biletu do ZOO (25 euro dorośli i 20 euro dzieci do 13 lat).

Sam Hanower posiada przepiękną starówkę. Można też wybrać się do zamku Marienberg czy ogrodów pałacowych, Parku Masch czy nad Jezioro Masch. Tzw. czerwona trasa turystyczna o długości 4,2 km prowadzi z kolei do 36 najciekawszych zabytków tutejszego śródmieścia. Na terenie miasta znajduje się też duży las – „Eilenriede” (w okolicach Ratusza, który sam w sobie jest przepiękny).

Wygodny dojazd…

Mimo że Hanower położony jest kilkaset kilometrów od polskich miast, można do niego komfortowo dojechać i dolecieć. Można skorzystać z dróg E28, E30 i E40 oraz autostrady A2 (przypominamy – bezpłatnej) lub portu lotniczego Hannower, położonego 15 km na północ od miasta. Terminale znajdują się blisko siebie i dostępne są jedynie pieszo. Do miasta z lotniska prowadzi m.in. linia kolejowa S5 – pociągi S-Bahn kursują w wygodnych porach dnia. Można też skorzystać z oferty transportu samochodowego Flughafen Transfer Hannover (z opcją na start biegu włącznie)    

… i nocleg

Dla uczestników TUI Marathon Hannover dostępnych jest wiele atrakcyjnych finansowo ofert noclegowych, które przygotowują hotele współpracujące z organizatorem imprezy.

Czy warto? Głos uczestnika

Sebastian Szyszka, 449. miejsce w TUI Marathon Hanower w 2012 r. w portalu truchtacz.pl:

– Super impreza, organizacyjnie znacznie lepiej niż w Polsce, choć porównując do ostatniego Półmaratonu Warszawskiego, jesteśmy już tylko krok za słynącymi z dobrej organizacji Niemcami. Jest jednak coś, co robi dużą różnicę - kibice na trasie biegu. Miasto żyje bieganiem, nikt się nie obraża, że ulice są wyłączone z ruchu. Wszyscy jak mogą chcą w tym uczestniczyć. We wszystkich biegach, a więc na 10 km, 21 km i 42 km wystartowało tego dnia 15 tys. biegaczy z całego świata. Wszyscy wokół są bardzo mili, uśmiechnięci i gotowi do pomocy. Na całej trasie mnóstwo dzieci, które wykrzykują twoje imię i wyciągają dłonie by przybić im piątkę. Dla tego wszystkiego pewnie wrócę tu za rok.

TUI Marathon Hannower odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2014 r.

Strona zawodów:

http://www.marathon-hannover.de

Wpisowe (przy zapisie do 31 grudnia):

Maraton – 50 euro

Półmaraton – 30 euro

10 km – 15 euro

Sztafeta maratońska – 60 euro

Półmaraton handbike – 18 euro

Marsz, marsz Nordic walking – 8 euro

Biegi dzieci – 5 euro

 

Rejestracja:

http://www.marathon-hannover.de/anmeldung/anmeldung.html

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce