Na milę z psem… poniżej 4 minut! [WIDEO]


Opublikowane w wt., 19/02/2019 - 08:38

Bieganie z psem już nie jest kojarzone tylko z rekreacją. Cannicros to prężnie rozwijająca się konkurencja. Dowód? Po raz pierwszy biegacz wraz ze swoim czworonożnym towarzyszem złamał magiczną barierę 4 minut na milę! Czy „Bailey” i Amerykanin Anthony Famiglietti zapiszą się w historii tej dyscypliny, jak ś.p. Sir Roger Bannister w historii lekkoatletyki?

W maju 1954 roku na stadionie w Oxfordzie Bannister jako pierwszy człowiek na świecie pokonał milę poniżej poniżej 4 minut (dokładnie w 3:59.4). Był to milowy krok w rozwoju biegania. Ale chyba psi los chciał, że dopiero 65 lat po tamtym wydarzeniu padł „czworonożny” rekord na podobnym poziomie.

Z granicą czterech minut na dystansie 1609m postanowił się zmierzyć 40-letni Anthony Famiglietti - dwukrotny olimpijczyk, który startował na igrzyskach w Atenach i Pekinie, a na Uniwersjadzie w 2001 roku zdobył złoto w biegu na 3000 m z przeszkodami. Wspomniane barierę łamał już na bieżni, w samodzielnym biegu. W 2006 roku ustanowił rekord życiowy 3:55.71.

Lata lecą, ale zawodnik nie traci ambicji. Chce być jednym z niewielu zawodników w historii, którzy po „czterdziestce” złamali 4 minuty. Przypomnijmy, że rekord w tej kategorii wiekowej należy do Amerykanina Bernarda Lagata - 3:57.91. Jednym nowych sposobów treningowych Famigliettiego ma być bieg z psem. Udało się dość szybko!

W biegu pomógł mu pies rasy mieszanej Border Collie/Whippe, zadomowiony u znajomych. Jak donosi serwis runnersworld.com, Bailey należy do pary, która biega z nim kilka razy w tygodniu. Duet chciał poznać jego maksymalną prędkość.

Dotychczasowy odnotowany, acz wciąż nieoficjalny psi rekord w biegu na milę to 4:13 z 2016 roku.

Na sześciu łapach po rekord świata. Cel osiągnięty

Inny czworonożny rekord na dystansie 5 km należy do Bena Robinsona, który podczas przygotowań do Mistrzostw Świata w Cani Crossie (listopad 2017, Mikołów-Kamionka) dystans 5 km pokonał w czasie 12:24.

Pobiegł 5 km w 12:24. Rekord świata?

RZ


Polecamy również:


Podziel się: