Najstarszy maraton w Europie startuje już w niedzielę

 

Najstarszy maraton w Europie startuje już w niedzielę


Opublikowane w wt., 30/09/2014 - 12:40

Maraton w Koszycach już w najbliższą niedzielę będzie hucznie obchodził swoje 90-lecie. Najstarszy maraton w Europie po raz pierwszy odbył się w 1924r. Tym samym jest to drugi po Bostonie najstarszy maraton na świecie. Chociaż będzie to 91 edycja, to właśnie teraz organizatorzy będą świętowali jubileusz. Przygotowali okolicznościowe medale, wypuścili serię jubileuszowych monet i znaczków pocztowych.

Mają też nadzieję, że uda się pobić rekord trasy, który od 2012r. wynosi 2:07:01. Jest to możliwe, gdyż prowadząca przez centrum zabytkowego miasta trasa w Koszycach zalicza się do płaskich, a na start zostało zaproszonych 20 zawodników z elity. Wśród faworytów wymienia się m.in. Edwina Kiptoo. Dla Kenijczyka będzie to debiut na maratońskim dystansie, ale to on pomagał utrzymać tempo Wilsonowi Kipsangowi podczas ustanawiania zeszłorocznego rekordu świata w Berlinie. Kiptoo ma także obiecujące czasy ukończenia półmaratonów. Wśród pań wymieniane są dwie zawodniczki znane z zeszłorocznego Maratonu Warszawskiego: Lidia Rutto (trzecia w Warszawie) i Abeba Gebremeskel, druga na płycie Stadionu Narodowego w 2013r.

Oprócz biegaczy, na trasie pojawią się kolarze ręczni. Także i oni będą mieli okazję do świętowania, bo parakolarstwo dołączyło do maratonu w Koszycach 25 lat temu. Początkowo było rozgrywane na pełnym dystansie, jednak maraton odbywa się po pętli i ze względów bezpieczeństwa hadbikerzy robią tylko jedno z dwóch okrążeń. Przed rokiem w tej konkurencji wygrał Bogdan KrólW tym roku z okazji okrągłej rocznicy do Koszyc został zaproszony Rafał Wilk. Zwycięzca Maratonu Warszawskiego, zdobywca Pucharu Europy EHC i mistrz świata z pewnością jest faworytem wśród kolarzy. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że słowacki kolarz Daniel Kukla okaże się dla niego trudnym przeciwnikiem.

Rolkarze wystartują w Koszycach po raz 14 i chociaż nie będą świętować jubileuszu, zapowiadają szybki wyścig i walkę o rekordowe czasy.

Początek zmagań 5.10 o godz. 8:55.

Organizator

IB

fot. organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce