Namiętność, intymność i zaangażowanie... Miłosne trio na przeszkodach


Opublikowane w pt., 14/02/2020 - 09:12

Jak to się dzieje, że dwoje, zupełnie obcych ludzi spotyka się na Runmageddonie, mija się kilkukrotnie, przygotowując do startu, aż w końcu widzą się na przeszkodzie i ich serca zaczynają bić mocniej. Dlaczego podczas ekstremalnych wydarzeń ludzie poznają swoich partnerów, deklarują chęć wspólnego życia? Na te pytania doskonale odpowiadają sami Runmageddończycy oraz doktor psychologii, zapalony biegacz przeszkodowy z drużyny United Runners, Marcin Korulczyk.

Ktoś mógłby powiedzieć, że Runmageddon to takie zwykłe sportowe wydarzenie, które pokonuje się i zapomina. Nic bardziej mylnego. Runmageddon to coś więcej niż sposób spędzania czasu. To przygoda, która zachwyca a do tego wywołuje silne pobudzenie emocjonalnie. To wyzwanie, które łączy ludzi, nie tylko w grupy przyjaciół, ale także w pary.

- Spotkaliśmy się na Runmageddonie, biegliśmy w jednej serii. Kasia zwróciła na mnie uwagę już na starcie. Ja miałem okazję podziwiać ją, gdy przebiegała obok mnie. Wpadła mi w oko - piękna brunetka z wiankiem żółtych kwiatów na głowie - wspomina Tomasz, od 2016 lat mąż Kasi.

Par, które połączył Runmageddon jest wiele. Jak zauważają internauci, wspólna pasja łączy i cementuje związki. - To jest chyba najfajniejsza rzecz, jaką można robić ze swoim partnerem czy partnerką. Wspólny cel, motywacja, odnoszenie mniejszych i większych sukcesów. Nie sztuką jest mieć wspólną wizję, prawdziwą sztuką jest mieć wspólny cel- pisze pod jednym z postów na fanpage’u Runmageddonu, Marlena. 

Runmageddon stawia przed parami cel-pokonać przeszkody i dotrzeć do mety. Pozwala im sprawdzić się w różnych sytuacjach i okolicznościach. Muszą brnąć przez błoto, wspinać się na czterometrową ściankę, skakać na linie do wody lub czołgać w ciemnych tunelach. Ta aktywność angażuje ich w 100 procentach. Powoduje, że uczą się współgrać i pokonywać razem przeszkody, akceptując swoje słabości i doceniając siłę. Podczas wspólnej przygody na Runmageddonie pary poznają siebie jeszcze lepiej, dzięki czemu łatwiej radzą sobie z trudnościami stawianymi przez życie.

- Runmageddon to jedna wielka przeszkoda. Natomiast świadomość, że pokonało się ją wspólnie: każdy kilometr, każdą ścianę, każde błoto...a przede wszystkim razem zdobyto metę, zbliża najbardziej-pisze Ewelina. Jak wskazuje psycholog Marcin Kolurczyk Runmageddon zbliża, ponieważ uczestnicy ingerują w swoją intymność i przeżywają silne emocje.

- Jedną z charakterystycznych cech Runmageddonu jest wzajemna pomoc, która w praktyce oznacza podawanie pomocnej dłoni na przeszkodzie. Czasami robi się z dłoni stopień, na którym potrzebujący może się wspiąć, ale też często chaotycznie i rozbawiająco do łez wciąga się na przeszkodę zapalonego Runmageddończyka. Taka bliskość powoduję przełamanie granicy intymności międzyludzkiej i połączenie ludzi swoistą więzią. Znamy ten efekt doskonale choćby z tańca. W ujęciu psychologicznym jedną ze składowych miłości jest intymność. Są to chwilę, kiedy przeżywamy szczęście w fizycznej obecności drugiej osoby i mamy poczucie, że możemy liczyć na partnera w potrzebie. W trakcie pokonywania przeszkód satysfakcja miesza się z poczuciem, że mogę liczyć na drugą osobę w tej niecodziennej chwili - opowiada Marcin Korulczyk i dodaje:

- Nie zapominajmy też o namiętności, to kolejny składnik miłości. Tworzy się między ludźmi z połączenia silnych emocji zarówno pozytywnych (zachwyt, radość, pożądanie), jak i negatywnych (ból, niepokój, tęsknota), często występuje również z mocnym pobudzeniem fizjologicznym. Podczas runmageddonowej trasy doświadczymy niemal każdego z tych uczuć.

Runmageddon łączy i zbliża. Zupełnie obcy sobie ludzie, z różnych środowisk nagle jednoczą się.

- Pierwsze znajomości zawiera się już na parkingu. Wszyscy podekscytowani ruszamy po odbiór pakietu. Potem na rozgrzewce, bawimy się wspólnie, odrzucając skrępowanie, a następnie na trasie każdy każdemu pomaga - opowiada Marek. Wirujące dookoła emocje powodują, że podczas Runmageddonów ludzie wiążą się ze sobą na całe życie. Biegną wspólnie 6 czy 12 kilometrów, żeby za chwilę przeżyć jedną z bardziej doniosłych chwil.

- Oświadczyny były w planach już jakiś czas, ale nie było dobrej okazji. Chciałem zaskoczyć Agatę i zrobić to w momencie, kiedy na pewno nie będzie się tego spodziewać-i się udało! Pomysł startu w RMG rzuciła sama, decyzja w 5 min, jedziemy 250 km w jedną stronę do Ełku, żeby się zmęczyć i ubrudzić. Taki charakter najlepiej oddaje nasz związek. To był nasz pierwszy i na pewno nie ostatni RMG! Siła, charakter i miłość! - opowiada Dawid.

- Zarówno dla Olka, jak i dla mnie był to pierwszy tak trudny bieg. Biegnąc Hardcore byłam skupiona jedynie, aby dotrzeć do mety, a ostatnie 4 kilometry trasy były walką ze zmęczeniem, zimnem i bólem. Dlatego, gdy tylko zobaczyłam metę, marzyłam o tym, aby przebrać się w ciepłe i suche ubrania i wypić coś ciepłego. Olbrzymie było moje zaskoczenie, gdy zobaczyłam czerwone pudełeczko z pierścionkiem. Trudno opisać słowami to, co wtedy czułam! - mówi Kasia.

Ostatnim i zdecydowanie najbardziej wymagającym elementem miłosnej układanki jest zaangażowanie. W odróżnieniu od intymności i namiętności, zaangażowanie buduję się powoli i stopniowo wzrasta w miarę inwestowania czasu i wysiłku partnerów w budowanie trwałego stabilnego związku. Podczas gdy namiętność jest tym składnikiem miłości, który zupełnie nie poddaje się rozumowi, intymność z kolei w ograniczonym stopniu, to zaangażowanie jest bardzo podatne na kontrolę zakochanych osób. Zaangażowanie to decyzje, myśli i uczucia, które w miarę upływu czasu zmienia relację miłosną w trwały, stabilny związek. Rodzi się pytanie, gdzie możemy odnaleźć partnera / partnerkę kochającego wyzwania, potrafiącego/ą poświęcać dla drugiej osoby, znosić z radością trudy codzienności? Mam wrażenie, że chyba znam odpowiedz na to pytanie - komentuje ekspert.

Pierwsze randki, oświadczyny, a nawet śluby, te ważne momenty uczestnicy chcą przeżywać właśnie na ekstremalnych trasach,  bo w końcu Runmageddon to nie tylko sportowe wyzwanie to sposób życia.

źródło: Runmageddon


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce