Nie masz sił na Visegrad Maraton? Biegaj Wierchami. Ambasador zaprasza

 

Nie masz sił na Visegrad Maraton? Biegaj Wierchami. Ambasador zaprasza


Opublikowane w pon., 03/02/2014 - 14:54

„Idę! Idę skaczę po górach. Przeskakuję, pagórki…”. Słowami piosenki Jana Kondraka, lidera, a zarazem solisty Federacji Lubelskich Bardów można opisać przygotowywaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro imprezę biegową o charakterze górskim. Bieg Wierchami, bo taką nazwę ona otrzymała, odbędzie się 21 czerwca, czyli dzień przed słynnym, a zarazem jednym z najtrudniejszych w Europie Maratonie Wyszehradzkim.

Bieg Wierchami odbędzie się w całości na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, częściowo na trasach Biegu 7 Dolin organizowanego w ramach Festiwalu Biegowego, co może stanowić także świetny trening, można by rzec rekonesans terenu, ponieważ tu znajdować się będzie najtrudniejszy podbieg krynickiego ultramaratonu.

Bieg Wierchami to także ukłon w kierunku tych biegaczy którzy na drugi dzień będą kibicować swoim przyjaciołom podczas Maratonu Wyszehradzkiego, a z rożnych względów nie byliby w stanie pokonać królewskiego dystansu.

Biegacze będą mieli do wyboru dwie trasy o różnym poziomie trudności, które z pewności zadowolą tych początkujących jak i dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem po górach.

Krótsza trasa, o długości 8,5 km, została poprowadzona od Hotelu Perła Południa Doliną Wielkiej Roztoki, by dalej niebieskim szlakiem (wspomniany podbieg) poprowadzić biegaczy w okolice Wdżarów Niżnych. Tam zawodnicy zmienią kolory szlaku na zielony by po ok. 1 km wbiec na szlak żółty. Ten powiedzie w kierunku słynnych ryterskich wiatraków i bunkru z czasów II wojny światowej, z majestatycznym masywem Makowicy w tle. Po dobiegnięciu do pierwszego z wiatraków rozpocznie się zbieg w kierunku Hotelu Perła Południa, gdzie zlokalizowana będzie meta.

Trasę Biegu Wierchami na 8,5 km można prześledzić TUTAJ.

Druga trasa, zdecydowanie bardziej wymagająca pod względem kondycyjnym, będzie liczyć 28,5 km i będzie mieć ok. 1320m przewyższenia. Start biegu tak samo jak w przypadku krótszego wariantu Biegu Wierchami nastąpi z pod Hotelu Perła Południa i początkowo tak samo poprowadzi Doliną Wielkiej Roztoki. Dalej biegacze powalczą z najtrudniejszym podbiegiem zboczami Radziejowej, który poprowadzi ich w kierunku Hali Koniecznej skąd rozpocznie się drugi podbieg tym razem zboczami Wielkiej Przechyby w kierunku niebieskiego szlaku, który dalej biegaczy poprowadzi w kierunku Schroniska na Przechybie przy którym zlokalizowany będzie punkt odżywiania.

Po uzupełnieniu płynów i podniesieniu poziomu glukozy biegacze obiorę za cel nartostradę okalającą od południa Radziejową (1266m n.p.m., najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, zaliczany do Korony Gór Polskich), przebiegając po drodze przez Złomiste Wierchy (na zdjęciu), sięgające wysokością ponad 1200 m n.p.m. Za Radziejową na Przełęczy Złobki oddzielającej ją od Wielkiego Rogacza (1180 m n.p.m.) znajdować się będzie drugi punkt żywieniowy i rozpoczynać się będzie długi na blisko 9,5 km zbieg w kierunku Perły Południa, gdzie znajdować się będzie meta.

Trasę Biegu Wierchami na 28,5 km można prześledzić TUTAJ.

Zapisy na Maratonie Wyszehradzkim oraz Bieg Wierchami prowadzi Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro. Już dziś w imieniu swoim, a także Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro zapraszam na tę wspaniałą imprezę.

Z biegowymi pozdrowieniami.

Łukasz Mikulski, Ambasador Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój

Od redakcji:

Przypominamy, że trwają zapisy do IX Visegrad Maratonu. Wzorem ubiegłego roku również i tym razem rywalizacja na trasie ze słowackiego Podolińca do Rytra obejmować będzie zmagania drużynowe. W programie Visegrad Sports Festivalu pozostaje bowiem sztafeta, która wystartuje równolegle z Visegrad Maratonem. W chwili obecnej juz można zgłaszać do udziału czteroosobowe drużyny. Prawo startu mają osoby pełnoletnie. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 6 godzin, przy czym aby kontynuować zmagania, na półmetku trzeba zmieścić się w 3 godzinach. Szczegóły w regulaminie – TUTAJ.

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce