Nie tylko MIUT, czyli gdzie biegać w Portugalii

 

Nie tylko MIUT, czyli gdzie biegać w Portugalii


Opublikowane w sob., 11/04/2015 - 16:25

Na portugalskiej Maderze 22 Polaków zmaga się dziś z trasami 4 biegów rozgrywanych w ramach Madeira Isla Ultra Trial. Trzymamy za nich kciuki, czekamy na oficjalne wyniki, a w międzyczasie sprawdzamy, gdzie jeszcze można wystartować w Portugalii. Z bogatego kalendarza wydarzeń wybraliśmy kilka ciekawych biegów ultra.

PT 281 + Ultramaraton

Pomysłodawcy zainspirowali się Badwater, ale mimo dystansu wynoszącego 281 km, to nie o wysiłek i pokonywanie własnych barier tu chodzi, a przynajmniej nie tylko o to. Bieg prowadzi trasą z Belmonte do Proenca-a- Nova wiodąc przez historyczne miejsca Portugalii. Jednocześnie z takim dystansem i przewyższeniem rzędu 9300m jest to bieg ekstremalny wymagający technicznych umiejętności. Skojarzenie z Badwater mimo odmiennego krajobrazu nie jest przypadkowe. Ten ultramaraton odbędzie się w sierpniu. Należy się spodziewać palącego słońca i temperatury ok. 40 stopni. Z tymi warunkami trzeba sobie poradzić w 66 godzin. Można to zrobić pojedynczo lub w zespole. Sierpniowy start będzie pierwszą odsłoną tego biegu.

Strona imprezy: KLIKNIJ (por)

Peneda-gerês Trail Adventure

Pod tą nazwą kryje się kilka biegów firmowanych przez Carlosa Sa. Głównym punktem kwietniowego wydarzenia jest 280-kilometrowy bieg rozłożony na 8 etapów, z których najdłuższy wynosi 60 km. Trasa tego biegu wiedzie przez jedyny w kraju park naturalny Peneda-Gerês. Biegacze pokonują wąskie ścieżki, duże przewyższenia, wykute w skałach schody. Najdłuższy dystans jest przeznaczony dla zespołów. Indywidualni biegacze mogę zmierzyć się z trasą 130 i 70-kilometrową. Dzięki temu, że nawet najkrótszy dystans został podzielony na 4 etapy, także początkujący biegacze ultra mogą bez obaw spróbować tu swoich sił. Impreza wyróżnia się perfekcyjną organizacją. Carlos Sa to zwycięzca Badwater w 2013 r. i trzeci finiszer w 2014 r., czwarty w Maratonie Piasków przed rokiem, mistrz Portugalii i najbardziej rozpoznawalny portugalski biegacz ultra. Nie ma wątpliwości, że dobrze zna potrzeby biegaczy górskich.

Strona imprezy: KLIKNIJ

Oh Meu Deus – Ultra Trail Sierra de Estrela

Podczas imprezy odbywającej się w czerwcu biegacze mają do wyboru 5 tras. Najdłuższa wynosi 100 mil. Nazwa właściwie mówi wszystko. Wezwania siły wyższej do pomocy w pokonaniu prawie 9000 m przewyższeń słychać tu często. Chociaż dystans nie jest tak długi, jak poprzednich imprez rozgrywanych w górach Portugalii, to jednak dla wielu zawodników celem jest po prostu ukończenie trasy. Skoki temperatury i trudna nawierzchnia powodują, że przekroczenie mety, wcale nie jest tu oczywiste.

Strona imprezy: KLIKNIJ (por)

Ultramaratona Caminhos do Tejo

Ten ultramaraton odbywa się już od 9 lat. Jego trasa prowadzi z Lizbony do Fatimy i wynosi 144km. W programie jest jeszcze bieg towarzyszący rozpoczynający się w Santarem i wynoszący 57km. Bieg nie jest typowo górskim wydarzeniem. Jego przewyższenia to 1500 m w górę i 1200m w dół, ale nie prowadzi wyłącznie górskimi szlakami. Są tu też odcinki asfaltowe i malownicze miasteczka przy trasie. Trasa tego biegu nie jest specjalnie oznaczona, ale jest dobrze znana pielgrzymom, którzy zmierzają tędy do Fatimy. Nie jest to także bieg masowy. W całej imprezie bierze udział ok. 50 uczestników. W zeszłym roku linię mety najdłuższego dystansu przekroczyło jedynie 14 osób.

Strona imprezy: KLIKNIJ

Ultra SkyMarathon Madeira

To propozycja dla tych, którzy po przeczytaniu relacji z MIUT sami zapragną pobiec na Madzerze. Najbliższa okazja ku temu będzie już w czerwcu, gdy w miejscowości Santana wystartuje 55-kilometrowy bieg o sumie przewyższeń wynoszącej 4000m. W programie jest jeszcze półmaraton i bieg na dystansie 11 kilometrów. Trasie najdłuższego dystansu wiedzie przez góry z widokiem na klify, leśne ścieżki, wąskie przesmyki. To typowy techniczny bieg terenowy.

Strona imprezy: KLIKNIJ

opr. IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce