The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® 2014: Typujemy faworytów

 

The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® 2014: Typujemy faworytów


Opublikowane w śr., 20/08/2014 - 08:43

Wielkimi krokami zbliża się kolejna odsłona jednej z najbardziej popularnych imprez biegowych w Europie – The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®. Kto tym razem wpisze się złotymi literami do kronik imprezy?

Słynne UTMB rozpocznie się już w poniedziałek 25 sierpnia od rywalizacji drużynowej. W 300-kilometrowym biegu o sumie przewyższeń wynoszącej 28 000m weźmie udział jeden zespół z Polski.

W środę 27 sierpnia z udziałem 29 Polaków zostanie rozegrany najbardziej techniczny bieg imprezy, 199-kilometrowy TDC. Dzień później 9 biegaczy z Polski przetestuje nową trasę imprezy i przyjrzy się Mont Blanc od strony Szwajcarii.

Piątkowy poranek będzie należał do uczestników biegu CCC, który odbywa się na dystansie 101-kilometrów. Możliwość wystartowania w nim otrzymali tylko ci, który wykazali się 2 punktami klasyfikacyjnymi. Z tym wymogiem żadnego problemu nie miało 31 polskich ultramaratończyków.

W piątek 29 sierpnia ponad 2000 osób stanie na starcie głównego, 168-kilometrowego biegu UTMB. Wśród nich będzie 49 Polaków. Chociaż lista polskich zawodników jest naprawdę mocna, organizatorzy wśród faworytów wymieniają jedynie Gediminasa Griniusa. Sympatycznego Litwina, zamieszkałego w Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać. Ostatnie jego osiągnięcie to rekord trasy Chudego Wawrzyńca, pod koniec czerwca był trzeci na mecie Lavaredo Ultra Trail i pierwszy w swojej kategorii wiekowej. Konkurencja będzie jednak silna.

Do Chamonix wraca Anton Krupicka, który ma swoje niedokończone sprawy z tym biegiem, po tym jak rok temu, kontuzja wyeliminowała go z rywalizacji. Na starcie zobaczymy również Timothy Olsona, który już jest w Chamonix i trenuje na trasie biegu. Pobiegnie także Michael Foote, drugi zawodnik Lavaredo Ultra Trail i trzeci na mecie UTMF oraz Jorge Maravilla – zwycięzca Bandera 100.

Warto zwrócić uwagę na Francois D’Haene’a – zwycięzcę UTMF oraz Carlosa Sa – najbardziej utytułowanego ultramaratończyka w Portugalii. To czwarty zawodnik 27. Maratonu Piasków. Do Chamonix wraca również zdobywca drugiego miejsca w UTMB przed rokiem Miguel Hernandes.

Wśród pań największą faworytką jest Rory Bosio, rekordzistka trasy sprzed roku. Jej konkurentką będzie zdobywczyni drugiego miejsca Nuria Picas. W UMTB wystartuje także Elisabeth Hawker, pięciokrotna zwyciężczyni tego biegu, rekordzistka biegu z Everest Base Camp do Katmandu.

Podczas poprzedniej najwyższe miejsce wśród Polaków zajął Oskar Zimny. W klasyfikacji generalnej był 65. Więcej o naszych reprezentantach w UTMB 2014 wkrótce.

Strona imprezy 

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce