Norwescy narciarze jadą na przełajowe ME. Therese Johaug...


Opublikowane w śr., 27/11/2019 - 15:31

Mistrzyni Norwegii w biegach na 10 000 m oraz przełajach Therese Johaug nie wystartuje w Lizbonie podczas zbliżających się Mistrzostw Europy. Olimpijka w biegach narciarskich przygotowuje się do sezonu zimowego. W składzie Wikingów na ME zabraknie też braci Ingebrigtsen.

W tym roku Therese Johaug błysnęła na lekkoatletycznych arenach. W połowie października zdobyła w Oslo złoty medal przełajowych mistrzostw kraju (6 km w 19:43, nad drugą zawodniczką Sigrid Jervell Vag miała 28 sekund przewagi). Natomiast w sierpniu została mistrzynią Norwegii na 10 000 m, z czasem 32:20.86. Drugą zawodniczkę wyprzedziła o dwie minuty.

Był to jednak tylko etap przygotowań i budowy formy do rywalizacji na nartach. Już w ten weekend w fińskim Kuusamo wystartuje Puchar Świata. Później zawody zawędrują do norweskiego Lillehammer, gdzie tłum kibiców będzie czekał na swoją gwiazdę. Termin tej rundy PŚ - 7-8 grudnia - pokrywa się z Mistrzostwami Europy w biegach przełajowych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Da hoppet jeg inn i en ny sesong. Gøy men startnummer på brystet igjen 

Post udostępniony przez Therese (@johaugtherese)

Liczba przedstawicieli „białego sportu” w składzie narodowej reprezentacji na Lizbonę będzie się jednak zgadzać. A wszystko za sprawą Didrika Tonsetha - mistrza olimpijskiego z Pjonczangu w sztafecie, dwukrotnego mistrza świata. On również z bieganiem bez kijków radzi sobie bardzo dobrze, bo jego rekord życiowy na 10 000 m to 29:48.80. Podczas wspomnianych mistrzostw kraju w Oslo Tonseth był drugi, przegrywając tylko o 6 sekund z Henrikiem Ingebrigtsenem. Sama decyzja zawodnika o chęci udziału w Mistrzostwach Europy niezbyt spodobała się trenerowi kadry narciarzy Eirika Myhr Nossuma, który liczył na jego występ w Lillehammer.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

En av høstens tøffeste økter#bråtest: MortenAntonsen

Post udostępniony przez Didrik Tønseth (@toenseth)

W opublikowanym składzie norweskiej reprezentacji zabrakło trójki braci Ingebrigtsen. Przypomnijmy, że aktualny mistrz Norwegii Henrik, sięgał po złoty medal Mistrzostw Europy wśród młodzieżowców w 2012 roku. Najmłodszy, 19-letni dziś Jakob trzy razy z rzędu triumfował w rywalizacji juniorów ( 2016, 2017, 2018), ale nie będzie walczył o czwarty krążek. Według regulaminu mistrzostw, w biegu młodzieżowców i seniorów można startować dopiero od 20 roku życia. Trzeci z rodzeństwa - Filip, w zeszłym roku zdobył złoto ME w biegu seniorów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Link in bio #VLOG

Post udostępniony przez Jakob Ingebrigtsen (@jakobing)

W obecnej sytuacji największą gwiazdą Norwegów wydaje się być Karoline Bjerkeli Grovdal, specjalizująca się w biegu na 3000 m z przeszkodami. Zawodniczka jest brązową medalistką Mistrzostw Europy z Berlina w tej konkurencji. Na najniższym stopniu podium stawała też dwa lata wcześniej w Amsterdamie, tyle że w biegu na 10 000 m.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Winter is definitely coming— #toocold #winteriscoming #running

Post udostępniony przez Karoline Bjerkeli Grøvdal (@karolinebgrovdal)

26. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych odbędą się 8 grudnia w Lizbonie.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce