Nowa-stara trasa Cracovia Maratonu. Z historią w tle i atestem

 

Nowa-stara trasa Cracovia Maratonu. Z historią w tle i atestem


Opublikowane w wt., 27/01/2015 - 15:27

Poznaliśmy trasę 14. edycji Cracovia Maratonu. Jest identyczna jak ta planowa w zeszłym roku. Bieg prowadzić będzie wśród najpiękniejszych i zabytkowych miejsc Krakowa. Ponieważ nie jest to wycieczka tylko zawody, miłośnicy ścigania mają mieć zapewnione dobre warunki do osiągania życiowych rezultatów.

Przypomnijmy, że 13. edycja była dosyć pechowa. Z powodu remontów oraz zaleceń policji trasa biegu była zmieniana dwa razy. Dodatkowo na godziny przed maratonem trzeba było korygować fragment trasy z powodu wysokiego stanu Wisły i zalania bulwarów. W efekcie maraton stracił swój atest PZLA. Czy obecna propozycja jest więc już ostateczna?

– Wtedy w Krakowie była sytuacja powodziowa. Okoliczności zmusiły Nas do zmiany trasy w ostatnim momencie. Teraz mamy nadzieję, że już nic podobnego się nie wydarzy i biegacze będą mogli pobiec taką trasą, jaką bieg miał się odbyć pierwotnie – mówi Jerzy Sasorski, rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Tak jak rok temu, start i meta biegu znajdować się będą na Rynku Głównym. Biegacze będą mieli do pokonania dwa okrążenia po wyznaczonej pętli.

Organizatorzy chcą, żeby obecna trasa została z Cracovia Maratonem na dłużej.

– Oczywiście są jeszcze osoby pamiętające trasę na Nową Hutę, ale uważam że zostaniemy przy tym wariancie. Szukamy złotego środka. Jest spora liczba osób chcących biegać po centrum miasta, a nie po obrzeżach, choć to wszystko jest kwestią gustu. Każdy biegacz ma swoje preferencje – stwierdza nasz rozmówca.

Zdaniem maratończyka Grzegorza Czyża, szóstego zawodnika ubiegłorocznej edycji Cracovia Maraton, a drugiego z Polaków (na mecie z czasem 2:32:42) bieganie 42 km 195 m na dwóch pętlach wcale nie musi być nudne.

– W zeszłym roku mieliśmy chyba najszybszą z tras wszystkich edycji Cracovia Maraton. Wiele osób narzekało na warunki, ale według mnie biegło się bardzo komfortowo. Obecną trasę warto zostawić. Dobrze też, że start i meta wróciły na Rynek, bo dzięki temu jest inna atmosfera niż na Błoniach. Uważam, że ta trasa jest warta polecenia – ocenia biegacz Automatyki Tarnów-Grupa Azoty. – W tym roku również wystartuję, chociaż zmagam się z kontuzją i pewnie nie będę walczył o super wynik – dodał uczestnik wszystkich edycji Cracovia Maraton.

Wciąż jeszcze trwają rozmowy dotyczące rywalizacji zawodników niepełnosprawnych startujących w kategoriach Hand Bike, Rim Push i Active Wheelchair. Przypomnijmy, w2014 roku ich zmagania ze względów bezpieczeństwa zostały skrócone do dystansu półmaratońskiego.

14. Cracovia Maraton wystartuje 19 kwietnia, po raz pierwszy w ramach Ligi Festiwalu Biegowego. Do zdobycia będą punkty w kat. "Najlepszy maratończyk". Regulamin oraz formularz zapisów do biegu, a także do konkurencji towarzyszących, znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce