Nowe rekordy maratonu w Atenach

 

Nowe rekordy maratonu w Atenach


Opublikowane w czw., 13/11/2014 - 08:54

Trasa maratonu w Atenach nie została wytyczona z myślą o rekordach. Wprawdzie początek jest płaski, ale bieg ma również swój odcinek specjalny pełen wzniesień i zakrętów. W 2004 r. został tu rozegrany maraton olimpijski. Wtedy złotym medalistą igrzysk został Włoch Stefano Baldini. Ukończył bieg w czasie 2:10:55 i ustanowił rekord ateńskiego maratonu.

Od tamtej pory minęło 10 lat. Cztery lata temu Baldini oficjalnie zakończył karierę sportową, chociaż nie zrezygnował ze startów w maratonach. Niedawny maraton w Nowym Jorku zakończył w czasie 2 godziny i 45 minut.

Tymczasem jego dawny rekord w Atenach został właśnie pobity. Trasa się nie zmieniła, było za to słonecznie i gorąco. Felix Kandie przyjechał do Grecji po raz pierwszy, a o zwycięstwo rywalizował od 30. kilometra z Raymondem Bettem, który dwukrotnie wygrał w Atenach i dwukrotnie nie spełnił swojej obietnicy poprawienia rekordu trasy. Teraz będzie mu jeszcze trudniej, bo to właśnie Felix Kandie pierwszy wbiegł na stadion Panathinaikon i ustanowił nowy rekord trasy –  2:10:36. Swój własny rekord poprawił o niemal 6 minut.

–  Czułem się mocny. Przede wszystkim chciałem zakończyć bieg na podium, ale gdy zaczęła się rywalizacja z Bettem Raymondem, nie obawiałem się go. Chciałem wygrać –  powiedział Kandie organizatorom.

Również wśród pań długo nie można było wskazać zwyciężczyni. Kenijka Naomi Maiyo wysunęła się na prowadzenie po przekroczeniu 40 kilometra. Ona także w Atenach biegła po raz pierwszy.

–  Jestem zachwycona Atenami i tutejszą trasą. Już teraz wiem, że chciałabym tu pobiec w przyszłym roku – oznajmiła organizatorom zwyciężczyni.

W biegu wzięło udział ok. 13 000 maratończyków, co stanowi nowy rekord frekwencji. Wśród nich byli również Polacy, jednak zajęli dalsze miejsca.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce