Ofiara Salazara? Dyrektor wykonawczy UK Athletics żegna się ze stanowiskiem


Opublikowane w śr., 09/10/2019 - 13:14

Neil Black odchodzi ze stanowiska dyrektora wykonawczego Brytyjskiej Federacji Lekkoatletycznej. Zdaniem wielu, zapłacił on za bliską znajomość z zawieszonym za „szerzenie dopingu” trenerem Alberto Salazarem.

Alberto Salazar i współpracujący lekarz z zakazem trenowania biegaczy na 4 lata!

Gdy gruchnęła wiadomość o zwieszeniu Salazara, na Wyspach spodziewano się, że wkrótce i Neil Black może zakończyć pracę w związkowych strukturach. Tak też się stało. Jak podają brytyjskie media, strony rozchodzą się za „porozumieniem stron” (oficjalnie nie podano, ze został zwolniony, federacja ograniczyła się do lakonicznego oświadczenia).

Black ma przestać pełnić swoją rolę pełnić wraz z końcem października. Jeszcze w weekend uda się do Chicago, by wspierać podczas tamtejszego maratonu Mo Faraha.

Odejście Brytyjczyka to cena za wieloletnie wsparcie udzielane Alberto Salazarowi. Co prawda nie ma żadnych zarzutów, ale był krytykowany za to, że nie zdystansował się nigdy od praktyk kontrowersyjnego trenera. Opisywał go nawet słowem „geniusz”. Mimo kontrowersji, aż przez siedem lat pozwalano mu na pracę z brytyjską reprezentacją (w Doha Brytyjczycy sięgnęli po pięć medali, w tym dwa złote), także w kooperacji z Salazarem, który był konsultantem kadry w latach 2013-2017.

Do tej pory żaden sportowiec z grupy Nike Oregon Project nie został oskarżony o stosowanie dopingu. Stosowania zakazanych środków nie potwierdziły też kontrole, którym byli poddawani. Wkrótce tych kontroli może być jeszcze więcej, bo szef MKOL zasugerował przebadanie wszystkich zawodników zrzeszonych w Nike Oregon Project.

Przypomnijmy, że w Dosze podczas mistrzostw świata zdobyli wiele cennych medali. Holenderka Sifan Hassan sięgnęła po złoto na 10 000 m i 1500 (pierwszy taki wyczyn w historii mistrzostw), Amerykanin Donovan Brazier zdobył złoto na 800 m, a Niemka Klosferhalfen wywalczyła brąz na 5000m. Wielu zawodników z grupy broni się, mówiąc że ich trenerami był asystent Salazara, Pete Julian.

Brytyjczyk Neil Black od ponad 20 lat pracował nad sukcesami takich zawodników jak sprinter Linford Christie, skoczek w dal Greg Rutherford czy Mo Farah. Chwalono jego skuteczność w planowaniu i egzekwowaniu przygotowań Brytyjczyków do imprez mistrzowskich, ale też krytykowano za zbytnie skupienie się na medalach kosztem budowy silnego zaplecza trenerskiego dla elity.

RZ

fot. www.uka.org.uk


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce