Padł nieoficjalny rekord świata na… 300m! W Ostrawie biegali też Polacy [WIDEO]

Opublikowane w pt., 21/06/2019 - 10:35

Nazwa mityngu Złote Kolce zobowiązuje. Zawody zaliczane są do cyklu IAAF World Challenge, ustępującego w hierarchii lekkoatletycznych zawodów tylko Diamentowej Lidze. Nie zmienia to faktu, że co roku do Ostrawy przyjeżdżają największe gwiazdy lekkiej atletyki. W tym roku błyszczała Shaunae Miller-Uibo.

Reprezentantka Bahamów wygrała bieg na nietypowym dystansie 300 m. Wynikiem 34.41 ustanowiła najlepszy wynik w historii tego dystansu oraz rekord mityngu - IAAF nie odnotowuje oficjalnych rekordów świata na 300 m.

Shaunae Miller-Uibo została pierwszą zawodniczką, która złamała 35 sekund w tej konkurencji. W tabelach historycznych zdetronizowała Meksykankę Ana Guaverę (35:30).

W tym samym biegu na czwartym miejscu uplasowała się Anna Kiełbasińska, z czasem 36.34. Zawodniczka SKLA Sopot znalazła się na drugim miejscu w polskich tabelach historycznych. Szybciej pobiegła tylko 49 lat temu Irena Szewińska - 35.70.

Kiełbasińska wyprzedziła w Ostrawie m.in. Justynę Święty-Ersetic, która była szósta z rezultatem 36.50.

W finale B tej konkurencji Natalia Kaczmarek była piąta z wynikiem 37.37.

W Ostrawie startował też Adam Kszczot. Dwukrotny wicemistrz świata nabiegał na 800m wynik 1:45.63, zajmując drugie miejsce. Zwyciężył reprezentant Bośni i Hercegowiny Amel Tuka, z rezultatem 1:44.95, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Trzeci uplasował się Kenijczyk Alfred Kipkerer - mistrz świata juniorów z 2014 roku – 1:45.90.

Marcin Lewandowski kontynuuje serię występów w biegach na milę. Tym razem rekordzista Polski był czwarty z czasem 3:57.32. Zwyciężył Brytyjczyk Charlie Da Vall Grice. Drugi z Polaków Michał Rozmys, także złamał 4 minuty, zajmując dziesiąte miejsce z rezultatem 3:59.82.

Wśród pań na dystansie 1500 m Renata Pliś zajęła jedenaste miejsce z rezultatem 4:11.13. Tuż za nią była Martyna Galant – czternaste miejsce z wynikiem 4:12.02, co jest najlepszym rezultatem w sezonie. Wygrała Etiopka Gudaf Tsegay, która dystans pokonała w 4:02.95. Afrykanka jest też rekordzistką mityngu, ale do poprawiania swojego osiągnięcia z 2017 roku zabrakło jej 3 sekund.