Parakolarskie Mistrzostwa Świata w Greenville szczęśliwe dla Polaków

Opublikowane w wt., 02/09/2014 - 10:19

Rafał Wilk i Renata Kałuża wracają do Polski z tytułami mistrzów świata. Arkadiusz Skrzypiński brązowym medalistą. Sukces!

Podczas pięciodniowych Mistrzostw Świata w Parakolarstwie w Greenville Polacy mieli wiele powodów do radości. Zmagania rozpoczęły się od rywalizacji sztafet. Nasz zespół w składzie: Renata Kałuża, Rafał Wilk i Rafał Szumiec zajął 5 miejsce. Zwyciężyli Włosi i był to pierwszy złoty medal dla Alessandro Zanardiego. Obiecał, że zdobędzie trzy złote krążki.

Kolejna szansa na medale pojawiła się podczas jazdy indywidualnej na czas. Ta konkurencja jest mocną stroną Rafała Wilka, nie było więc zaskoczenia, gdy to właśnie on zdobył złoty medal i tytuł mistrza świata. Renata Kałuża zajęła w swojej kategorii trzecie miejsce, a włoski mistrz realizował plan i do swojej kolekcji dodał drugi złoty medal pokonując Ersta Van Dyka. Niestety nie udało mu się dotrzymać słowa. Wprawdzie w Greenville zdobył trzy medale, ale nie wszystkie były złote. W starciu tytanów podczas wyścigu ze startu wspólnego, po niesamowitym, sprinterskim finiszu wygrał Van Dyk.

W ostatnim dniu mistrzostw parakolarze dostarczyli kibicom sporych emocji. Najpierw Renata Kałuża wykazała się świetną taktyką i bez trudu przekroczyła metę 51-kilometrowego wyścigu ze startu wspólnego jako pierwsza. Uzyskała czas 1:37:53. Chwilę po jej triumfie, na start wjechali uczestnicy 61,2-kilometrowego wyścigu. Wśród nich było trzech Polaków. Rafał Wilk bardzo szybko odłączył się od grupy pościgowej.

- On jest z innej planety, po prostu unosi się nad ziemią - krzyczał komentator zawodów. Niestety rzeszowianin miał tego dnia pecha. Awaria roweru przekreśliła szanse na zwycięstwo. W ciasnym finale trzech zawodników wpadło na metę równocześnie. Wśród nich Arkadiusz Skrzypiński, który jechał do Greenville po medal i go zdobył. Rafał Wilk zajął 4 miejsce. Krystian Giera był 15.

- Mistrzostwa były dla nas bardzo udane. Renata została mistrzynią świata i brązową medalistką w jeździe na czas. Arkadiusz ma brąz. Ja zdobyłem złoto. Wracamy z okazałym dorobkiem medali. Oprócz nas medale zdobyli również Anna Harkowska i tandem Marcin Polak/ Michał Ładosz. Wracamy szczęśliwi, a już za pasem kolejne mistrzostwa, tym razem Polski - podsumował dla nas zawody Rafał Wilk.