Pierwszy film o wrocławskich biegaczach. I nie tylko [WIDEO]

 

Pierwszy film o wrocławskich biegaczach. I nie tylko [WIDEO]


Opublikowane w śr., 19/03/2014 - 10:01

"Bieg - Sposób na rzeczywistość" to tytuł pierwszego filmu dokumentalnego o biegaczach ze stolicy Dolnego Śląska. I nie tylko, bo część siebie odnajdziemy w nim wszyscy. 

Historia filmu liczy sobie blisko 2 lata - pierwsze zdjęcia zrealizowano we wrześniu 2012 r.

Inicjatorem i reżyserem filmu jest Mateusz Jerzmański. – On, jako osoba, która nie biega, mógł trzeźwo i z dystansem spojrzeć na najmocniej rozwijającą się dyscyplinę sportu. Obrazuje przygotowania do imprez biegowych, oraz start w nich – opisuje Jacek Urbanowicz ze Stowarzyszenia Pro-Run, które partnerowało produkcji.

W filmie, oprócz p. Jacka - trenera biegania, występują także oraz zawodnicy Czesław Wilk i Dariusz Machalski. Są też wypowiedzi starszych i młodszych biegaczy. Tych, którzy mają za sobą już 50 maratonów, jak i tych, którzy są przed debiutem na wielkiej imprezie.

Kamera towarzyszy biegaczom podczas maratonu we Wrocławiu i wrocławskiego nielegalnego półmaratonu, ale też podczas treningów. Reżyser przedstawia solidarność biegaczy, nawiązuje też do Maratonu Solidarności w Gdańsku. Z filmu dowiadujemy się jak wygląda środowisko biegaczy, co ich motywuje, co zyskują dzięki treningom i startom. Każda z osób wyraża swoje opinie na ten temat.

– Kto nie biega, może nie zrozumieć niektórych motywów w filmie – przestrzega Jacek Urbanowicz. – Trudnym do zrozumienia może być choćby walka na ostatnim kilometrze maratonu. Jeden z finiszujących bohaterów rywalizuje z całych sił z czasem, chce pobić rekord. To walka przede wszystkim z samym sobą – dodaje Urbanowicz.

Pełna reżyserska wersja filmu jest prezentowana na konkursach w kraju i być może niedługo za granicą.– Liczymy, że całość się spodoba i będzie naszą wspólną pamiątką – wskazuje nasz rozmówca. Zaprasza na seans:

GR

Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce