Pierwszy rekord w 2014 r.: Mare Dibaba w Xiamen

Opublikowane w pt., 03/01/2014 - 15:36

Mare Dibaba na mecie w Xiamen International Marathon / Fot. iaaf.org

Pierwszy rekord w tym roku na maratońskich trasach świata padł na w chińskim Xiamen.

Zachmurzone niebo i temperatura nieco poniżej 20 stopni Celsjusza zachęcały do szybkiego biegu. Mare Dibaba, z powodu problemów zdrowotnych, od dłuższego czasu nie startowała w zawodach i mocno ograniczyła treningi. Jednak po tym, jak w 2012 r. ukończyła maraton w Dubaju z czasem 2:19:52, to właśnie w niej organizatorzy upatrywali szans na zwycięstwo i się nie zawiedli.

Etiopka szybko wysunęła się na prowadzenie i w samotnym biegu dotarła do mety jako pierwsza. Pokonała trasę w czasie 2:21:36. Tym samym ustanowiła nowy, kobiecy rekord trasy, który poprzednio należał do Zhang Yingying i wynosił 2:22:38. Na mecie Dibaba powiedziała organizatorom, że nie zwracała uwagi na czas:

- Czułam się, jak podczas joggingu. Byłam zaskoczona, że pobiegłam tak szybko.

Do rekordu świata miała ponad 6 minut straty. Chociaż organizatorzy nie liczyli na taki wynik, na ewentualnego rekordzistę świata czekała nagroda w wysokości miliona dolarów.

W rywalizacji mężczyzn rekordy trasy padały każdego roku od 5 lat. Ostatni, został ustanowiony w 2013 r. przez Etiopczyka. Getachew Terfa Negari ukończył wtedy maraton z czasem 2:07:32. W tym roku zwycięzcą został Kenijczyk Mariko Kiplagat. Nie był on faworytem zawodów. Poprzednią edycję zakończył z siódmą lokatą. Tym razem jednak miał ponad minutę przewagi nad swoim rodakiem Wahome. Był to jego drugi najszybszy czas w karierze.

W Xiamen Marathon wzięło udział ponad 77 000 biegaczy z 45 krajów. W 12. edycjach imprezy tylko raz zwyciężył zawodnik chiński, natomiast panie dzielą najwyższe miejsce podium pomiędzy Chinki i Etiopki. Od 2009r. zwyciężają wyłącznie zawodniczki z Etiopii.