Piotr Suchenia bezkonkurencyjny na obu biegunach! Polak zdominował Antarctic Ice Marathon!

Opublikowane w czw., 13/12/2018 - 20:23

Piotr Suchenia jest absolutnym biegowym królem Biegunów Ziemi. 38-letni Polak wygrał dziś Antarctic Ice Marathon na Biegunie Południowym! Ponad półtora roku temu, wiosną 2017, biegacz z Pomorza triumfował w Maratonie Bieguna Północnego, ma w dorobku także dwa triumfy w maratonie na Spitsbergenie i drugie miejsce na Grenlandii (Polar Circle Marathon - Maraton Koła Polarnego)..

Król Północy podbija Biegun Południowy! Piotr Suchenia startuje w Antarctic Ice Marathonie

Suchenia był jednym z największych faworytów biegu na 42,195 km na Antarktydzie i nie zawiódł oczekiwań. Po 10 kilometrach prowadził przed Amerykaninem Peterem Horvathem i drugim z czterech startujących Polaków, Marcinem Asłanowiczem.

Wkrótce potem Asłanowicz stracił wirtualne podium na rzecz Belga Frederica Coorevitsa, natomiast Suchenia pewnie utrzymywał prowadzenie.

Na mecie przewaga biegacza z podgdyńskiej Redy nad rywalami była gigantyczna. Mimo trudnych warunków: padającego śniegu i słabej widoczności, Piotr Suchenia triumfował w bardzo dobrym czasie 3:49:18 (rekord imprezy to 3:34:47), wyprzedzając drugiego na finiszu Australijczyka Isaaca Thyera o równe pół godziny (4:19:00), a trzeciego Alexandra Rudigera z Austrii o ponad 42 minuty (4:31:57)!

Marcin Asłanowicz uplasował się ostatecznie na 8 miejscu, w czasie 4:49:59, natomiast jedenasty był Alan Tomasz Kowalczyk (5:17:07), mieszkający od kilku lat w Wielkiej Brytanii. Obaj zdobyli dziś (jako czternasty i piętnasty Polak) Koronę Maratonów Ziemi – ukończyli biegi maratońskie na wszystkich 7 kontynentach.

Czwarty z Polaków w stawce, Tomasz Maślanka z Warszawy, dobiegł do mety na 31 pozycji, w czasie 7:02:20. Maraton ukończyło 41 biegaczy.

Czterej Polacy w Antarctic Ice Marathonie. Dwaj mogą dziś zdobyć Koronę Maratonów Ziemi!

W rywalizacji kobiet najlepsza była Roma Puisiene z Litwy (5:03:32), ponad godzinę i kwadrans przed Amerykanką Natalie Arnold (6:15:14). Polki tym razem nie startowały (w 2016 r. Antarctic Ice Marathon wygrała Joanna Mędraś).