Piwna Mila: W USA padł rekord świata kobiet [WIDEO]

 

Piwna Mila: W USA padł rekord świata kobiet [WIDEO]


Opublikowane w czw., 06/11/2014 - 10:44

W czasie, gdy biegowy świat pasjonował się 44. Maratonem Nowojorskim, również w USA, prawie 2 tys. km dalej w Austin w Teksasie, pewna 44-latka podjęła próbę bicia rekordu świata kobiet w... Piwnej Mili. Cel osiągnęła - najlepszy wynik w historii tej oryginalnej konkurencji to 6:28,6.

2 listopada Chris Kimbrough pobiegła o 13 sekund szybciej niż dotychczasowa rekordzistka Seanna Robinson:

Co ciekawe, stary rekord przetrwał aż 17 lat. Rekordzistą wśród mężczyzn pozostaje inny Amerykanin, 34-letni James "The Beast" Nielsen, który również w tym roku przebiegł dystans w czasie 4:57. 

Pierwszą oficjalną Piwną Milę rozegrano w 1989 roku w Kanadzie. 3 grudnia tego roku zostaną rozegrane pierwsze Mistrzostwa Świata w tej oryginalnej konkurencji. Rekordowy wynik Chris Kimbrough to efekt... przygotowań do tej imprezy, która zostanie rozegrana właśnie w Austin. Biegaczka przyznaje, że wynik można jeszcze poprawić, dopracowując zarówno technikę przyjmowania płynu jak i zwiększając częstotliwość treningu. Sama trenowała mało, bo wychowuje... 6 dzieci. 

Rekordy świata w Piwnej Mili nie są uznawane przez IAAF czy krajowe związki lekkoatletyczne. Jakkolwiek rekordowe osiągnięcia odnotowywane są za to na stronie internetowej www.BeerMile.com (także w ujęciu marki piwa!). Witryna zawiera ponadto przepisy rozgrywania konkurencji oraz sposoby urozmaicenia rywalizacji. Generalnie przyjmuje się, że Piwną Milę rozgrywa się na 400-metrowej pętli (z 9-metrowym dobiegiem) na dystansie 4 okrążeń, a biegacz konsumuje złocisty trunek na starcie biegu i przy każdorazowym przekroczeniu linii startu.

Piwną Milę rozgrywa się także w Polsce, choć nie na bieżni. Więcej w jednej z ostatnich relacji naszego współpracownika Kamila Weinberga (poniżej).   

GR

źródło: Runners World USA

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce