PLogging Team: biegaMy dla czystej Polski!

PLogging Team: biegaMy dla czystej Polski!


PLogging Team: biegaMy dla czystej Polski!

Ekologiczne imprezy biegowe i organizatorzy biegów wdrażający eko-rozwiązania:

Zimowy Maraton Bieszczadzki - 20-21 marca 2021
Akcja ploggingowa z okazji DNIA ZIEMI - 20-21 marca 2021
Bieg Firmowy - 21 maja 2021
Akcja ploggingowa - 30 maja 2021
VII Festiwal Biegu Rzeźnika - 28 maja - 5 czerwca 2021
SOKO Rebeliada 5 czerwca 2021 - 5 czerwca 2021
Bieg ULTRA WSPARCIE - 3-6 czerwca 2021 r.
Biegamy w lesie i na Sosinie- 27 i 30 czerwca 2021
VI Festiwal Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL - 31.07.2021 r. - 01.08.2021 r.
IX ultraMaraton Bieszczadzki - 8-9 października 2021

Drogi Organizatorze, nie widzisz siebie na liście powyżej, a na swoich imprezach wprowadzasz rozwiązania proekologiczne? Zapraszamy Cię do współpracy z nami, więcej szczegółów: Kamila Laskowska, k.laskowska@festiwalbiegow.pl.

Ambasadorzy Projektu

Monika Gizowska
Dlaczego nie….?
To pierwsze słowa jakie przyszły mi do głowy, gdy otrzymałam propozycję udziału w projekcie „Plogging Team – Biegamy dla czystej Polski” realizowanym przez Festiwal Biegów. Tym bardziej, że zapoznając się z ideą ploggingu stwierdziłam, że nie znając tego określenia, ja ją już od paru dobrych lat w jakimś stopniu realizuję.
Z racji mojej pracy zawodowej, która wbrew mojej naturze unieruchamia mnie  przy biurku codziennie przez 8 godzin, każdą możliwą wolną chwilę spędzam  biegając, jeżdżąc na rowerze, łazikując  po niższych i wyższych górach. Niestety  plastiki,  opakowania, reklamówki, papierki po batonikach, śmieci o różnych gabarytach, które  poniewierają się wszędzie przy trasach biegowych i rowerowych oraz szlakach górskich, skutecznie odbierają przyjemność z obcowania z naturą.  Posiadając naturalną świadomość tego, że śmiecić nie wolno, częstym  zjawiskiem jest  mój powrót do domu z biegowego wypadu w góry z plecakiem wypełnionym moimi  i cudzymi śmieciami. Dlatego projekt to coś dla mnie.
Pora zająć się problemem śmieci w sposób bardziej świadomy i zorganizowany! Posprzątajmy w swojej okolicy! Zarażajmy tym innych! Czas na plogging!!

Przemek Starzycki
Jestem trenerem personalnym, szczęśliwym mężem i ojcem dwóch młodych dam.
Moją pasją są biegi przeszkodowe oraz biegi uliczne. Reprezentuję zespół Harpagan Beast Jaworzno w roli trenera i zawodnika.
Sport towarzyszy mi od dzieciństwa.
Dzisiaj prowadzę własne studio treningu personalnego "Choose Yourself" oraz tor sprawnościowy na terenie miasta Jaworzna.  Prowadzę kanał Jak trenować pl na Youtube dla osób ćwiczących w domu i zapracowanych.
Uczestniczę w wielu akcjach charytatywnych na terenie swojego miasta, a jedną z nich jest Plogging. W 2019 r. odbyła się pierwsza akcja ploggingu zorganizowana przez siłownię Fabryka Formy.
W wydarzeniu wzięło udział kilka osób, a ja ją prowadziłem jako trener siłowni. Uznałem, że warto kontynuować taką akcję cyklicznie. Z czasem pojawiały się kolejne osoby, którym ten rodzaj aktywności fizycznej się spodobał. Prowadzę na FB grupę sympatyków Plogging Jaworzno, która z dnia na dzień jest coraz liczniejsza.
Jak często?
Na sali treningowej mięśnie nie urosną od razu, dlatego warto wykonywać taką aktywność systematycznie, żeby były widoczne efekty naszych działań. Im częściej, tym lepsza będzie kondycja naszego organizmu i naszej planety.
Dużym plusem ploggingu jest to, że możemy robić to indywidualnie jak i grupowo niezależnie od naszego poziomu wytrenowania. Wystarczy uśmiech na twarzy, worek na śmieci, para rękawiczek i odrobina chęci.

Daria Rogowska
Od 10 lat prowadzę bloga ekocentryczka.pl, na którym promuje zdrowe odżywianie i ekologiczne podejście do życia. Od 8 lat regularnie biegam w drużynie VegeRunners i plogging jest mi bliski. Mam na koncie kilka maratonów i ochotę na więcej. Niestety lasy, w których często biegam są zanieczyszczone, już kilkakrotnie brałam udział w akcjach sprzątania. Częściej po prostu zabieram śmieci, które leżą na biegowej ścieżce. Akcja “Plogging Team - Biegamy dla czystej Polski” realizowana przez Festiwal Biegów bardzo mnie ucieszyła. Chciałabym przeprowadzić takie działania na biegach w mojej okolicy, temat warto nagłaśniać. Na co dzień uczę gotować roślinnie, pokazuję też jak produkować mniej plastiku i innych odpadów na co dzień. Niedawno wydałam książkę z roślinnymi przepisami. Prowadzę warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, na których pokazuję jak łatwe i smaczne może być roślinne gotowanie. Nie namawiam nikogo do zostania weganinem, ale do ograniczenia mięsa i włączenia większej ilości warzyw do swojej diety. Będzie to korzyść dla naszego zdrowia. Każda eko inicjatywa jest ważna i trafia do innego grona odbiorców. Biegacze to coraz większa grupa, która ma chęci do działania.

Krzysztof Sowa (Szczecin)

https://www.facebook.com/zwiedzanieprzezbieganiepl
https://www.facebook.com/stowarzyszeniewywrotka
https://www.facebook.com/trashmageddonpl

Jego przygoda z bieganiem zaczęła się 5 lat temu. Wówczas to wygrał największą walkę w swoim życiu. Walkę z rakiem. Dostając od losu drugą szansę, postanowił zmienić coś w swoim życiu na lepsze i postawił na sport. Tak zaczęła się jego przygoda z bieganiem, która trwa do dziś. Wraz ze wzrostem formy zaczęły się starty w różnych zawodach, które szybko pokazały, że potrafią być ciekawą formą zwiedzania i poznawania nowych miejsc. Tak zrodził się pomysł na prowadzenie facebookowego profilu „Zwiedzanie przez bieganie”, na którym publikuje zdjęciowe relacje wykonywane w trakcie biegów, pokazując różne atrakcje, jakie można zobaczyć na trasie. Krzysiek od zawsze był też wielkim miłośnikiem przyrody, na rzecz której aktywnie działa w ramach założonego przez siebie Stowarzyszenia Wywrotka. To zaowocowało organizacją różnych wywrotowych akcji sprzątania Odry na kajakach pod nazwą Kajakowy Eko Patrol w ramach, których udało się zebrać do tej pory łącznie ponad 7 ton śmieci! Jednak nie tylko Odrę w ten sposób sprząta. Biegając po lesie często spotykał się z całymi wysypiskami odpadów. Tak zrodził się pomysł na organizację zawodów ploggingowych. Niestety często okazywało się, że wiele z tych śmieci leży często w wąwozach, strumieniach, na górkach i innym trudnym terenie, które z reguły są pomijane podczas typowych akcji sprzątania lasu. Wówczas w jego głowie zrodził się pomysł na Trashmageddon czyli pierwsze w Polsce ekstremalne zawody w zbieraniu śmieci zamiast typowej akcji ploggingowej! Brzmi niewiarygodnie? Właśnie taki jest Trashmageddon będący połączeniem biegu przeszkodowego ze sprzątaniem lasu. Pierwsza edycja zaowocowała 2 tonami zebranych śmieci i niezapomnianymi wrażeniami i przygodą dla uczestników. Jak będzie podczas kolejnej edycji? Przekonaj się sam w ostatni weekend września w Szczecinie!

Celem projektu jest aktywizacja obywateli (w szczególności biegaczy w każdym wieku i o różnych możliwościach fizycznych, organizatorów biegów, przedstawicieli samorządów, które organizują biegi) na rzecz ochrony środowiska poprzez promocję i wdrażanie ploggingu (bieganie połączone ze sprzątaniem) w Polsce. W ramach projektu w okresie 01.01.2021-31.12.2021 zostanie przeprowadzona ogólnopolska kampania promująca plogging i zwiększająca świadomość ekologiczną biegaczy i organizatorów biegów. Ponadto plogging zostanie wdrożony podczas jednej z największych masowych imprez biegowych w Polsce - Festiwalu Biegowego. Podczas wydarzenia odbędą się także działania edukacyjne dla szerokiego grona biegaczy na temat ploggingu i ekobiegania.
 


 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

 

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce