PLogging Team: biegaMy dla czystej Polski!

PLogging Team: biegaMy dla czystej Polski!


PLogging Team: biegaMy dla czystej Polski!

Ekologiczne imprezy biegowe i organizatorzy biegów wdrażający eko-rozwiązania:

PLogging - World Cleanup Day: Wrocław! - 18 września 2021
PLogging - World Cleanup Day Poland: Kraków! - 18 września 2021
PLogging - World Cleanup Day 2021: Warszawa! - 18 września 2021
Plogging podczas Wspólnego sprzątania Wzgórza Gedymina  - 17 września 2021
Sworne Race - 10 - 11 lipca 2021

Zimowy Maraton Bieszczadzki - 20-21 marca 2021
Akcja ploggingowa z okazji DNIA ZIEMI - 25 kwietnia 2021
Bieg Firmowy - 21 maja 2021
Akcja ploggingowa - 30 maja 2021
VII Festiwal Biegu Rzeźnika - 28 maja - 5 czerwca 2021
SOKO Rebeliada 5 czerwca 2021 - 5 czerwca 2021
Bieg ULTRA WSPARCIE - 3-6 czerwca 2021 r.
Biegamy w lesie i na Sosinie- 27 i 30 czerwca 2021
VI Festiwal Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL - 31.07.2021 r. - 01.08.2021 r.
Rodzinny Rajd Pieszy na Koziarz - 4 września 2021
PGE Ultramaraton Nadbużański - 18-19 września 2021
Trashmageddon 2021 – ekstremalne zawody w sprzątaniu lasu - 25 września 2021
IX ultraMaraton Bieszczadzki - 8-9 października 2021
CROSS DUATHLON ŻARNOWIEC - 30 października 2021

Drogi Organizatorze, nie widzisz siebie na liście powyżej, a na swoich imprezach wprowadzasz rozwiązania proekologiczne? Zapraszamy Cię do współpracy z nami, więcej szczegółów: Kamila Laskowska, k.laskowska@festiwalbiegow.pl.

Ambasadorzy Projektu

Monika Gizowska
Dlaczego nie….?
To pierwsze słowa jakie przyszły mi do głowy, gdy otrzymałam propozycję udziału w projekcie „Plogging Team – Biegamy dla czystej Polski” realizowanym przez Festiwal Biegów. Tym bardziej, że zapoznając się z ideą ploggingu stwierdziłam, że nie znając tego określenia, ja ją już od paru dobrych lat w jakimś stopniu realizuję.
Z racji mojej pracy zawodowej, która wbrew mojej naturze unieruchamia mnie  przy biurku codziennie przez 8 godzin, każdą możliwą wolną chwilę spędzam  biegając, jeżdżąc na rowerze, łazikując  po niższych i wyższych górach. Niestety  plastiki,  opakowania, reklamówki, papierki po batonikach, śmieci o różnych gabarytach, które  poniewierają się wszędzie przy trasach biegowych i rowerowych oraz szlakach górskich, skutecznie odbierają przyjemność z obcowania z naturą.  Posiadając naturalną świadomość tego, że śmiecić nie wolno, częstym  zjawiskiem jest  mój powrót do domu z biegowego wypadu w góry z plecakiem wypełnionym moimi  i cudzymi śmieciami. Dlatego projekt to coś dla mnie.
Pora zająć się problemem śmieci w sposób bardziej świadomy i zorganizowany! Posprzątajmy w swojej okolicy! Zarażajmy tym innych! Czas na plogging!!

Przemek Starzycki
Jestem trenerem personalnym, szczęśliwym mężem i ojcem dwóch młodych dam.
Moją pasją są biegi przeszkodowe oraz biegi uliczne. Reprezentuję zespół Harpagan Beast Jaworzno w roli trenera i zawodnika.
Sport towarzyszy mi od dzieciństwa.
Dzisiaj prowadzę własne studio treningu personalnego "Choose Yourself" oraz tor sprawnościowy na terenie miasta Jaworzna.  Prowadzę kanał Jak trenować pl na Youtube dla osób ćwiczących w domu i zapracowanych.
Uczestniczę w wielu akcjach charytatywnych na terenie swojego miasta, a jedną z nich jest Plogging. W 2019 r. odbyła się pierwsza akcja ploggingu zorganizowana przez siłownię Fabryka Formy.
W wydarzeniu wzięło udział kilka osób, a ja ją prowadziłem jako trener siłowni. Uznałem, że warto kontynuować taką akcję cyklicznie. Z czasem pojawiały się kolejne osoby, którym ten rodzaj aktywności fizycznej się spodobał. Prowadzę na FB grupę sympatyków Plogging Jaworzno, która z dnia na dzień jest coraz liczniejsza.
Jak często?
Na sali treningowej mięśnie nie urosną od razu, dlatego warto wykonywać taką aktywność systematycznie, żeby były widoczne efekty naszych działań. Im częściej, tym lepsza będzie kondycja naszego organizmu i naszej planety.
Dużym plusem ploggingu jest to, że możemy robić to indywidualnie jak i grupowo niezależnie od naszego poziomu wytrenowania. Wystarczy uśmiech na twarzy, worek na śmieci, para rękawiczek i odrobina chęci.

Daria Rogowska
Od 10 lat prowadzę bloga ekocentryczka.pl, na którym promuje zdrowe odżywianie i ekologiczne podejście do życia. Od 8 lat regularnie biegam w drużynie VegeRunners i plogging jest mi bliski. Mam na koncie kilka maratonów i ochotę na więcej. Niestety lasy, w których często biegam są zanieczyszczone, już kilkakrotnie brałam udział w akcjach sprzątania. Częściej po prostu zabieram śmieci, które leżą na biegowej ścieżce. Akcja “Plogging Team - Biegamy dla czystej Polski” realizowana przez Festiwal Biegów bardzo mnie ucieszyła. Chciałabym przeprowadzić takie działania na biegach w mojej okolicy, temat warto nagłaśniać. Na co dzień uczę gotować roślinnie, pokazuję też jak produkować mniej plastiku i innych odpadów na co dzień. Niedawno wydałam książkę z roślinnymi przepisami. Prowadzę warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, na których pokazuję jak łatwe i smaczne może być roślinne gotowanie. Nie namawiam nikogo do zostania weganinem, ale do ograniczenia mięsa i włączenia większej ilości warzyw do swojej diety. Będzie to korzyść dla naszego zdrowia. Każda eko inicjatywa jest ważna i trafia do innego grona odbiorców. Biegacze to coraz większa grupa, która ma chęci do działania.

Krzysztof Sowa (Szczecin)

https://www.facebook.com/zwiedzanieprzezbieganiepl
https://www.facebook.com/stowarzyszeniewywrotka
https://www.facebook.com/trashmageddonpl

Jego przygoda z bieganiem zaczęła się 5 lat temu. Wówczas to wygrał największą walkę w swoim życiu. Walkę z rakiem. Dostając od losu drugą szansę, postanowił zmienić coś w swoim życiu na lepsze i postawił na sport. Tak zaczęła się jego przygoda z bieganiem, która trwa do dziś. Wraz ze wzrostem formy zaczęły się starty w różnych zawodach, które szybko pokazały, że potrafią być ciekawą formą zwiedzania i poznawania nowych miejsc. Tak zrodził się pomysł na prowadzenie facebookowego profilu „Zwiedzanie przez bieganie”, na którym publikuje zdjęciowe relacje wykonywane w trakcie biegów, pokazując różne atrakcje, jakie można zobaczyć na trasie. Krzysiek od zawsze był też wielkim miłośnikiem przyrody, na rzecz której aktywnie działa w ramach założonego przez siebie Stowarzyszenia Wywrotka. To zaowocowało organizacją różnych wywrotowych akcji sprzątania Odry na kajakach pod nazwą Kajakowy Eko Patrol w ramach, których udało się zebrać do tej pory łącznie ponad 7 ton śmieci! Jednak nie tylko Odrę w ten sposób sprząta. Biegając po lesie często spotykał się z całymi wysypiskami odpadów. Tak zrodził się pomysł na organizację zawodów ploggingowych. Niestety często okazywało się, że wiele z tych śmieci leży często w wąwozach, strumieniach, na górkach i innym trudnym terenie, które z reguły są pomijane podczas typowych akcji sprzątania lasu. Wówczas w jego głowie zrodził się pomysł na Trashmageddon czyli pierwsze w Polsce ekstremalne zawody w zbieraniu śmieci zamiast typowej akcji ploggingowej! Brzmi niewiarygodnie? Właśnie taki jest Trashmageddon będący połączeniem biegu przeszkodowego ze sprzątaniem lasu. Pierwsza edycja zaowocowała 2 tonami zebranych śmieci i niezapomnianymi wrażeniami i przygodą dla uczestników. Jak będzie podczas kolejnej edycji? Przekonaj się sam w ostatni weekend września w Szczecinie!

Halina Olejniczak

Halina, góralka od urodzenia związana z Kościeliskiem, od lat angażuje się w działalność społeczną, sportową i edukacyjną. Instruktorka narciarstwa biegowego oraz Nordic walking. Pomysłodawczyni i organizatorka wielu imprez sportowych. Jedna z inicjatorek reaktywowania tras biegowych w Kościelisku, których otwarcie nastąpiło w 2013 r. Jako pierwsza kobieta z Podhala ukończyła Bieg Wazów, najdłuższy i najstarszy bieg na świecie (90 km), co stało się zaczątkiem jej międzynarodowej przygody z nartami. Obecnie zdobywa Gold Master w światowej lidze Worldloppet, ma już zaliczone siedem biegów, przed nią jeszcze trzy. A już myśli o tytule Global Worldloppet! Co roku bierze udział w lipcowej akcji Czyste Tatry, choć sprzątanie planety ma w nawyku podczas wszystkich aktywności sportowych! Plogging uprawia na bieżąco, angażując do tego zarówno najmłodszych, jak I najstarszych! 

Jagoda Grynkiewicz

,,STĄPAJ Z SZACUNKIEM PO KAMIENIACH, GDYŻ KAŻDA RZECZ POSIADA SWOJĄ WARTOŚĆ’’- Św.Fr. Długie lata uczyłam dzieci w szkole, a nade wszystko szacunku do ludzi, przyrody i miejsc, w których przebywamy.

Od niedawna mieszkam na Dolnym Śląsku. Byliśmy z mężem zszokowani, gdy po zimie na osiedlu ukazało się tyyyle śmieci - szok i rozpacz, ale zorganizowaliśmy lokalne sprzątanie, do tego zaangażowaliśmy dzieci z naszego osiedla. Był podział na grupki, start, bieganie na czas, zbieranie śmieci, a na mecie pełne  worki z ‘’lokalnym dobytkiem’’ Dzieci były przeszczęśliwe, ale były też takie osoby, które pytały, po co to robimy, a że i tak naśmiecą.

Minęło 5 miesięcy i nasza okolica jest czysta, nie ma śmieci, gdy po dłuższej nieobecności wracamy do siebie - serce się raduje.:-)

Uczestnicząc i organizując imprezy sportowe, uczulamy naszych zawodników na sprzątanie po sobie i nie tylko po sobie. Zakładamy rękawiczki, zabieramy worki i do dzieła… Czasami przechodnie patrzą ze zdziwieniem, ale my uzbrojeni w uśmiech robimy swoje. :-)

Polska bez plastików i śmieci— przyświeca nam to hasło. W końcu wszyscy jesteśmy obywatelami tej Naszej Ziemi. :) Dajmy też ludziom dobry przykład sprzątania po sobie, uczmy też tego dzieci w szkole.

Moja pasja życiowa - to narty biegowe, a latem nartorolki i biegi na nogach na łonie przyrody. Nie ma cenniejszego antybiotyku, jak tlen. Zawsze to powtarzam jako instruktor swoim ,,uczniom’’, a z mężem organizujemy szkolenia i imprezy na nartach biegowych i nartorolkach.

Jestem również dumna ze swoich wyników sportowych. Jestem dwukrotną zwyciężczynią wśród amatorów w Biegu Piastów na 50 km. Udało mi się stać na podium z Naszą Królową Justyną.

PLOGGING – TO JEST TO, Z CZYM MI JEST PO DRODZE!

Chris Kwacz

Chris Kwacz - Biegacz długodystansowy i Ultras, pomysłodawca i autor bloga ON THE MOVE. W wieku trzydziestu kilku lat przy wadze ponad 117 kilogramów uznał, że czas zabrać się za siebie, ubrał zwykłe trampki, koszulkę bawełnianą i wyszedł biegać. Minęło ponad 10 lat od tej chwili, a bieganie stało się nie tylko sposobem na wrzucenie zbędnych kilogramów, ale pasją hobby i sposobem na życie. Twórca jedne z najbardziej licznych i aktywnych społeczności biegowej w Polsce, czyli On The Move. Oficjalny Ambasador New Balance, Imprez Poznańskiego Maratonu i Biegowych Potopów organizowanych przez Stenaline Polska. Ma na koncie kilkanaście maratonów na całym świecie w tym Maraton w Lizbonie, Maraton w Wiedniu, Maraton w Olso i kultowy Nowojorski NYC Marathon. Od kilku lat jego pasją są biegi trailowe/ultra. Biegał min. Beskidy Ultra Trail, Sky Rzeźnika, czy ponad 100 kilometrowe GWINT 110KM oraz Ultra Mazury U100 KM. W bieganiu najbardziej kręci go odkrywanie nowych miejsc, nowych pięknych widoków oraz poznawanie nowych wspaniałych ludzi. 

Milena Yasinskya

Nazywam się Milena Yasinskya jestem absolwentką Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Przede wszystkim jestem żoną, mamą, ale jak trzeba to potrafię być mechanikiem, kucharzem a nawet pilotem. Od roku regularnie uprawiam nordic walking.

Po trudach dnia codziennego jest cudownie wybrać się do lasu, parku czy nad zalew, na łono natury żeby zresetować umysł, wzmocnić ciało i obcować z naturą. Skąd pojawił się pomysł na plogging?

Inspiracją była Greta Thunberg - szwedzka aktywistka klimatyczna, jej pomysły i walka przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka. Plogging łączy ludzi w szczytnym celu i sprawia, że coś małego staję się sprawą ważną, nawet globalną, bo siła to ludzie - plogging to nie jedna Greta....Plogging to ja, wy, plogging to MY. T

o w jakim środowisku żyjemy na co dzień sprawia, że chcemy biec o lepsze jutro dla siebie, ale i dla naszych dzieci. "Plogging Team Biegamy dla czystej Polski" realizowany przez Fundację Festiwal Biegów. to wspaniały projekt uczy nas jak łączyć sport z dbaniem o naszą planetę, dlatego postanowiłam dołączyć do projektu.

        Mateusz Pogwizd 

Mieszkam w Nowym Sączu i ze sportem jestem związany od  najmłodszych lat. Głównie z tym drużynowym. Szczególnie bliska jest  mi piłka nożna, w którą najchętniej gram w wolnych chwilach.  Amatorsko występuje w lokalnym klubie. Jak wiadomo,  połową sukcesu do osiągania w tym sporcie dobrych wyników jest  odpowiednie przygotowanie motoryczne. Aby zbudować  kondycję,  bardzo często biegam po okolicznych trasach. Przemierzając  kilometry, leśne lub te bardziej miejskie, dostrzegam jak dużym  problemem są śmieci, wyrzucane przez ludzi bez opamiętania.  Cierpimy na tym wszyscy, bo zanieczyszczając naszą planetę,  niszczymy swój własny dom. PLogging pozwala z tym skutecznie  walczyć. I miejmy nadzieję, że będzie to walka wygrana! 

 

                                                                                     

Andrzej Klemba

Jestem dziennikarzem freelancerem, a czas pandemii uziemił mnie na dobre w domu, które stało się moim biurem. Tu piszę artykuły, przeprowadzam wywiady i wrzucam je do internetu. I szczerze mówiąc mam tego dość, bo brakuje mi kontaktu z ludźmi i naturą. Jakiś czas temu wymyśliliśmy z żoną, że chcielibyśmy zdobyć Koronę Gór Polski. To 28 najwyższych szczytów pasm górskich w naszym kraju. Wstyd przyznać, ale jeszcze się za to nie wzięliśmy. Może trochę szukaliśmy mocnego powodu, by ruszyć w te góry. I właśnie dostaliśmy go od „Plogging Team – Biegamy dla czystej Polski”. Zostałem zaproszony do tego projektu i potraktuję go jako bodziec do tego, by ruszyć w góry. Spełniać swoje małe marzenia, a do tego zrobić coś pożytecznego - pomóc, by były czystsze. Oby kiedyś można było powiedzieć, że są całe czyste.

 

 

Celem projektu jest aktywizacja obywateli (w szczególności biegaczy w każdym wieku i o różnych możliwościach fizycznych, organizatorów biegów, przedstawicieli samorządów, które organizują biegi) na rzecz ochrony środowiska poprzez promocję i wdrażanie ploggingu (bieganie połączone ze sprzątaniem) w Polsce. W ramach projektu w okresie 01.01.2021-31.12.2021 zostanie przeprowadzona ogólnopolska kampania promująca plogging i zwiększająca świadomość ekologiczną biegaczy i organizatorów biegów. Ponadto plogging zostanie wdrożony podczas jednej z największych masowych imprez biegowych w Polsce - Festiwalu Biegowego. Podczas wydarzenia odbędą się także działania edukacyjne dla szerokiego grona biegaczy na temat ploggingu i ekobiegania.
 


 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

 

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce