Po MŚ w Nordic Walking: „Rywalizacja czy rekreacja?” [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

Po MŚ w Nordic Walking: „Rywalizacja czy rekreacja?” [ZDJĘCIA, WIDEO]


Opublikowane w wt., 08/10/2013 - 12:50

Blisko 700 osób wieku od kilku do kilkudziesięciu lat rywalizowało w minioną sobotę i niedzielę w Szklarskiej Porębie o medale Mistrzostwa Świata w Nordic Walking, pierwszej tego typu imprezie rozegranej na polskiej ziemi. Pierwszej i niezwykle ważnej, nie tylko ze względów promocyjnych.

Dla każdego…

Imprezę zainaugurowano odegraniem oficjalnego hejnału. Jego dźwięki wybrzmiewały także podczas uroczystych dekoracji zwycięzców mistrzostw. Było ich kilkunastu, bowiem w programie imprezy znalazły się konkurencje zarówno dla najmłodszych adeptów dyscypliny i pełnoletnich miłośników spacerów z kijkami, o różnym stopniu wtajemniczenia w nordic walking.

W pierwszym dniu zawodnicy mierzyli się z trasami typu CROSS. Do wyboru były dystanse od 250 m dla dzieci po 20 km dla zawodowców, rozgrywane na trasie Letniego Biegu Piastów. Drugiego dnia odbyła się rywalizacja w formule HILL. Trasa była znacznie trudniejsza, bo rozgrywane na zboczu Szrenicy.

Dali radę!

Organizatorem Mistrzostw Świata w Nordic Walking Szklarska Poręba 2013 było Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Uczestnicy imprezy są zgodni, że złotoryjski NGO-s stanął na wysokości zadania. – Olbrzymie gratulacje i podziękowania dla organizatorów z PSNW. Wykonaliście ogromną, niezmiernie trudną i odpowiedzialną pracę. Dziękuję w imieniu swoim, ale i wszystkich zawodników uczestniczących w imprezie – powiedział Maciej Bujak, szósty zawodnik open i wicemistrz świata w kat. czterdziestolatków.

Dylemat: rywalizacja czy rekreacja?

Paulina Ruta, prezes Stowarzyszenia podkreśla, że impreza, jedna z największych w Europie pod względem liczby uczestników,  uświadomiła wszystkim jak istotna jest technika marszu z kijkami. – Sędziowie egzekwowali prawidłową technikę u zawodników, co skutkowało nadawaniem ostrzeżeń, oznaczających prawdopodobieństwo złamania przepisów (było ich kilkadziesiąt), a nawet dyskwalifikacji, głównie za podbieganie i niesportowe zachowanie (3 czerwone kartki) – opisuje.

W ten sposób sprowokowała dyskusję o przyszłości dyscypliny w Polsce. – Nordic walking w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Jednakże obserwując rywalizację zawodników i ich technikę marszu, zastanawiamy się ciągle: rywalizować czy nie? Nordic walking w Polsce to także rajdy, eventy z zakresu zdrowego stylu życia, warsztaty z zakresu nauki techniki nordic walking. Rywalizacja z określonymi przepisami zawodów i regulaminem, którego należy przestrzegać, wprowadza dużo wątpliwości wśród amatorów, a takich jest najwięcej w nordic walking – mówi Paulina Ruta.  

– Pozostaje podsumować imprezę i zastanowić się, w którą stronę iść, czy rywalizacja to jest dobry pomysł na nordic walking? W tym celu zostanie zwołana w najbliższym czasie debata ludzi promujących i krzewiących nordic walking w Polsce. Organizatorem debaty będzie Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking – zapowiada nasza rozmówczyni. I zaprasza wszystkich miłośników dyscypliny do dyskusji.

Wyniki:

CROSS

HILL

Kobiety

Mężczyźni

Zobacz wideopodsumowanie mistrzostw:

GR

Fot. Materiały organizatora, Lucyna Stępień, Kajetan Kukla

Galeria: 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce