Pobiegliśmy w kolorowych skarpetkach i zjednoczyliśmy się na całym świecie

 

Pobiegliśmy w kolorowych skarpetkach i zjednoczyliśmy się na całym świecie


Opublikowane w czw., 25/03/2021 - 14:33

21 marca obchodziliśmy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem są skarpetki nie do pary. Od wielu lat na całym świecie obchody tego dnia cieszą się dużą popularnością, a biorą w niej udział osoby z zespołem Downa, ich rodziny i całe społeczeństwo, dzięki czemu rośnie społeczna świadomość na temat zespołu Downa. W tym roku Stowarzyszenie Zespolaki z Bydgoszczy zaprosiło wszystkich chętnych do wspólnego biegania w Wirtualnym Biegu Kolorowej Skarpetki. Kupując pakiet biegowy, każdy otrzymał jeszcze przed startem nie tylko super medal, ale także dwie kolorowe niepasujące skarpetki.

- W ubiegłym roku miałem pobiec w tym wyjątkowym Biegu Kolorowej Skarpetki wprawdzie nie w Bydgoszczy, ale w Rzeszowie. Wszystko było na dobrej drodze, ale niestety pandemia spowodowała, że bieg został odwołany. W tym roku udało się w Gorlicach. Jego wirtualny charakter pozwalał wystartować w każdym miejscu w kraju. Udało się zrobić prawie 13 km w wiosennym tempie i przy okazji udało się namierzyć wiosnę. Oczywiście pakiet startowy dotarł dużo wcześniej, za co organizatorom należą się duże podziękowaniainformuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegowego, uczestnik biegu.

Celem biegu jest między innymi podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat osób z zespołem Downa (Trisomią 21) oraz wspólne uczczenie święta 21 marca – Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Bieg zakończył się wielkim sukcesem, pomimo trwającej w tym czasie pandemii COVID-19 i wprowadzonych obostrzeń. Wirtualna edycja pozwoliła nam zjednoczyć się i pobiec w różnych miejscach Polski. Biegano nie tylko w Bydgoszczy, ale również w takich miejscowościach jak: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Mogilno, Gniezno, Gogolin, Inowrocław, Sochaczew, Chrostkowo, Lubianki, Wągrowiec, Łochowo, Szubin, Kołaczkowo, Trzemeszno, Ostrowite, Nakło n. Notecią, Tychy, Chełm, Murowaniec, Krostkowo, Osielsko, Ząbkowice Śląskie, Świdwin, Brzeźnica, Dębica, Dąbrowa Chełmińska, Gorlice, Moszczenica, Police, Szczecinek, Budziska, Dębowiec, Gębice, Słubice, Pińczów, Dąbrowa, Oława, Świecie, Sadki, Zabrze, Popowo Kościelne, Zawidów.

- Nasze pakiety biegowe dotarły także do Anglii i Niemiec. W wirtualnym biegu uczestniczyły osoby z Trisomią 21, ich rodziny, przyjaciele, terapeuci oraz cała rzesza wspaniałych ludzi, którzy solidaryzowali się z naszymi podopiecznymi z różnych zakątków świata. Biegli mali i duzi, przedszkolaki, uczniowie różnych szkół, lokalne grupy biegowe i osoby indywidualne – informuje Angelika Kuśpa, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Zespolaki.

W wirtualnym Biegu Kolorowej Skarpetki brały udział również inne fantastyczne grupy, m.in. grupa morsów, grupa hipoterapeutyczna i onoterapeutyczna, a także wspaniałe Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków, które włączyło się do akcji nurkując, w dwóch różnych płetwach.

- Składamy ogromne podziękowania dla Pana Mariusza Porwoła za kreatywność i zaangażowanie – dodaje pani Angelika Kuśpa

- Do akcji wspierania i akceptacji osób z zespołem Downa włączyli się także znani i lubiani piosenkarze czy aktorzy, w tym Pan Artur Barciś, który po raz kolejny pokazał swe wspaniałe serce, otwarte na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – uzupełnia Małgorzata Badowska, wiceprezes zarządu Zespolaków.

- Biegacze licznie potwierdzili swój udział w biegu, przesyłając potwierdzenia przebytych tras oraz zdjęcia i filmiki z biegu. Dziękujemy Wam za wszystkie wspaniałe fotorelacje w skarpetach nie do pary. Serdecznie wszystkim dziękujemy za Wasze Wielkie wsparcie. Dzięki Wam – Wspólnie stworzyliśmy wyjątkową akcję pokazującą, jak bardzo jesteśmy tolerancyjni i otwarci na potrzeby innych! Prosimy – pamiętajcie o naszych podopiecznych, o osobach z zespołem Downa przez cały rok – dziękuje Przemysław Aleksiewicz, prezes zarządu Zespolaków.

- W jednym z komentarzy po dodaniu informacji o udziale w biegu na moim profilu, pojawił się wyjątkowy wpis od rodziny zaprzyjaźnionych biegaczy "Ogromne Gratulacje!!! A przy okazji, w imieniu naszego Zespolaka  dziękujemy za wsparcie i pamięć o Zespolakach". I jak tu nie brać udziału właśnie w takich imprezach. Pozostaje tylko zachęcić wszystkich do udziału w nich, bo na prawdę warto – dodaje nasz ambasador.

Więcej informacji o stowarzyszeniu oraz biegu:

https://www.facebook.com/hashtag/zespolaki

https://www.zespolaki.pl/

https://www.facebook.com/zespolaki

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegowego,

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce