Podwójne zwycięstwo Duńczyków w mistrzostwach Nordic Cross Country

Opublikowane w czw., 15/11/2012 - 15:12

W sobotę 10 listopada to Dania triumfowała w mistrzostwach Nordic Cross Country pod tym jak Abdi Hakin Ulad wśród mężczyzni Simone Glad w kategorii kobiet odnieśli swe zwycięstwa.

Nigdy wcześniej w historii tych  mistrzostw, rozgrywanych od 1997 r., w których biorą udział biegacze ze Szwecji, Norwegii, Islandii, Finlandii i Danii nie odnotowano sytuacji, gdzie w tym samym roku Duńczycy zgarnęliby oba tytuły.

The scene was set in T?rnby, close to Copenhagen Airport, where a flat course with some steep hills to be climbed awaited the runners.

Dość płaska trasa z kilkoma stromymi wzniesieniami została wytyczona w miejscowości T?rnby, niedaleko lotniska w Kopenhadze.

Obrońcą tytułu w kategorii mężczyzn był Norweg Urige Buta,  uważanego za faworyta biegu, zwłaszcza po jego przekonującym zwycięstwie w zeszłorocznej edycji mistrzostw, które odbyły się w szwedzkim mieście Uddevalla. Urodzony w Etiopii biegacz pozostawał w ścisłej czołówce w trakcie 3 z 5 okrążeń, lecz na ostatnim stało się jasne, że zwycięży albo Duńczyk Abdi Hakin Ulad albo Szwed Mikael Ekvall, srebrny medalista z 2011 r.  Buta zmagał się z kontuzją i musiał zadowolić się 8 pozycją. Tym nie mniej w kategorii biegów grupowych wraz ze swoją norweską drużyną udało mu się wywalczyć złoto.

21-letni Ulad przybył do Danii w wieku 10 lat jako uchodźca z Somalii. Od początku od biegu był bardzo zdeterminowany, aby wygrać, a na ostatnim kilometrze udało mu się zdystansować Szweda i ukończyć zawody z czasem 26:23 (dystans 9km). Ekvall dobiegł do mety 10 sekund później. O brąz walczyło trzech Norwegów, który ostatecznie przypadł Asbj?rnowi Ellefsen Persenowi.

Wśród kobiet przed startem nie było wiadomo kto może zwyciężyć, gdyż zdecydowana faworytka Norweżka Karoline Gr?vdal, wycofała się z zawodów z uwagi na kontuzję i konieczność odpoczynku przed odbywającymi się w przyszłym miesiącu Mistrzostwami Europy w biegach przełajowych w Budapeszcie.

Pomimo jej nieobecności dało się odczuć dominację Norweżek. Na 4 kilometry przed metą aż 4 reprezentantki tego kraju znajdowały się w czołówce, lecz ku zaskoczeniu wszystkich Dunka Glad dotrzymywała im kroku. Prawdopodobnie nikt przed zawodami nie przypuszczał, że może wygrać, gdyż w zeszłym roku zajęła zaledwie 16 miejsce. Na ostatnim okrążeniu udało jej się przebić na czoło biegu i wywalczyć kilkusekundową przewagę. Wygrała o 4 sekundy z 37-letnią Szwedką UlrikąFlodin oraz z Veroniką Blom z Norwegii, która zajęła 3 miejsce.  W kategorii grupowej, podobnie jak w przypadku mężczyzn triumfowała drużyna norweska.